Kort fortalt
Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr har næringskode 01.410 i Enhetsregisteret, og i Kvinnherad står 89 enheter oppført på den. Det er 0,9 % av de 10 456 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 3,4 % av alt næringsliv i Kvinnherad. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 4 av 259.
3 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 36,4 mill. kr. Størst er TM Samdrift DA med 19,6 mill. kr, foran HAUGLAND MJØLK OG MASKIN DA med 10,3 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 79 av enhetene (88,8 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 6.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 89 | 0,9 % | av 10 456 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 1,1 % | av 89 enheter |
| Ansatte til sammen | 6 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 3 | 3,4 % | av 89 enheter |
| Med omsetning i kroner | 3 | 3,4 % | av 89 enheter |
| Omsetning i alt | 36,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 10,3 mill. kr | - | blant 3 med tall |
| Største omsetning | 17,2 mill. kr | - | TM Samdrift DA |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2011 | - | av 10 med stiftelsesdato |
De 3 største i Kvinnherad
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TM Samdrift DA | 987 003 928 | Kvinnherad | 19,6 mill. kr | - |
| 2 | HAUGLAND MJØLK OG MASKIN DA | 924 589 779 | Kvinnherad | 10,3 mill. kr | - |
| 3 | Revuro Samdrift DA | 993 194 999 | Kvinnherad | 8,9 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 01.410
- Kommune
- 4617 Kvinnherad
- Enheter
- 89
- Andel av næringen
- 0,9 %
- Andel av kommunen
- 3,4 %
- Enkeltpersonforetak
- 79
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 6
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 10,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 9,6 mill. kr og 13,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 8,9 mill. kr mot 17,2 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr i Kvinnherad.
86 av de 89 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 96,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 3 enheter har levert årsregnskap, 3,4 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Sunnfjord med 269, Voss med 173, Stryn med 111, Gloppen med 106, Stad med 84, Alver med 82. Størst i landet er Sunnfjord med 269 enheter, mot 89 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 273 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 172 enheter, sauehold med 145 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 89 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2011: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1994, den ferskeste i 2020. 1 av dem er fra før år 2000, 10 % av dem vi har stiftelsesdato for.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 79 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «melkeproduksjon»
Selskaper i næringsgruppe 01.4 med annen næringskode som oppgir «melkeproduksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
1 selskap oppgir ordet, men det har ikke omsetning i et innsendt årsregnskap.
Vanlige spørsmål
Hvor mange melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr finnes det i Kvinnherad?
89 enheter står oppført med næringskode 01.410, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr, i Kvinnherad i Enhetsregisteret. Det er 0,9 % av de 10 456 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr i Kvinnherad?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. TM Samdrift DA med 19,6 mill. kr, 2. HAUGLAND MJØLK OG MASKIN DA med 10,3 mill. kr, 3. Revuro Samdrift DA med 8,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 3 enhetene med tall er 10,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 9,6 mill. kr og 13,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Kvinnherad er enkeltpersonforetak, med 79 av 89 enheter. 1 enheter, 1,1 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 6 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sunnfjord med 269. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 10 456 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Kvinnherad?
Median stiftelsesår er 2011, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1994.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 01.410 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 89 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 01.4 står 1 selskaper som SELV skriver «melkeproduksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 86 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (01.4) som skriver ordet «melkeproduksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (273), Utleie av egen eller leid fast eiendom (172), Sauehold (145), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (89), Grunnarbeid (64), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (57).