Produksjon av ikke-jernholdige metaller ellers

Næringskode 24.450 hele landet oppdatert 22.09.2026

Produksjon av ikke-jernholdige metaller ellers (24.450) er 7 enheter i Norge, 6 med regnskap, 2 av dem i Ullensvang. Størst på omsetning er Glencore Nikkelverk AS med 2,1 mrd. kr.

Enheter i næringen72 i Ullensvang, 28,6 % av bransjen
Aksjeselskap685,7 % av enhetene
Med ansatte3832 ansatte til sammen
Har levert regnskap685,7 % av enhetene
MVA-registrert571,4 % av enhetene

Kort fortalt

Produksjon av ikke-jernholdige metaller ellers har næringskode 24.450 i Enhetsregisteret, og i Norge står 7 enheter oppført på den. De er fordelt på 6 kommuner.

5 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 3,7 mrd. kr. Størst er Glencore Nikkelverk AS med 2,1 mrd. kr, foran INEOS TYSSEDAL AS med 1,6 mrd. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 6 av enhetene (85,7 %). 3 har meldt inn ansatte, til sammen 832. 5 står i Merverdiavgiftsregisteret, 71,4 % av utsnittet.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter7-
Med ansatte342,9 %
Ansatte til sammen832-
Har levert regnskap685,7 %
Med omsetning i kroner571,4 %
Omsetning i alt3,7 mrd. kr-
Median omsetning611,2k kr-
Største omsetning2,1 mrd. kr-
MVA-registrert571,4 %
Median stiftelsesår2008-

De 5 største i næringen

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Glencore Nikkelverk AS2,1 mrd. kr
2INEOS TYSSEDAL AS1,6 mrd. kr
3WORX AS611,2k kr
4SIMEK HOLDING AS253,5k kr
5Reetec AS210,6k kr
Alle 7 selskaperOmsetning og lønnsomhet i næringen

Næringskoden

Kode
24.450
Beskrivelse
Produksjon av ikke-jernholdige metaller ellers
Enheter
7
Med ansatte
3
Ansatte til sammen
832
Har levert regnskap
6
MVA-registrert
5
Uten kommune
-

Hvor de holder til

Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.

Ullensvang2
Oslo1
Fjord1
Sarpsborg1
Drammen1
Kristiansand1

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 611,2k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 253,5k kr og 1,6 mrd. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 210,6k kr mot 2,1 mrd. kr. Den største omsetter 3 370 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av ikke-jernholdige metaller ellers i Norge.

2 av de 7 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 28,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 85,7 % av utsnittet.

Geografi

Næringen finnes i 6 av landets kommuner. De tre største, Ullensvang, Oslo, Fjord, har til sammen 4 enheter, 57,1 % av næringen. Deretter følger Sarpsborg med 1, Drammen med 1, Kristiansand med 1.

Nærmeste næringskoder i samme område er produksjon av aluminium med 37 enheter, produksjon av rør, rørdeler og andre hule konstruksjoner av stål med 35 enheter, produksjon av jern og stål, samt ferrolegeringer med 32 enheter, støping av andre ikke-jernholdige metaller med 14 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2008: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1929, den ferskeste i 2023. 2 av dem er fra før år 2000, 33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

2 enheter er stiftet de siste fem årene, 33,3 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 1 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 24.4 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1ALCOA NORWAY AS11,6 mrd. kr
2Speira AS6,9 mrd. kr
3K A Rasmussen AS3,3 mrd. kr
4Benteler Automotive Raufoss AS2,8 mrd. kr
5Aludyne Norway AS405,4 mill. kr
6Metallco Aluminium AS298,3 mill. kr
7Speira Recycling Services Norway AS239,3 mill. kr
8HYDRO VIGELANDS BRUG AS134,2 mill. kr
9KRAFT GLASS & ALUMINIUM AS43,3 mill. kr
10Kabelkassa AS9,6 mill. kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av ikke-jernholdige metaller ellers finnes det i Norge?

7 enheter står oppført med næringskode 24.450, produksjon av ikke-jernholdige metaller ellers, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 6 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av ikke-jernholdige metaller ellers i Norge?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Glencore Nikkelverk AS med 2,1 mrd. kr, 2. INEOS TYSSEDAL AS med 1,6 mrd. kr, 3. WORX AS med 611,2k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 5 enhetene med tall er 611,2k kr. Midtre halvpart ligger mellom 253,5k kr og 1,6 mrd. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 370 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 6 av 7 enheter. 3 enheter, 42,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 832 ansatte meldt inn.

Hvor i landet holder de til?

Flest står i Ullensvang, med 2 enheter, 28,6 % av næringen. Næringen finnes i 6 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?

Median stiftelsesår er 2008, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1929.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 24.450 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 7 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 24.4 står 27 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 2 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (24.4) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Produksjon av aluminium (37), Produksjon av rør, rørdeler og andre hule konstruksjoner av stål (35), Produksjon av jern og stål, samt ferrolegeringer (32), Støping av andre ikke-jernholdige metaller (14), Støping av jern (11), Støping av stål (11).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562