Kort fortalt
Grunnarbeid har næringskode 43.120 i Enhetsregisteret, og i Valle står 19 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 12 539 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 4 % av alt næringsliv i Valle. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 5 av 128.
7 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 220,7 mill. kr. Størst er Nomeland Maskin AS med 189,5 mill. kr, foran Brødrene Tveiten Maskin AS med 20,3 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 11 av enhetene (57,9 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 71.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 19 | 0,2 % | av 12 539 i næringen |
| Med ansatte | 2 | 10,5 % | av 19 enheter |
| Ansatte til sammen | 71 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 7 | 36,8 % | av 19 enheter |
| Med omsetning i kroner | 7 | 36,8 % | av 19 enheter |
| Omsetning i alt | 220,7 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,9 mill. kr | - | blant 7 med tall |
| Største omsetning | 189,5 mill. kr | - | Nomeland Maskin AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2018 | - | av 8 med stiftelsesdato |
De 7 største i Valle
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nomeland Maskin AS | 988 044 946 | Valle | 189,5 mill. kr | 60 |
| 2 | Brødrene Tveiten Maskin AS | 923 104 534 | Valle | 20,3 mill. kr | 11 |
| 3 | NOMELAND PUKK AS | 925 109 304 | Valle | 8 mill. kr | - |
| 4 | Uppstad Anleggservice AS | 915 965 148 | Valle | 1,9 mill. kr | - |
| 5 | BR Uppstad AS | 918 968 008 | Valle | 579,4k kr | - |
| 6 | Tveitebø Anlegg AS | 912 383 954 | Valle | 419,9k kr | - |
| 7 | ØYNE MASKIN AS | 936 668 356 | Valle | 64k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 43.120
- Kommune
- 4221 Valle
- Enheter
- 19
- Andel av næringen
- 0,2 %
- Andel av kommunen
- 4 %
- Enkeltpersonforetak
- 11
- Med ansatte
- 2
- Ansatte til sammen
- 71
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,9 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 499,6k kr og 14,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 64k kr mot 189,5 mill. kr. Den største omsetter 100 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av grunnarbeid i Valle.
12 av de 19 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 63,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 7 enheter har levert årsregnskap, 36,8 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Kristiansand med 159, Lindesnes med 109, Arendal med 65, Kvinesdal med 59, Vennesla med 57, Lyngdal med 54. Størst i landet er Bergen med 226 enheter, mot 19 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 34 enheter, sauehold med 33 enheter, avvirkning med 32 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 25 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2005, den ferskeste i 2026.
2 enheter er stiftet de siste fem årene, 25 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. 11 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «grunnarbeid»
Selskaper i næringsgruppe 43.1 med annen næringskode som oppgir «grunnarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange grunnarbeid finnes det i Valle?
19 enheter står oppført med næringskode 43.120, grunnarbeid, i Valle i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 12 539 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av grunnarbeid i Valle?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Nomeland Maskin AS med 189,5 mill. kr, 2. Brødrene Tveiten Maskin AS med 20,3 mill. kr, 3. NOMELAND PUKK AS med 8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 7 enhetene med tall er 1,9 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 499,6k kr og 14,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 100 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Valle er enkeltpersonforetak, med 11 av 19 enheter. 2 enheter, 10,5 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 71 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes grunnarbeid?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Kristiansand med 159. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 12 539 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Valle?
Median stiftelsesår er 2018, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (25 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2005.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 43.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 19 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.1 utenfor denne koden skriver «grunnarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 12 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.1) som skriver ordet «grunnarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (34), Sauehold (33), Avvirkning (32), Utleie av egen eller leid fast eiendom (25), Grunnarbeid (19), Eiendomsforvaltning på oppdrag (16).