- Org.nr.
- 916 784 430
- Adresse
- Bakkevegen 6, 7340 Oppdal
DRIVA AQUACULTURE AS er et aksjeselskap innen produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og andre dyr som lever i ferskvann, stiftet 2016.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 916 784 430
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 29.08.2026
- Stiftet
- 26.01.2016
- Registrert
- 23.02.2016
- Adresse
- Bakkevegen 6, 7340 Oppdal
- Kommune
- Oppdal
- Aksjekapital
- 676 521
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- DRIVA AQUACULTURE AS816 794 692 · OPPDAL
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drive med landbasert fiskeoppdrett og fiskeforedling til matproduksjon. Dessuten kan selskapet drive handel, eksport, import, samt hva herved står i forbindelse, herunder ved innskudd av kapital, eventuelt ved aksjetegning å delta i andre selskaper. Forøvrig kan selskapet også påta seg andre oppgaver.
Tidligere navn
- Oppdal Fjellmat & Fjellfisk AS23.02.2016 til 10.07.2019
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 2 087 230 | 60 046 | - | - | - |
| Sum driftsinntekter | 2 087 230 | 60 046 | 0 | - | 0 |
| Lønnskostnad | - | - | - | - | 631 993 |
| Varekostnad | - | - | 154 811 | 2 099 | - |
| Lønnskostnad Il, | 924 632 | 1 069 871 | 1 020 967 | 996 914 | - |
| Nedskrivning av varige driftsmidler og immaterielle eiendeler (0) | - | 740 213 | - | - | - |
| Annen driftskostnad | 437 935 | −631 491 | 6 523 018 | 3 178 027 | 3 265 342 |
| Sum driftskostnader | 1 362 568 | 1 178 593 | 7 698 796 | 4 177 040 | 3 897 335 |
| Driftsresultat | 724 662 | −1 118 546 | −7 698 796 | −4 177 040 | −3 897 335 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 394 812 | 289 627 | 23 147 | 13 636 | - |
| Annen renteinntekt | 47 785 | 1 896 | 26 209 | 6 130 | 10 915 |
| Sum finansinntekter | 442 597 | 291 523 | 49 356 | 19 766 | 10 915 |
| Annen rentekostnad | 1 979 | 156 907 | - | - | - |
| Sum finanskostnader | 1 979 | 156 907 | 0 | 0 | - |
| Netto finans | 440 618 | 134 616 | 49 356 | 19 766 | 10 915 |
| Resultat før skatt | - | - | - | - | −3 886 420 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | −855 012 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | −3 031 408 |
| Resultat før skattekostnad | 1 165 280 | −983 930 | −7 649 440 | −4 157 274 | - |
| Skattekostnad | 246 205 | −254 319 | −1 685 298 | −914 600 | - |
| Årsresultat | 919 076 | −729 612 | −5 964 142 | −3 242 674 | −3 031 408 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | - | - | −3 031 408 |
| Udekket tap | 919 076 | −729 612 | −5 964 142 | −3 242 674 | −3 031 408 |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | −5 964 142 | −3 242 674 | −3 031 408 |
| Utvikling | 4 146 448 | 0 | - | - | - |
| Konsesjoner, patenter, lisenser, varemerker ol. | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | - |
| Utsatt skattefordel | 3 867 559 | 4 113 763 | 3 859 445 | 2 174 147 | 1 259 547 |
| Sum immaterielle eiendeler | 8 214 007 | 4 313 763 | 4 059 445 | 2 374 147 | 1 459 547 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontorm. | - | - | - | - | 1 856 736 |
| Tomter, bygninger og annen fast eiendom | - | - | 1 856 736 | 1 856 736 | - |
| Maskiner og anlegg | 1 116 523 | 1 116 523 | - | - | - |
| Sum varige driftsmidler | 1 116 523 | 1 116 523 | 1 856 736 | 1 856 736 | 1 856 736 |
| Investering i datterselskap | 330 000 | 330 000 | 330 000 | 330 000 | 300 000 |
| Lån til foretak i samme konsern | 8 245 433 | 7 650 621 | 626 373 | 343 636 | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 8 575 433 | 7 980 621 | 956 373 | 673 636 | 300 000 |
| Sum anleggsmidler | 17 905 964 | 13 410 908 | 6 872 554 | 4 904 519 | 3 616 283 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | - | - | 2 388 107 |
| Kundefordringer | 2 087 230 | 0 | - | - | - |
| Andre kortsiktige fordringer | 1 160 290 | 1 584 217 | 0 | 755 500 | - |
| Sum fordringer | 3 247 520 | 1 584 217 | 0 | 755 500 | - |
| Sum investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 402 977 | 722 100 | 7 453 019 | 499 224 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 402 977 | 722 100 | 7 453 019 | 499 224 | 2 388 107 |
| Sum omløpsmidler | 3 650 497 | 2 306 317 | 7 453 019 | 1 254 724 | 2 388 107 |
| Sum eiendeler | 21 556 461 | 15 717 225 | 14 325 573 | 6 159 243 | 6 004 390 |
| Konsesjoner, patenter, lisenser o.l. | - | - | - | - | 200 000 |
| Aksjekapital | 576 472 | 576 472 | 477 612 | 441 875 | - |
| Overkurs | 27 876 066 | 27 876 066 | 24 407 795 | 13 204 993 | 9 248 607 |
| Ikke registrert kapitalforhøyelse | - | - | 67 041 | 0 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 28 452 538 | 28 452 538 | 24 952 448 | 13 646 868 | 9 646 847 |
| Udekket tap | 12 186 441 | 13 105 516 | 13 664 243 | 7 700 100 | 4 457 426 |
| Sum opptjent egenkapital | −12 186 441 | −13 105 516 | −13 664 243 | −7 700 100 | −4 457 426 |
| Sum egenkapital | 16 266 097 | 15 347 022 | 11 288 205 | 5 946 768 | 5 189 422 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Leverandørgjeld | 4 722 909 | 230 147 | 2 893 551 | 69 135 | 704 231 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | - | 52 241 |
| Skyldige offentlige avgifter | 36 410 | 47 874 | 57 180 | 51 158 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 531 045 | 92 182 | 86 637 | 92 182 | 58 497 |
| Sum kortsiktig gjeld | 5 290 364 | 370 203 | 3 037 367 | 212 475 | 814 968 |
| Sum gjeld | 5 290 364 | 370 203 | 3 037 367 | 212 475 | 814 968 |
| Sum egenkapital og gjeld | 21 556 461 | 15 717 225 | 14 325 573 | 6 159 243 | 6 004 390 |
| Selskapskapital | - | - | - | - | 398 240 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,69▼ | 6,23 | 2,45 | 5,91 | 2,93 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,33▲ | 0,02 | 0,27 | 0,04 | 0,16 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 6,3 %▲ | −5,5 % | −74,7 % | −68,4 % | −64,7 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 34,7 %▲ | −1 862,8 % | - | - | - |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 44,0 %▲ | −1 215,1 % | - | - | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 75,5 %▼ | 97,6 % | 78,8 % | 96,6 % | 86,4 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
De tre andre er de største selskapene i næringskode 03.221.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Olav Skjøtskift | 1968 |
| Styrets leder | Bjørn Hembre | 1968 |
| Styremedlem | Olav Skjøtskift | 1968 |
| Styremedlem | Stein Kjartan Vik | 1974 |
| Styremedlem | Rune Reitan | 1963 |
| Styremedlem | Kjartan Olafsson | 1973 |
| Revisor | BDO AS993 606 650 | - |
| Regnskapsfører | ADMENTO AS989 176 013 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- PACTUM VEKST AS22,6 %Oslo · 130 323 ordinære aksjer
- SYAS INVEST AS18,6 %Oppdal · 107 500 ordinære aksjer
- OLAV SKJØTSKIFT18,6 %f. 1968 · Oppdal · 107 500 ordinære aksjer
- IVMA AS8,50 %Stjørdal · 49 000 ordinære aksjer
- MARKO PARTNERS EHF7,46 %203, Kopavogur · 43 028 ordinære aksjer
- Haukberget AS4,47 %Trondheim · 25 757 ordinære aksjer
- STORM NORGE AS3,99 %Oslo · 22 999 ordinære aksjer
- Alphasea AS3,47 %Oslo · 20 000 ordinære aksjer
- Halgunset Invest AS2,69 %Rennebu · 15 500 ordinære aksjer
- PER HEMBRE1,27 %f. 1959 · Hegra · 7 300 ordinære aksjer
- + 23 andre8,22 %
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- FRYA OPPDRETT AS100,0 %927 452 162 · 3 000 ordinære aksjer
- GUDBRANDSDAL FISK AS100,0 %925 470 791 · 6 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.