Grunnarbeid i Steinkjer

Næringskode 43.120 kommune 5006 oppdatert 10.10.2026

Bransjen i hele landet: 12 539Kommunen i alt: 4 389
Enheter62av 12 539 i næringen
Av bransjen0,5 %av 12 539 i hele landet
Av kommunen1,4 %av 4 389 enheter i Steinkjer
Nest størst: Bergen226mot 62 her
Rangering i Steinkjer13av 306 næringer i kommunen

Kort fortalt

Grunnarbeid har næringskode 43.120 i Enhetsregisteret, og i Steinkjer står 62 enheter oppført på den. Det er 0,5 % av de 12 539 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,4 % av alt næringsliv i Steinkjer. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 13 av 306.

27 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 329,8 mill. kr. Størst er ODD EINAR KNE AS med 146,9 mill. kr, foran Tangstad Transport AS med 64 mill. kr. De ti største står for 92,1 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 33 av enhetene (53,2 %). 7 har meldt inn ansatte, til sammen 173.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter620,5 %
Med ansatte711,3 %
Ansatte til sammen173-
Har levert regnskap2743,5 %
Med omsetning i kroner2743,5 %
Omsetning i alt329,8 mill. kr-
Median omsetning3,4 mill. kr-
Største omsetning146,9 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2014-

De 9 største i Steinkjer

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1ODD EINAR KNE AS146,9 mill. kr
2Tangstad Transport AS64 mill. kr
3BERG MASKIN AS32,6 mill. kr
4Molland Maskin AS19 mill. kr
5Beitstad Maskin AS12,3 mill. kr
6Tømmermannsgata Eiendom AS7,6 mill. kr
7Alstad Entreprenør AS7,2 mill. kr
8Reistad Maskin AS5,1 mill. kr
9FS Årbogen AS4,9 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
43.120
Kommune
5006 Steinkjer
Enheter
62
Andel av næringen
0,5 %
Andel av kommunen
1,4 %
Aksjeselskap
33
Med ansatte
7
Ansatte til sammen
173

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,4 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 450,2k kr og 6,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,6k kr mot 146,9 mill. kr. Den største omsetter 44 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av grunnarbeid i Steinkjer.

36 av de 62 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 58,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 27 enheter har levert årsregnskap, 43,5 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Trondheim med 124, Melhus med 101, Orkland med 78, Midtre Gauldal med 55, Stjørdal med 50, Ørland med 46. Størst i landet er Bergen med 226 enheter, mot 62 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 458 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 318 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 188 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 153 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2014: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1988, den ferskeste i 2026. 4 av dem er fra før år 2000, 11,8 % av dem vi har stiftelsesdato for.

10 enheter er stiftet de siste fem årene, 29,4 % av bestanden. 4 av dem kom til det siste året. 28 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «grunnarbeid»

Selskaper i næringsgruppe 43.1 med annen næringskode som oppgir «grunnarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange grunnarbeid finnes det i Steinkjer?

62 enheter står oppført med næringskode 43.120, grunnarbeid, i Steinkjer i Enhetsregisteret. Det er 0,5 % av de 12 539 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av grunnarbeid i Steinkjer?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. ODD EINAR KNE AS med 146,9 mill. kr, 2. Tangstad Transport AS med 64 mill. kr, 3. BERG MASKIN AS med 32,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 27 enhetene med tall er 3,4 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 450,2k kr og 6,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 44 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Steinkjer er aksjeselskap, med 33 av 62 enheter. 7 enheter, 11,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 173 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes grunnarbeid?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Trondheim med 124. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 12 539 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Steinkjer?

Median stiftelsesår er 2014, og 10 av enhetene er stiftet de siste fem årene (29,4 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1988.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 43.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 62 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 43.1 utenfor denne koden skriver «grunnarbeid» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 10.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 36 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (43.1) som skriver ordet «grunnarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (458), Utleie av egen eller leid fast eiendom (318), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (188), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (153), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (120), Avvirkning (117).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562