Kort fortalt
Grunnarbeid har næringskode 43.120 i Enhetsregisteret, og i Gulen står 29 enheter oppført på den. Det er 0,2 % av de 12 535 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 4,3 % av alt næringsliv i Gulen. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 5 av 142.
9 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 28,6 mill. kr. Størst er Gustav Baarøy AS med 9,6 mill. kr, foran Kversøy Maskin AS med 8,3 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 18 av enhetene (62,1 %). 3 har meldt inn ansatte, til sammen 17.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 29 | 0,2 % | av 12 535 i næringen |
| Med ansatte | 3 | 10,3 % | av 29 enheter |
| Ansatte til sammen | 17 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 9 | 31 % | av 29 enheter |
| Med omsetning i kroner | 9 | 31 % | av 29 enheter |
| Omsetning i alt | 28,6 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,2 mill. kr | - | blant 9 med tall |
| Største omsetning | 9,6 mill. kr | - | Gustav Baarøy AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2017 | - | av 11 med stiftelsesdato |
De 9 største i Gulen
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gustav Baarøy AS | 998 311 179 | Gulen | 9,6 mill. kr | - |
| 2 | Kversøy Maskin AS | 911 781 298 | Gulen | 8,3 mill. kr | 6 |
| 3 | Nerdal Entreprenør AS | 918 553 428 | Gulen | 5,6 mill. kr | 5 |
| 4 | Kversøy Invest AS | 997 274 032 | Gulen | 1,9 mill. kr | - |
| 5 | Dyregrov Maskin AS | 915 048 455 | Gulen | 1,2 mill. kr | - |
| 6 | E&E SERVICE AS | 927 732 769 | Gulen | 729,6k kr | - |
| 7 | Nyhamar Maskin AS | 929 930 142 | Gulen | 547,8k kr | - |
| 8 | Flawer AS | 932 496 658 | Gulen | 484k kr | - |
| 9 | Sløvåg Maskinutleie AS | 914 173 442 | Gulen | 313,8k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 43.120
- Kommune
- 4635 Gulen
- Enheter
- 29
- Andel av næringen
- 0,2 %
- Andel av kommunen
- 4,3 %
- Enkeltpersonforetak
- 18
- Med ansatte
- 3
- Ansatte til sammen
- 17
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,2 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 547,8k kr og 5,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 313,8k kr mot 9,6 mill. kr. Den største omsetter 8 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av grunnarbeid i Gulen.
20 av de 29 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 69 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 9 enheter har levert årsregnskap, 31 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bergen med 226, Voss med 144, Alver med 127, Bjørnafjorden med 106, Ullensvang med 87, Øygarden med 84. Størst i landet er Bergen med 226 enheter, mot 29 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 59 enheter, sauehold med 46 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 38 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 32 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2017: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2011, den ferskeste i 2026.
4 enheter er stiftet de siste fem årene, 36,4 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. 18 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «grunnarbeid»
Selskaper i næringsgruppe 43.1 med annen næringskode som oppgir «grunnarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange grunnarbeid finnes det i Gulen?
29 enheter står oppført med næringskode 43.120, grunnarbeid, i Gulen i Enhetsregisteret. Det er 0,2 % av de 12 535 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av grunnarbeid i Gulen?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Gustav Baarøy AS med 9,6 mill. kr, 2. Kversøy Maskin AS med 8,3 mill. kr, 3. Nerdal Entreprenør AS med 5,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 9 enhetene med tall er 1,2 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 547,8k kr og 5,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 8 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Gulen er enkeltpersonforetak, med 18 av 29 enheter. 3 enheter, 10,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 17 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes grunnarbeid?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bergen med 226. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 12 535 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Gulen?
Median stiftelsesår er 2017, og 4 av enhetene er stiftet de siste fem årene (36,4 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2011.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 43.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 29 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.1 utenfor denne koden skriver «grunnarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 10.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 20 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.1) som skriver ordet «grunnarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (59), Sauehold (46), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (38), Utleie av egen eller leid fast eiendom (32), Grunnarbeid (29), Oppdrett av annet storfe til kjøttproduksjon og sædproduksjon (19).