- Org.nr.
- 912 356 868
- Adresse
- Vålerveien 180, 1599 Moss
- Bransje
- Detaljhandel med sportsvarer
Driftsresultat−3 638 025−62,6 % margin
EBITDA−3 594 375før av- og nedskrivninger
Årsresultat−3 633 966−62,6 % margin
Egenkapital289 0833,3 % av eiendelene
Acenta AS er et aksjeselskap innen detaljhandel med sportsvarer, stiftet 2013.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 912 356 868
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 19.08.2026
- Stiftet
- 14.08.2013
- Registrert
- 27.08.2013
- Adresse
- Vålerveien 180, 1599 Moss
- Kommune
- Moss
- Aksjekapital
- 46 419
- Ansatte
- 5
- Hjemmeside
- www.teamacenta.com
Underenheter
1
- Acenta AS920 784 429 · MOSS5 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Distribusjon av sportsutstyr og tilbehør, investeringer i andre selskaper, samt eiendom og annen tjenesteyting.
Tidligere navn
- ACTIT AS27.08.2013 til 10.12.2019
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 5 809 031 | 7 416 547 | 9 075 253 | 11 795 551 | 18 444 793 |
| Annen driftsinntekt | - | 30 000 | - | - | - |
| Sum driftsinntekter | 5 809 031 | 7 446 547 | 9 075 253 | 11 795 551 | 18 444 793 |
| Varekostnad | 2 834 887 | 5 013 777 | 6 964 455 | 8 226 328 | 10 882 828 |
| Lønnskostnad | 4 599 086 | 2 904 907 | 4 342 837 | 2 770 711 | 5 174 193 |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | 43 650 | 7 275 | 33 000 | 34 000 | 33 000 |
| Annen driftskostnad | 1 969 433 | 3 273 086 | 2 638 953 | 2 164 753 | 1 994 475 |
| Sum driftskostnader | 9 447 056 | 11 199 045 | 13 979 245 | 13 195 793 | 18 084 496 |
| Driftsresultat | −3 638 025 | −3 752 497 | −4 903 992 | −1 400 241 | 360 298 |
| Annen renteinntekt | 95 | 12 641 | 66 | 838 | 1 104 |
| Annen finansinntekt | 292 854 | 32 744 | 15 755 | 26 221 | 61 863 |
| Sum finansinntekter | 292 949 | 45 384 | 15 821 | 27 058 | 62 967 |
| Annen rentekostnad | 223 881 | 518 555 | 218 966 | 30 299 | 6 397 |
| Annen finanskostnad | 65 009 | 64 853 | 84 122 | 55 916 | 122 346 |
| Sum finanskostnader | 288 890 | 583 408 | 303 089 | 86 215 | 128 743 |
| Netto finans | 4 059 | −538 024 | −287 268 | −59 157 | −65 776 |
| Resultat før skatt | - | - | −5 191 260 | −1 459 398 | 294 522 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 64 903 |
| Resultat før skattekostnad | −3 633 966 | −4 290 521 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | - | 1 375 343 | −1 087 482 | −286 672 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −4 103 778 | −1 172 726 | 229 619 |
| Årsresultat | −3 633 966 | −5 665 864 | −4 103 778 | −1 172 726 | 229 619 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | −3 633 966 | −5 665 864 | −4 103 778 | −1 172 726 | 229 619 |
| Totalresultat | −3 633 966 | −5 665 864 | −4 103 778 | −1 172 726 | 229 619 |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | - | - | 229 619 |
| Udekket tap | −3 633 966 | −5 665 864 | −4 103 778 | −257 408 | - |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | - | −915 318 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | −3 633 966 | −5 665 864 | −4 103 778 | −1 172 726 | 229 619 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 167 325 | 210 975 | 2 | 33 000 | 67 000 |
| Sum varige driftsmidler | 167 325 | 210 975 | 2 | 33 000 | 67 000 |
| Investering i datterselskap | 219 920 | 219 920 | 24 036 | 24 036 | - |
| Lån til foretak i samme konsern | 5 485 190 | 5 393 130 | 2 286 810 | 1 973 527 | - |
| Andre langsiktige fordringer | - | - | 11 765 | 29 412 | 47 060 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 5 705 110 | 5 613 050 | 2 322 610 | 2 026 975 | 47 060 |
| Sum anleggsmidler | 5 872 435 | 5 824 025 | 3 697 953 | 2 347 836 | 115 249 |
| Sum varer | 58 827 | 124 175 | 1 514 875 | 1 796 113 | 1 437 261 |
| Kundefordringer | 702 697 | 978 530 | 905 493 | 1 858 233 | 2 115 290 |
| Andre kortsiktige fordringer | 170 924 | 129 125 | 117 892 | 394 477 | 369 569 |
| Konsernfordringer | 1 923 058 | - | - | - | 5 319 |
| Sum fordringer | 2 796 679 | 1 107 655 | 1 023 385 | 2 252 710 | 2 490 177 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 148 481 | 144 663 | 51 105 | 645 541 | 363 113 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 148 481 | 144 663 | 51 105 | 645 541 | 363 113 |
| Sum omløpsmidler | 3 003 988 | 1 376 493 | 2 589 365 | 4 694 363 | 4 290 552 |
| Sum eiendeler | 8 876 423 | 7 200 518 | 6 287 318 | 7 042 199 | 4 405 800 |
| Utsatt skattefordel | - | - | 1 375 343 | 287 861 | 1 189 |
| Sum immaterielle eiendeler | - | - | 1 375 343 | 287 861 | 1 189 |
| Aksjekapital | 42 106 | 42 106 | 34 369 | 34 369 | 30 000 |
| Beholdning av egne aksjer | 3 022 405 | - | - | - | - |
| Overkurs | 858 538 | 858 538 | 5 092 381 | 5 092 381 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 3 923 049 | 900 644 | 5 126 750 | 5 126 750 | 30 000 |
| Annen egenkapital | - | - | - | - | 915 318 |
| Udekket tap | 3 633 966 | - | 4 361 185 | 257 408 | - |
| Sum opptjent egenkapital | −3 633 966 | - | −4 361 185 | −257 408 | 915 318 |
| Sum egenkapital | 289 083 | 900 644 | 765 565 | 4 869 342 | 945 318 |
| Langsiktig konserngjeld | 2 446 061 | - | - | - | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 2 446 061 | - | - | 90 461 | 83 759 |
| Sum langsiktig gjeld | 2 446 061 | - | 0 | - | 83 759 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 2 038 802 | 1 238 855 | - | 90 461 | 83 759 |
| Leverandørgjeld | 3 141 768 | 1 229 991 | 777 875 | 770 754 | 257 979 |
| Betalbar skatt | - | - | - | - | 66 092 |
| Skyldig offentlige avgifter | 247 384 | 238 632 | 849 712 | 518 560 | 1 010 886 |
| Kortsiktig konserngjeld | - | - | 294 699 | 305 155 | 864 880 |
| Annen kortsiktig gjeld | 713 325 | 3 592 396 | 1 559 962 | 487 927 | 1 176 887 |
| Sum kortsiktig gjeld | 6 141 279 | 6 299 874 | 5 521 754 | 2 082 396 | 3 376 723 |
| Sum gjeld | 8 587 340 | 6 299 874 | 5 521 754 | 2 172 857 | 3 460 482 |
| Sum egenkapital og gjeld | 8 876 423 | 7 200 518 | 6 287 318 | 7 042 199 | 4 405 800 |
| Pantstillelser | 15 000 000 | 15 000 000 | 15 000 000 | - | - |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,49▲ | 0,22 | 0,47 | 2,25 | 1,27 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 29,71▲ | 6,99 | 7,21 | 0,45 | 3,66 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | −41,6 %▲ | −55,0 % | −73,3 % | −24,0 % | 9,6 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −62,6 %▼ | −50,4 % | −54,0 % | −11,9 % | 2,0 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −62,6 %▲ | −76,1 % | −45,2 % | −9,9 % | 1,2 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 3,3 %▼ | 12,5 % | 12,2 % | 69,1 % | 21,5 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 1 161 806
- Resultat per ansatt, kroner
- −727 605
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Acenta AS−62,6 %
5,8 mill. 5 ansatte 2025
−80 %−60−40−20020
Acenta AS−62,6 % 5,8 mill.5 ansatte 2025
XXL SPORT & VILLMARK AS−27,4 % 3 692,9 mill.1 955 ansatte 2024
SPORT HOLDING RETAIL AS5,7 % 1 747,2 mill.1 130 ansatte 2025
XXL GROSSIST NORGE AS16,0 % 2 880,4 mill.161 ansatte 2024
−80 %−60−40−20020
De tre andre er de største selskapene i næringskode 47.631.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Carsten Johansen | 1969 |
| Styrets leder | Håkan Tollefsen | 1972 |
| Revisor | BLOM & FOSSAN AS936 072 550 | - |
| Regnskapsfører | MEMOACCOUNTING AS992 894 903 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- ACENTA GROUP AB100,0 %115 26, Stockholm · 701 760 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.