Oppføring av bygninger i Gjesdal

Næringskode 41.000 kommune 1122 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 24 072Kommunen i alt: 1 869
Enheter66av 24 072 i næringen
Av bransjen0,3 %av 24 072 i hele landet
Av kommunen3,5 %av 1 869 enheter i Gjesdal
Nest størst: Oslo1 888mot 66 her
Rangering i Gjesdal3av 237 næringer i kommunen

Kort fortalt

Oppføring av bygninger har næringskode 41.000 i Enhetsregisteret, og i Gjesdal står 66 enheter oppført på den. Det er 0,3 % av de 24 072 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 3,5 % av alt næringsliv i Gjesdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 3 av 237.

24 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 251,2 mill. kr. Størst er VEST- TOTALENTREPRENØR AS med 41,7 mill. kr, foran BYGGMESTER TORE RAVNDAL AS med 40,6 mill. kr. De ti største står for 93 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 35 av enhetene (53 %). 9 har meldt inn ansatte, til sammen 84.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter660,3 %
Med ansatte913,6 %
Ansatte til sammen84-
Har levert regnskap2436,4 %
Med omsetning i kroner2436,4 %
Omsetning i alt251,2 mill. kr-
Median omsetning3,8 mill. kr-
Største omsetning41,7 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2021-

De 9 største i Gjesdal

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1VEST- TOTALENTREPRENØR AS41,7 mill. kr
2BYGGMESTER TORE RAVNDAL AS40,6 mill. kr
3Ravndal Stålbygg AS31,3 mill. kr
4GB BYGG AS30,6 mill. kr
5SKÅRLAND BYGG AS27,6 mill. kr
6ROGALAND BYGG & BETONG AS15,4 mill. kr
7IDLAND BYGG & BETONG AS13,1 mill. kr
8FRAFJORD BYGG AS12,1 mill. kr
9Byggmester Egeland AS11,9 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
41.000
Kommune
1122 Gjesdal
Enheter
66
Andel av næringen
0,3 %
Andel av kommunen
3,5 %
Enkeltpersonforetak
35
Med ansatte
9
Ansatte til sammen
84

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,8 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 860,7k kr og 14,8 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 33,1k kr mot 41,7 mill. kr. Den største omsetter 11 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppføring av bygninger i Gjesdal.

42 av de 66 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 63,6 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 24 enheter har levert årsregnskap, 36,4 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Stavanger med 359, Sandnes med 298, Karmøy med 224, Hå med 119, Haugesund med 106, Sola med 87. Størst i landet er Oslo med 1 888 enheter, mot 66 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 143 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 110 enheter, oppføring av bygninger med 66 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 63 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2021: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2008, den ferskeste i 2026.

14 enheter er stiftet de siste fem årene, 45,2 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. 35 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange oppføring av bygninger finnes det i Gjesdal?

66 enheter står oppført med næringskode 41.000, oppføring av bygninger, i Gjesdal i Enhetsregisteret. Det er 0,3 % av de 24 072 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av oppføring av bygninger i Gjesdal?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. VEST- TOTALENTREPRENØR AS med 41,7 mill. kr, 2. BYGGMESTER TORE RAVNDAL AS med 40,6 mill. kr, 3. Ravndal Stålbygg AS med 31,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 24 enhetene med tall er 3,8 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 860,7k kr og 14,8 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 11 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Gjesdal er enkeltpersonforetak, med 35 av 66 enheter. 9 enheter, 13,6 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 84 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes oppføring av bygninger?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Stavanger med 359. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 24 072 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Gjesdal?

Median stiftelsesår er 2021, og 14 av enhetene er stiftet de siste fem årene (45,2 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2008.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 41.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 66 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 42 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (143), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (110), Oppføring av bygninger (66), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (63), Sauehold (58), Annen teknisk konsulentvirksomhet (40).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562