- Org.nr.
- 917 751 617
- Adresse
- Drangsvegen 53, 5215 Lysekloster
- Bransje
- Oppføring av bygninger
Driftsresultat330 4692,9 % margin
EBITDA465 069før av- og nedskrivninger
Årsresultat244 4502,2 % margin
Egenkapital1 502 86430,2 % av eiendelene
Byggmester Espevik & Monsen AS er et aksjeselskap innen oppføring av bygninger, stiftet 2016.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 917 751 617
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 14.10.2026
- Stiftet
- 01.09.2016
- Registrert
- 20.09.2016
- Adresse
- Drangsvegen 53, 5215 Lysekloster
- Kommune
- Bjørnafjorden
- Aksjekapital
- 60 000
- Ansatte
- 10
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Byggmester Espevik & Monsen AS917 820 570 · BJØRNAFJORDEN10 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Byggmestervirksomhet, eie aksjer og andelser i andre selskap, delta i andre selskap, og kjøp og salg av aksjer eller på annen måte gjøre seg interessert i andre foretak.
Tidligere navn
- Byggmester Espevik AS04.10.2016 til 25.07.2017
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 11 202 760 | 9 024 401 | 8 926 498 | 7 498 114 | 7 419 914 |
| Annen driftsinntekt | 34 669 | - | - | - | - |
| Sum driftsinntekter | 11 237 429 | 9 024 401 | 8 926 498 | 7 498 114 | 7 419 914 |
| Varekostnad | 5 892 443 | 4 886 373 | 4 590 548 | 4 126 725 | 3 046 175 |
| Lønnskostnad | 3 579 844 | 3 155 120 | 2 920 513 | 2 220 698 | 2 571 363 |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | 134 600 | 101 500 | 84 200 | 66 096 | 28 597 |
| Annen driftskostnad | 1 300 074 | 716 543 | 1 109 590 | 533 704 | 660 185 |
| Sum driftskostnader | 10 906 961 | 8 859 536 | 8 704 851 | 6 947 222 | 6 306 320 |
| Driftsresultat | 330 469 | 164 865 | 221 647 | 550 892 | 1 113 594 |
| Annen renteinntekt | 10 836 | 2 841 | - | - | - |
| Sum finansinntekter | 10 836 | 2 841 | 1 306 | - | - |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 27 012 | - | - | - | - |
| Annen rentekostnad | 971 | 1 177 | - | 883 | −161 |
| Sum finanskostnader | 27 983 | 1 177 | 127 | 883 | −161 |
| Netto finans | −17 147 | 1 664 | 1 179 | −883 | 161 |
| Resultat før skatt | 313 322 | 166 529 | 222 827 | 550 009 | 1 113 755 |
| Skattekostnad på resultat | 68 872 | 36 319 | 48 735 | 121 002 | 245 026 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | 429 007 | 868 729 |
| Årsresultat | 244 450 | 130 210 | 174 092 | 429 007 | 868 729 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 244 450 | 130 210 | - | 429 007 | 868 729 |
| Totalresultat | 244 450 | 130 210 | - | 429 007 | 868 729 |
| Ordinært utbytte | - | - | - | 400 000 | 290 000 |
| Avsatt til annen egenkapital | 244 450 | 130 210 | - | 29 007 | 578 729 |
| Sum overføringer og disponeringer | 244 450 | 130 210 | - | 429 007 | 868 729 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 296 737 | 312 050 | - | 389 329 | 185 386 |
| Sum varige driftsmidler | 437 237 | - | - | 389 329 | 185 386 |
| Investering i datterselskap | 30 000 | - | - | - | - |
| Andre langsiktige fordringer | 1 548 613 | - | - | - | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 1 578 613 | - | - | - | - |
| Sum anleggsmidler | 2 015 850 | 491 750 | 397 250 | 389 329 | 185 386 |
| Kundefordringer | 1 583 913 | 1 895 616 | - | 1 910 744 | 230 686 |
| Andre kortsiktige fordringer | 48 098 | 10 399 | - | 9 300 | 7 268 |
| Konsernfordringer | 17 900 | - | - | - | - |
| Sum fordringer | 1 649 910 | 1 906 015 | - | 1 920 044 | 237 954 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 1 302 498 | 114 540 | - | 964 453 | 2 026 947 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 1 302 498 | 114 540 | - | 964 453 | 2 026 947 |
| Sum omløpsmidler | 2 952 409 | 2 020 555 | 1 538 014 | 2 884 497 | 2 264 901 |
| Sum eiendeler | 4 968 259 | 2 512 304 | 1 935 264 | 3 273 826 | 2 450 287 |
| Aksjekapital | 60 000 | 60 000 | - | 60 000 | 60 000 |
| Annen innskutt egenkapital | - | - | - | −6 345 | −6 345 |
| Sum innskutt egenkapital | 60 000 | 60 000 | 60 000 | 53 655 | 53 655 |
| Annen egenkapital | 1 442 864 | 1 198 414 | - | 900 457 | 871 451 |
| Sum opptjent egenkapital | 1 442 864 | 1 198 414 | 1 068 204 | 900 457 | 871 451 |
| Sum egenkapital | 1 502 864 | 1 258 414 | 1 128 204 | 954 112 | 925 106 |
| Utsatt skatt | 17 839 | 17 736 | - | 11 406 | 4 423 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 17 839 | 17 736 | - | 11 406 | 4 423 |
| Langsiktig konserngjeld | 1 627 012 | - | - | - | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 1 627 012 | - | - | - | - |
| Sum langsiktig gjeld | 1 644 851 | 17 736 | 13 586 | 11 406 | 4 423 |
| Leverandørgjeld | 739 242 | 297 635 | - | 1 185 814 | 137 998 |
| Betalbar skatt | 68 769 | 32 169 | - | 114 019 | 242 227 |
| Skyldig offentlige avgifter | 586 697 | 605 923 | - | 377 234 | 580 811 |
| Utbytte | - | - | - | 400 000 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 425 835 | 300 427 | - | 231 240 | 559 722 |
| Sum kortsiktig gjeld | 1 820 544 | 1 236 154 | 793 474 | 2 308 308 | 1 520 758 |
| Sum gjeld | 3 465 395 | 1 253 890 | 807 060 | 2 319 714 | 1 525 181 |
| Sum egenkapital og gjeld | 4 968 259 | 2 512 304 | - | 3 273 826 | 2 450 287 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,62▼ | 1,63 | 1,94 | 1,25 | 1,49 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 2,31▲ | 1,00 | 0,72 | 2,43 | 1,65 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 9,1 %▲ | 7,5 % | 8,6 % | 19,2 % | 45,4 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 2,9 %▲ | 1,8 % | 2,5 % | 7,3 % | 15,0 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 2,2 %▲ | 1,4 % | 2,0 % | 5,7 % | 11,7 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 30,2 %▼ | 50,1 % | 58,3 % | 29,1 % | 37,8 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 1 123 743
- Resultat per ansatt, kroner
- 33 047
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Byggmester Espevik & Monsen AS2,9 %
11,2 mill. 10 ansatte 2025
0 %246
SKANSKA NORGE AS2,7 % 15 214,7 mill.2 918 ansatte 2025
Byggmester Espevik & Monsen AS2,9 % 11,2 mill.10 ansatte 2025
Veidekke Entreprenør AS3,5 % 16 185,7 mill.2 925 ansatte 2025
HENT AS5,9 % 9 406,9 mill.1 410 ansatte 2025
0 %246
De tre andre er de største selskapene i næringskode 41.000.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Bård Alfred Monsen | 1980 |
| Styrets leder | Jon Espevik | 1988 |
| Styremedlem | Bård Alfred Monsen | 1980 |
| Revisor | SKUDAL REVISJON & RÅDGIVNING AS897 050 692 | - |
| Regnskapsfører | TIND ØKONOMI AS992 556 668 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- JON ESPEVIK50,0 %f. 1988 · Hagavik · 30 ordinære aksjer
- BÅRD ALFRED MONSEN50,0 %f. 1980 · Lysekloster · 30 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- 936 056 679 · 30 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.