Sauehold i Levanger

Næringskode 01.451 kommune 5037 oppdatert 20.09.2026

Bransjen i hele landet: 11 503Kommunen i alt: 3 533
Enheter34av 11 503 i næringen
Av bransjen0,3 %av 11 503 i hele landet
Av kommunen1 %av 3 533 enheter i Levanger
Nest størst: Alver365mot 34 her
Rangering i Levanger21av 289 næringer i kommunen

Kort fortalt

Sauehold har næringskode 01.451 i Enhetsregisteret, og i Levanger står 34 enheter oppført på den. Det er 0,3 % av de 11 503 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1 % av alt næringsliv i Levanger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 21 av 289.

3 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 8,9 mill. kr. Størst er CERES AGRO AS med 8,5 mill. kr, foran RØSSLIA AGRI AS med 316,5k kr.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 31 av enhetene (91,2 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 6.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter340,3 %
Med ansatte12,9 %
Ansatte til sammen6-
Har levert regnskap38,8 %
Med omsetning i kroner38,8 %
Omsetning i alt8,9 mill. kr-
Median omsetning4,4 mill. kr-
Største omsetning8,5 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2005-

De 3 største i Levanger

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1CERES AGRO AS8,5 mill. kr
2RØSSLIA AGRI AS316,5k kr
3JECA INVEST AS0 kr

Nøkkeltall

Næringskode
01.451
Kommune
5037 Levanger
Enheter
34
Andel av næringen
0,3 %
Andel av kommunen
1 %
Enkeltpersonforetak
31
Med ansatte
1
Ansatte til sammen
6

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 4,4 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2,4 mill. kr og 6,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 316,5k kr mot 8,5 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av sauehold i Levanger.

31 av de 34 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 91,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 3 enheter har levert årsregnskap, 8,8 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Oppdal med 108, Midtre Gauldal med 75, Steinkjer med 55, Rennebu med 49, Indre Fosen med 49, Nærøysund med 49. Størst i landet er Alver med 365 enheter, mot 34 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 284 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 208 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 160 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 115 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2005: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2003, den ferskeste i 2017.

Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 31 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange sauehold finnes det i Levanger?

34 enheter står oppført med næringskode 01.451, sauehold, i Levanger i Enhetsregisteret. Det er 0,3 % av de 11 503 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av sauehold i Levanger?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. CERES AGRO AS med 8,5 mill. kr, 2. RØSSLIA AGRI AS med 316,5k kr, 3. JECA INVEST AS med 0 kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 3 enhetene med tall er 4,4 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2,4 mill. kr og 6,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Levanger er enkeltpersonforetak, med 31 av 34 enheter. 1 enheter, 2,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 6 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes sauehold?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Oppdal med 108. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 11 503 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Levanger?

Median stiftelsesår er 2005, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2003.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 01.451 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 34 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 20.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 31 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (284), Utleie av egen eller leid fast eiendom (208), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (160), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (115), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (114), Allmennlegetjenester (96).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562