Begravelsesbyråvirksomhet og lignende tjenester i Steinkjer

Næringskode 96.300 kommune 5006 oppdatert 19.08.2026

Bransjen i hele landet: 462Kommunen i alt: 4 389
Enheter5av 462 i næringen
Av bransjen1,1 %av 462 i hele landet
Av kommunen0,1 %av 4 389 enheter i Steinkjer
Nest størst: Oslo31mot 5 her
Rangering i Steinkjer122av 306 næringer i kommunen

Kort fortalt

Begravelsesbyråvirksomhet og lignende tjenester har næringskode 96.300 i Enhetsregisteret, og i Steinkjer står 5 enheter oppført på den. Det er 1,1 % av de 462 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Steinkjer. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 122 av 306.

2 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2024. Til sammen omsetter de for 3,5 mill. kr. Størst er LIE BEGRAVELSESBYRÅ AS med 3,4 mill. kr, foran Steinkjer Gravstell AS med 93,3k kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 2 av enhetene (40 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 11.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter51,1 %
Med ansatte240 %
Ansatte til sammen11-
Har levert regnskap240 %
Med omsetning i kroner240 %
Omsetning i alt3,5 mill. kr-
Median omsetning1,8 mill. kr-
Største omsetning3,4 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2020-

De 2 største i Steinkjer

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1LIE BEGRAVELSESBYRÅ AS3,4 mill. kr
2Steinkjer Gravstell AS93,3k kr

Nøkkeltall

Næringskode
96.300
Kommune
5006 Steinkjer
Enheter
5
Andel av næringen
1,1 %
Andel av kommunen
0,1 %
Aksjeselskap
2
Med ansatte
2
Ansatte til sammen
11

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,8 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 923,2k kr og 2,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 93,3k kr mot 3,4 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av begravelsesbyråvirksomhet og lignende tjenester i Steinkjer.

3 av de 5 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 60 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 2 enheter har levert årsregnskap, 40 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Trondheim med 8, Stjørdal med 3, Frøya med 2, Midtre Gauldal med 2, Indre Fosen med 2, Åfjord med 2. Størst i landet er Oslo med 31 enheter, mot 5 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 458 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 318 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 188 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 153 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2020: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2018, den ferskeste i 2022.

1 enheter er stiftet de siste fem årene, 50 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 3 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «begravelsesbyrå»

Selskaper i næringsgruppe 96.3 med annen næringskode som oppgir «begravelsesbyrå» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange begravelsesbyråvirksomhet og lignende tjenester finnes det i Steinkjer?

5 enheter står oppført med næringskode 96.300, begravelsesbyråvirksomhet og lignende tjenester, i Steinkjer i Enhetsregisteret. Det er 1,1 % av de 462 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av begravelsesbyråvirksomhet og lignende tjenester i Steinkjer?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. LIE BEGRAVELSESBYRÅ AS med 3,4 mill. kr, 2. Steinkjer Gravstell AS med 93,3k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 2 enhetene med tall er 1,8 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 923,2k kr og 2,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Steinkjer er aksjeselskap, med 2 av 5 enheter. 2 enheter, 40 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 11 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes begravelsesbyråvirksomhet og lignende tjenester?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Trondheim med 8. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 462 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Steinkjer?

Median stiftelsesår er 2020, og 1 av enhetene er stiftet de siste fem årene (50 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2018.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 96.300 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 5 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 96.3 utenfor denne koden skriver «begravelsesbyrå» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 19.08.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2024. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 3 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (96.3) som skriver ordet «begravelsesbyrå» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (458), Utleie av egen eller leid fast eiendom (318), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (188), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (153), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (120), Avvirkning (117).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562