Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr i Gjemnes

Næringskode 01.410 kommune 1557 oppdatert 19.08.2026

Bransjen i hele landet: 10 456Kommunen i alt: 644
Enheter59av 10 456 i næringen
Av bransjen0,6 %av 10 456 i hele landet
Av kommunen9,2 %av 644 enheter i Gjemnes
Nest størst: Sunnfjord269mot 59 her
Rangering i Gjemnes2av 151 næringer i kommunen

Kort fortalt

Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr har næringskode 01.410 i Enhetsregisteret, og i Gjemnes står 59 enheter oppført på den. Det er 0,6 % av de 10 456 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 9,2 % av alt næringsliv i Gjemnes. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 2 av 151.

1 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 12,8 mill. kr. Størst er HH RANCH DA med 12,8 mill. kr.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 54 av enhetene (91,5 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 15.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter590,6 %
Med ansatte23,4 %
Ansatte til sammen15-
Har levert regnskap11,7 %
Med omsetning i kroner11,7 %
Omsetning i alt12,8 mill. kr-
Median omsetning12,8 mill. kr-
Største omsetning12,8 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2009-

De 1 største i Gjemnes

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1HH RANCH DA12,8 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
01.410
Kommune
1557 Gjemnes
Enheter
59
Andel av næringen
0,6 %
Andel av kommunen
9,2 %
Enkeltpersonforetak
54
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
15

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 12,8 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 12,8 mill. kr og 12,8 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 12,8 mill. kr mot 12,8 mill. kr. Den største omsetter 1 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr i Gjemnes.

58 av de 59 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 98,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 1 enheter har levert årsregnskap, 1,7 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Hustadvika med 137, Volda med 87, Ørsta med 75, Molde med 72, Surnadal med 66, Rauma med 59. Størst i landet er Sunnfjord med 269 enheter, mot 59 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 65 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 59 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 46 enheter, sauehold med 25 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2009: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2006, den ferskeste i 2019.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 54 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «melkeproduksjon»

Selskaper i næringsgruppe 01.4 med annen næringskode som oppgir «melkeproduksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

5 selskaper oppgir ordet, men ingen har omsetning i et innsendt årsregnskap.

Vanlige spørsmål

Hvor mange melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr finnes det i Gjemnes?

59 enheter står oppført med næringskode 01.410, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr, i Gjemnes i Enhetsregisteret. Det er 0,6 % av de 10 456 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr i Gjemnes?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. HH RANCH DA med 12,8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 1 enhetene med tall er 12,8 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 12,8 mill. kr og 12,8 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 1 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Gjemnes er enkeltpersonforetak, med 54 av 59 enheter. 2 enheter, 3,4 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 15 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Hustadvika med 137. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 10 456 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Gjemnes?

Median stiftelsesår er 2009, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2006.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 01.410 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 59 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 01.4 står 5 selskaper som SELV skriver «melkeproduksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 58 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (01.4) som skriver ordet «melkeproduksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (65), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (59), Utleie av egen eller leid fast eiendom (46), Sauehold (25), Oppdrett av annet storfe til kjøttproduksjon og sædproduksjon (24), Avvirkning (21).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562