Grunnarbeid i Sør-aurdal

Næringskode 43.120 kommune 3449 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 12 536Kommunen i alt: 949
Enheter43av 12 536 i næringen
Av bransjen0,3 %av 12 536 i hele landet
Av kommunen4,5 %av 949 enheter i Sør-aurdal
Nest størst: Bergen226mot 43 her
Rangering i Sør-aurdal3av 158 næringer i kommunen

Kort fortalt

Grunnarbeid har næringskode 43.120 i Enhetsregisteret, og i Sør-aurdal står 43 enheter oppført på den. Det er 0,3 % av de 12 536 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 4,5 % av alt næringsliv i Sør-aurdal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 3 av 158.

17 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 387,3 mill. kr. Størst er Brødrene Dokken AS med 267,6 mill. kr, foran DOKKEN BYGG OG ANLEGG AS med 43,6 mill. kr. De ti største står for 98,2 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 25 av enhetene (58,1 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 149.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter430,3 %
Med ansatte49,3 %
Ansatte til sammen149-
Har levert regnskap1739,5 %
Med omsetning i kroner1739,5 %
Omsetning i alt387,3 mill. kr-
Median omsetning3 mill. kr-
Største omsetning267,6 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2016-

De 9 største i Sør-aurdal

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Brødrene Dokken AS267,6 mill. kr
2DOKKEN BYGG OG ANLEGG AS43,6 mill. kr
3VA ENTREPRENØR AS31,9 mill. kr
4KNUT OLAV SUNDLAND AS15,8 mill. kr
5Hedalen Hytteservice AS6,5 mill. kr
6Åslibråten AS3,9 mill. kr
7Øyvind Jordet AS3 mill. kr
8EN MASKIN AS3 mill. kr
9LARS MARTIN GRØV AS2,7 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
43.120
Kommune
3449 Sør-aurdal
Enheter
43
Andel av næringen
0,3 %
Andel av kommunen
4,5 %
Enkeltpersonforetak
25
Med ansatte
4
Ansatte til sammen
149

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2,4 mill. kr og 13,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 771k kr mot 267,6 mill. kr. Den største omsetter 89 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av grunnarbeid i Sør-aurdal.

26 av de 43 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 60,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 3 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 17 enheter har levert årsregnskap, 39,5 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Ringsaker med 118, Gran med 72, Nord-fron med 62, Gjøvik med 59, Elverum med 59, Kongsvinger med 55. Størst i landet er Bergen med 226 enheter, mot 43 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er avvirkning med 133 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 59 enheter, oppføring av bygninger med 43 enheter, grunnarbeid med 43 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2016: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1988, den ferskeste i 2026. 1 av dem er fra før år 2000, 5,6 % av dem vi har stiftelsesdato for.

2 enheter er stiftet de siste fem årene, 11,1 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 25 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «grunnarbeid»

Selskaper i næringsgruppe 43.1 med annen næringskode som oppgir «grunnarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange grunnarbeid finnes det i Sør-aurdal?

43 enheter står oppført med næringskode 43.120, grunnarbeid, i Sør-aurdal i Enhetsregisteret. Det er 0,3 % av de 12 536 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av grunnarbeid i Sør-aurdal?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Brødrene Dokken AS med 267,6 mill. kr, 2. DOKKEN BYGG OG ANLEGG AS med 43,6 mill. kr, 3. VA ENTREPRENØR AS med 31,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 17 enhetene med tall er 3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2,4 mill. kr og 13,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 89 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Sør-aurdal er enkeltpersonforetak, med 25 av 43 enheter. 4 enheter, 9,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 149 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes grunnarbeid?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Ringsaker med 118. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 12 536 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Sør-aurdal?

Median stiftelsesår er 2016, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (11,1 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1988.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 43.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 43 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.1 utenfor denne koden skriver «grunnarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 26 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.1) som skriver ordet «grunnarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Avvirkning (133), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (59), Oppføring av bygninger (43), Grunnarbeid (43), Eiendomsforvaltning på oppdrag (39), Utleie av egen eller leid fast eiendom (34).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562