- Org.nr.
- 993 067 458
- Telefon
- 62 45 96 00
- Adresse
- Engerdal kommune, Rådhuset, 2440 Engerdal
- Hovedeier
- Engerdal kommune, 100 %
Engerdal Energi Holding AS er et aksjeselskap innen produksjon av elektrisitet fra vannkraft, stiftet 2008.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 993 067 458
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 30.08.2026
- Stiftet
- 15.08.2008
- Registrert
- 20.09.2008
- Adresse
- Engerdal kommune, Rådhuset, 2440 Engerdal
- Telefon
- 62 45 96 00
- Kommune
- Engerdal
- Aksjekapital
- 7 165 625
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Engerdal Energi Holding AS826 176 822 · ENGERDAL
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Eie og investere i kraftvirksomhet og annen virksomhet som står i forbindelse med dette, herunder deltagelse i andre selskaper med lignende virksomhet, samt investeringer i fast eiendom, verdipapirer og andre formuesobjekter. Det er et delmål å opprettholde en beredskapskapital som er tilstrekkelig for å sikre at selskapet kan forsvare sin forholdsmessige eierandel, for eksempel hvis aksjer kommer på salg, ved eventuelle kapitalutvidelser og ellers der eierandeler kan forskyves.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Sum driftsinntekter | 0 | - | 0 | - | 0 |
| Lønnskostnad | - | - | - | - | 48 658 |
| Lønnskostnad Il, | 85 545 | 64 178 | 64 764 | 49 806 | - |
| Annen driftskostnad | 139 032 | 129 669 | 76 265 | 83 060 | 85 884 |
| Sum driftskostnader | 224 577 | 193 847 | 141 029 | 132 865 | 134 542 |
| Driftsresultat | −224 577 | −193 847 | −141 029 | −132 865 | −134 542 |
| Inntekt på inv. i tilknyttet selskap | - | - | - | - | 4 498 530 |
| Inntekt på investering i datterselskap og tilknyttet selskap | 7 052 028 | 7 265 874 | 12 116 612 | 4 718 118 | - |
| Annen renteinntekt | 713 589 | 729 140 | 669 946 | 284 850 | 114 733 |
| Annen finansinntekt | 13 362 | 9 013 | 4 474 | 1 772 | - |
| Sum finansinntekter | 7 778 979 | 8 004 027 | 12 791 032 | 5 004 740 | 4 613 263 |
| Verdireduksjon av finansielle instrumenter vurdert til virkelig verdi | - | - | 43 860 | 34 345 | - |
| Annen rentekostnad | 1 134 376 | 1 172 729 | 1 125 047 | 886 639 | 719 754 |
| Sum finanskostnader | 1 134 376 | 1 172 729 | 1 168 907 | 920 984 | 719 754 |
| Netto finans | 6 644 603 | 6 831 298 | 11 622 125 | 4 083 755 | 3 893 509 |
| Resultat før skatt | - | - | - | - | 3 758 967 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | 3 758 967 |
| Resultat før skattekostnad | 6 420 026 | 6 637 451 | 11 481 096 | 3 950 890 | - |
| Skattekostnad | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Årsresultat | 6 420 026 | 6 637 451 | 11 481 096 | 3 950 890 | 3 758 967 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | - | - | 3 758 967 |
| Tilleggsutbytte | 5 641 500 | 6 483 800 | 9 601 500 | 4 019 682 | 3 156 800 |
| Overføringer annen egenkapital | - | - | - | - | 602 167 |
| Annen egenkapital | 778 526 | 153 651 | 1 879 596 | −68 792 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | 11 481 096 | 3 950 890 | 3 758 967 |
| Sum immaterielle eiendeler | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum varige driftsmidler | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Investeringer i aksjer og andeler | 23 765 442 | 23 765 442 | 23 765 442 | 23 765 442 | 23 765 442 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 23 765 442 | 23 765 442 | 23 765 442 | 23 765 442 | 23 765 442 |
| Sum anleggsmidler | 23 765 442 | 23 765 442 | 23 765 442 | 23 765 442 | 23 765 442 |
| Andre kortsiktige fordringer | 1 483 876 | 910 793 | 839 157 | 724 541 | 551 617 |
| Sum fordringer | 1 483 876 | 910 793 | 839 157 | 724 541 | 551 617 |
| Markedsbaserte aksjer | - | - | 9 928 894 | 9 968 280 | 10 000 000 |
| Andre finansielle instrumenter | 9 851 198 | 9 890 072 | - | - | - |
| Sum investeringer | 9 851 198 | 9 890 072 | 9 928 894 | 9 968 280 | 10 000 000 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | - | - | 10 965 618 |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 15 264 163 | 14 635 697 | 12 561 027 | 11 133 112 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 15 264 163 | 14 635 697 | 12 561 027 | 11 133 112 | 10 965 618 |
| Sum omløpsmidler | 26 599 237 | 25 436 561 | 23 329 078 | 21 825 933 | 21 517 235 |
| Sum eiendeler | 50 364 679 | 49 202 003 | 47 094 520 | 45 591 375 | 45 282 677 |
| Aksjekapital | 7 165 625 | 7 165 625 | 7 165 625 | 7 165 625 | - |
| Overkurs | 18 476 381 | 18 476 381 | 18 476 381 | 18 476 381 | 18 476 381 |
| Sum innskutt egenkapital | 25 642 006 | 25 642 006 | 25 642 006 | 25 642 006 | 25 642 006 |
| Annen egenkapital | 5 189 276 | 4 410 750 | 4 257 099 | 2 377 504 | 2 446 295 |
| Sum opptjent egenkapital | 5 189 276 | 4 410 750 | 4 257 099 | 2 377 504 | 2 446 295 |
| Sum egenkapital | 30 831 282 | 30 052 756 | 29 899 105 | 28 019 509 | 28 088 301 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Øvrig langsiktig gjeld | 17 167 883 | 17 167 883 | 17 167 883 | 17 167 883 | 17 167 883 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 17 167 883 | 17 167 883 | 17 167 883 | 17 167 883 | 17 167 883 |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 17 167 883 | 17 167 883 | 17 167 883 |
| Leverandørgjeld | 1 139 953 | 1 186 290 | 4 175 | 3 219 | 7 748 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | - | 18 745 |
| Betalbar skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Skyldige offentlige avgifter | 33 461 | 22 403 | 23 357 | 17 282 | - |
| Utbytte | - | - | 0 | 383 482 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 1 192 100 | 772 671 | - | - | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 2 365 514 | 1 981 365 | 27 532 | 403 983 | 26 493 |
| Sum gjeld | 19 533 397 | 19 149 248 | 17 195 415 | 17 571 866 | 17 194 376 |
| Sum egenkapital og gjeld | 50 364 679 | 49 202 003 | 47 094 520 | 45 591 375 | 45 282 677 |
| Selskapskapital | - | - | - | - | 7 165 625 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 11,24▼ | 12,84 | 847,34 | 54,03 | 812,19 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,63 | 0,64 | 0,58 | 0,63 | 0,61 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 15,2 %▼ | 16,2 % | 27,3 % | 10,7 % | 9,9 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - | - |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 61,2 %▲ | 61,1 % | 63,5 % | 61,5 % | 62,0 % |
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Sverre Skoglund | 1958 |
| Styrets leder | Svein Ekeland | 1968 |
| Styremedlem | Vidar Risbakken | 1973 |
| Styremedlem | Hanne Merete Risbakken Martinsson | 1973 |
| Varamedlem | Kjetil Svingen | 1970 |
| Varamedlem | May Pettersen | 1971 |
| Varamedlem | Solvor Svendsen | 1958 |
| Revisor | CEDRA NORGE AS935 416 779 | - |
| Regnskapsfører | ØKORÅD ENGERDAL - TRYSIL SA968 316 559 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Engerdal kommune100,0 %Engerdal · 286 625 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- 922 320 918 · 3 579 646 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.