Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Steinkjer

Næringskode 95.310 kommune 5006 oppdatert 22.09.2026

Bransjen i hele landet: 7 057Kommunen i alt: 4 389
Enheter53av 7 057 i næringen
Av bransjen0,8 %av 7 057 i hele landet
Av kommunen1,2 %av 4 389 enheter i Steinkjer
Nest størst: Oslo374mot 53 her
Rangering i Steinkjer15av 306 næringer i kommunen

Kort fortalt

Reparasjon og vedlikehold av motorvogner har næringskode 95.310 i Enhetsregisteret, og i Steinkjer står 53 enheter oppført på den. Det er 0,8 % av de 7 057 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,2 % av alt næringsliv i Steinkjer. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 15 av 306.

27 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 485,2 mill. kr. Størst er STEINKJER BIL AS med 151,3 mill. kr, foran SANNAN BIL AS med 92,9 mill. kr. De ti største står for 90,5 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 30 av enhetene (56,6 %). 13 har meldt inn ansatte, til sammen 160.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter530,8 %
Med ansatte1324,5 %
Ansatte til sammen160-
Har levert regnskap2750,9 %
Med omsetning i kroner2750,9 %
Omsetning i alt485,2 mill. kr-
Median omsetning6,1 mill. kr-
Største omsetning151,3 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2013-

De 9 største i Steinkjer

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1STEINKJER BIL AS151,3 mill. kr
2SANNAN BIL AS92,9 mill. kr
3Intakt Bilskade Steinkjer AS48,1 mill. kr
4TB Verkstedsenter AS28,4 mill. kr
5AUTO FIRE AS24,8 mill. kr
6Autopartner AS19,9 mill. kr
7NT LAST OG BUSS AS19,8 mill. kr
8DEKK LUNDE AS19,8 mill. kr
9Bilservice Steinkjer AS17,8 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
95.310
Kommune
5006 Steinkjer
Enheter
53
Andel av næringen
0,8 %
Andel av kommunen
1,2 %
Aksjeselskap
30
Med ansatte
13
Ansatte til sammen
160

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 6,1 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,6 mill. kr og 19,8 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 9,3k kr mot 151,3 mill. kr. Den største omsetter 25 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Steinkjer.

26 av de 53 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 49,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 27 enheter har levert årsregnskap, 50,9 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Trondheim med 214, Melhus med 48, Stjørdal med 40, Namsos med 31, Verdal med 30, Levanger med 27. Størst i landet er Oslo med 374 enheter, mot 53 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 458 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 318 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 188 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 153 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2013: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1985, den ferskeste i 2025. 7 av dem er fra før år 2000, 23,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

7 enheter er stiftet de siste fem årene, 23,3 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 23 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «reparasjon»

Selskaper i næringsgruppe 95.3 med annen næringskode som oppgir «reparasjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

1 selskap oppgir ordet, men det har ikke omsetning i et innsendt årsregnskap.

Vanlige spørsmål

Hvor mange reparasjon og vedlikehold av motorvogner finnes det i Steinkjer?

53 enheter står oppført med næringskode 95.310, reparasjon og vedlikehold av motorvogner, i Steinkjer i Enhetsregisteret. Det er 0,8 % av de 7 057 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Steinkjer?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. STEINKJER BIL AS med 151,3 mill. kr, 2. SANNAN BIL AS med 92,9 mill. kr, 3. Intakt Bilskade Steinkjer AS med 48,1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 27 enhetene med tall er 6,1 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,6 mill. kr og 19,8 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 25 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Steinkjer er aksjeselskap, med 30 av 53 enheter. 13 enheter, 24,5 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 160 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes reparasjon og vedlikehold av motorvogner?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Trondheim med 214. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 7 057 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Steinkjer?

Median stiftelsesår er 2013, og 7 av enhetene er stiftet de siste fem årene (23,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1985.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 95.310 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 53 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 95.3 står 1 selskaper som SELV skriver «reparasjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 26 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (95.3) som skriver ordet «reparasjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (458), Utleie av egen eller leid fast eiendom (318), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (188), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (153), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (120), Avvirkning (117).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562