Kort fortalt
Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann har næringskode 03.211 i Enhetsregisteret, og i Bømlo står 9 enheter oppført på den. Det er 1,6 % av de 573 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,4 % av alt næringsliv i Bømlo. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 49 av 252.
6 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 2,7 mrd. kr. Størst er SEASHORE SJØ AS med 2,2 mrd. kr, foran FYLKESNES FISK AS med 303,9 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 7 av enhetene (77,8 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 193.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 9 | 1,6 % | av 573 i næringen |
| Med ansatte | 4 | 44,4 % | av 9 enheter |
| Ansatte til sammen | 193 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 6 | 66,7 % | av 9 enheter |
| Med omsetning i kroner | 6 | 66,7 % | av 9 enheter |
| Omsetning i alt | 2,7 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 125 mill. kr | - | blant 6 med tall |
| Største omsetning | 2,2 mrd. kr | - | SEASHORE SJØ AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2004 | - | av 9 med stiftelsesdato |
De 6 største i Bømlo
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SEASHORE SJØ AS | 836 597 702 | Bømlo | 2,2 mrd. kr | 138 |
| 2 | FYLKESNES FISK AS | 914 380 553 | Bømlo | 303,9 mill. kr | 26 |
| 3 | FREMSKRIDT LAKS AS | 997 411 781 | Bømlo | 125 mill. kr | 9 |
| 4 | Tubilah AS | 987 560 835 | Bømlo | 56,8 mill. kr | 20 |
| 5 | VEST I HAVET AS | 983 201 121 | Bømlo | 51,8k kr | - |
| 6 | Fylkesnes Holding AS | 916 122 322 | Bømlo | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 03.211
- Kommune
- 4613 Bømlo
- Enheter
- 9
- Andel av næringen
- 1,6 %
- Andel av kommunen
- 0,4 %
- Aksjeselskap
- 7
- Med ansatte
- 4
- Ansatte til sammen
- 193
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Bømlo
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 125 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 56,8 mill. kr og 303,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 51,8k kr mot 2,2 mrd. kr. Den største omsetter 18 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann i Bømlo.
3 av de 9 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 33,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 66,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bergen med 29, Austevoll med 25, Bjørnafjorden med 17, Øygarden med 16, Kinn med 14, Tysnes med 14. Størst i landet er Bergen med 29 enheter, mot 9 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 262 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 128 enheter, fiske og fangst i sjø med 117 enheter, sauehold med 93 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2004: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1984, den ferskeste i 2019. 1 av dem er fra før år 2000, 11,1 % av dem vi har stiftelsesdato for.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 03.2 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AGA ØSTERSKOMPANI AS | 995 372 606 | 03.212 | Bømlo | 74,2k kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann finnes det i Bømlo?
9 enheter står oppført med næringskode 03.211, produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann, i Bømlo i Enhetsregisteret. Det er 1,6 % av de 573 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann i Bømlo?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. SEASHORE SJØ AS med 2,2 mrd. kr, 2. FYLKESNES FISK AS med 303,9 mill. kr, 3. FREMSKRIDT LAKS AS med 125 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 6 enhetene med tall er 125 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 56,8 mill. kr og 303,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 18 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Bømlo er aksjeselskap, med 7 av 9 enheter. 4 enheter, 44,4 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 193 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bergen med 29. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 573 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Bømlo?
Median stiftelsesår er 2004, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1984.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 03.211 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 9 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 03.2 står 1 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 3 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (03.2) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (262), Utleie av egen eller leid fast eiendom (128), Fiske og fangst i sjø (117), Sauehold (93), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (61), Oppføring av bygninger (60).