Oppføring av bygninger i Steinkjer

Næringskode 41.000 kommune 5006 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 24 073Kommunen i alt: 4 389
Enheter72av 24 073 i næringen
Av bransjen0,3 %av 24 073 i hele landet
Av kommunen1,6 %av 4 389 enheter i Steinkjer
Nest størst: Oslo1 885mot 72 her
Rangering i Steinkjer10av 306 næringer i kommunen

Kort fortalt

Oppføring av bygninger har næringskode 41.000 i Enhetsregisteret, og i Steinkjer står 72 enheter oppført på den. Det er 0,3 % av de 24 073 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,6 % av alt næringsliv i Steinkjer. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 10 av 306.

36 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 703,8 mill. kr. Størst er Fuglesangdahl AS med 253 mill. kr, foran METALL BYGG AS med 189,1 mill. kr. De ti største står for 91,8 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 40 av enhetene (55,6 %). 14 har meldt inn ansatte, til sammen 263.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter720,3 %
Med ansatte1419,4 %
Ansatte til sammen263-
Har levert regnskap3650 %
Med omsetning i kroner3650 %
Omsetning i alt703,8 mill. kr-
Median omsetning3,9 mill. kr-
Største omsetning253 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2016-

De 9 største i Steinkjer

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Fuglesangdahl AS253 mill. kr
2METALL BYGG AS189,1 mill. kr
3Spar-Bygg AS49,3 mill. kr
4Steinkjer Kulturbygg AS42,5 mill. kr
5BYGGMESTER BINDE AS38,2 mill. kr
6ASTRA BYGG & ENTREPRENØR AS33,5 mill. kr
7Husbygg Steinkjer AS17,2 mill. kr
8HALLGEIR SAGMO AS8,1 mill. kr
9JR BYGG OG BOLIG AS7,5 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
41.000
Kommune
5006 Steinkjer
Enheter
72
Andel av næringen
0,3 %
Andel av kommunen
1,6 %
Aksjeselskap
40
Med ansatte
14
Ansatte til sammen
263

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,9 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1 mill. kr og 7,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,5k kr mot 253 mill. kr. Den største omsetter 65 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppføring av bygninger i Steinkjer.

36 av de 72 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 50 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 36 enheter har levert årsregnskap, 50 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Trondheim med 471, Melhus med 108, Stjørdal med 91, Orkland med 74, Levanger med 73, Verdal med 67. Størst i landet er Oslo med 1 885 enheter, mot 72 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 458 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 318 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 188 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 153 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2016: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1984, den ferskeste i 2026. 3 av dem er fra før år 2000, 7,5 % av dem vi har stiftelsesdato for.

10 enheter er stiftet de siste fem årene, 25 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. 32 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange oppføring av bygninger finnes det i Steinkjer?

72 enheter står oppført med næringskode 41.000, oppføring av bygninger, i Steinkjer i Enhetsregisteret. Det er 0,3 % av de 24 073 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av oppføring av bygninger i Steinkjer?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Fuglesangdahl AS med 253 mill. kr, 2. METALL BYGG AS med 189,1 mill. kr, 3. Spar-Bygg AS med 49,3 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 36 enhetene med tall er 3,9 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1 mill. kr og 7,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 65 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Steinkjer er aksjeselskap, med 40 av 72 enheter. 14 enheter, 19,4 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 263 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes oppføring av bygninger?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Trondheim med 471. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 24 073 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Steinkjer?

Median stiftelsesår er 2016, og 10 av enhetene er stiftet de siste fem årene (25 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1984.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 41.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 72 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 36 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (458), Utleie av egen eller leid fast eiendom (318), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (188), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (153), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (120), Avvirkning (117).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562