- Org.nr.
- 924 688 572
Driftsresultat−80 799ikke oppgitt
Årsresultat10 015 002ikke oppgitt
Egenkapital1 818 88515,4 % av eiendelene
ESPA HOLDING AS er et aksjeselskap innen detaljhandel med drivstoff til motorvogner, stiftet 2020.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 924 688 572
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 05.09.2026
- Stiftet
- 12.02.2020
- Registrert
- 02.03.2020
- Adresse
- Ikke oppgitt
- Kommune
- Stange
- Aksjekapital
- 30 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Vedtektsfestet formål
Eie og forvalte aksjer, samt det som naturlig står i forbindelse med dette.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Annen driftskostnad | 80 799 | - | - | 21 798 | 23 293 |
| Sum driftskostnader | 80 799 | 43 772 | 35 885 | 21 798 | 23 293 |
| Driftsresultat | −80 799 | −43 772 | −35 885 | −21 798 | 14 107 |
| Inntekt på investering i datterselskap | 10 100 000 | - | - | 10 700 000 | 7 000 000 |
| Annen finansinntekt | 32 | - | - | - | - |
| Sum finansinntekter | 10 100 032 | 10 100 066 | 10 100 000 | 10 700 000 | 7 000 000 |
| Annen rentekostnad | - | - | - | 20 | - |
| Sum finanskostnader | - | 286 | 806 | 20 | - |
| Netto finans | 10 100 032 | 10 099 780 | 10 099 194 | 10 699 980 | 7 000 000 |
| Resultat før skatt | - | 10 056 008 | 10 063 309 | 10 678 183 | 7 014 107 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 3 091 |
| Resultat før skattekostnad | 10 019 233 | - | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 4 231 | - | - | 17 200 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | 10 660 983 | 7 011 016 |
| Årsresultat | 10 015 002 | 10 043 638 | 10 049 204 | 10 660 983 | 7 011 016 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 10 015 002 | - | - | 10 660 983 | 7 011 016 |
| Totalresultat | 10 015 002 | - | - | 10 660 983 | - |
| Ordinært utbytte | 10 000 000 | - | - | 9 000 000 | 7 000 000 |
| Udekket tap | - | - | - | - | 957 |
| Overføringer annen egenkapital | - | - | - | - | 10 059 |
| Avsatt til annen egenkapital | 15 002 | - | - | 1 660 983 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 10 015 002 | - | - | 10 660 983 | 7 011 016 |
| Annen driftsinntekt | - | - | - | - | 37 400 |
| Sum driftsinntekter | - | 0 | 0 | - | 37 400 |
| Investering i datterselskap | 40 000 | - | - | 40 000 | 40 000 |
| Lån til foretak i samme konsern | 1 640 697 | - | - | - | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 1 680 697 | - | - | 40 000 | 40 000 |
| Sum anleggsmidler | 1 680 697 | 1 707 941 | 1 687 509 | 40 000 | 40 000 |
| Kundefordringer | - | - | - | - | 37 400 |
| Andre kortsiktige fordringer | 21 500 | - | - | 1 591 998 | 1 591 998 |
| Konsernfordringer | 10 100 000 | - | - | 10 700 000 | 7 000 000 |
| Sum fordringer | 10 121 500 | - | - | 12 291 998 | 8 629 398 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 20 920 | - | - | 7 552 | 8 752 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 20 920 | - | - | 7 552 | 8 752 |
| Sum omløpsmidler | 10 142 420 | 10 108 313 | 10 106 352 | 12 299 549 | 8 638 149 |
| Sum eiendeler | 11 823 116 | 11 816 253 | 11 793 860 | 12 339 549 | 8 678 149 |
| Aksjekapital | 30 000 | - | - | 30 000 | - |
| Overkurs | 10 000 | - | - | 10 000 | 10 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 40 000 | 40 000 |
| Annen egenkapital | 1 778 885 | - | - | 1 671 041 | 10 059 |
| Sum opptjent egenkapital | 1 778 885 | 1 763 883 | 1 720 245 | 1 671 041 | 10 059 |
| Sum egenkapital | 1 818 885 | 1 803 883 | 1 760 245 | 1 711 041 | 50 059 |
| Langsiktig konserngjeld | - | - | - | 1 611 308 | 1 628 091 |
| Sum annen langsiktig gjeld | - | - | - | 1 611 308 | 1 628 091 |
| Sum langsiktig gjeld | - | 0 | 0 | 1 611 308 | 1 628 091 |
| Betalbar skatt | 4 231 | - | - | 17 200 | - |
| Utbytte | 10 000 000 | - | - | 9 000 000 | 7 000 000 |
| Sum kortsiktig gjeld | 10 004 231 | 10 012 370 | 10 033 615 | 9 017 200 | 7 000 000 |
| Sum gjeld | 10 004 231 | 10 012 370 | 10 033 615 | 10 628 508 | 8 628 091 |
| Sum egenkapital og gjeld | 11 823 116 | - | - | 12 339 549 | 8 678 149 |
| Selskapskapital | - | - | - | - | 30 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,01 | 1,01 | 1,01 | 1,36 | 1,23 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 5,50▼ | 5,55 | 5,70 | 6,21 | 172,36 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 84,8 %▼ | 85,2 % | 83,4 % | 101,6 % | 80,8 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - | 37,7 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - | 18 746,0 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 15,4 %▲ | 15,3 % | 14,9 % | 13,9 % | 0,6 % |
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Rune Gulbrandsen | 1965 |
| Styremedlem | Morten Støen | 1979 |
| Styremedlem | Roger Danielsberg | 1966 |
| Revisor | REVISORHUSET AS987 610 859 | - |
| Regnskapsfører | AZETS INSIGHT AS983 338 917 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Bollerune AS34,0 %Vallset · 340 ordinære aksjer
- MORTEN STØEN HOLDING AS33,0 %Espa · 330 ordinære aksjer
- VIR HOLDING AS33,0 %Ottestad · 330 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- ESPA SERVICESENTER AS100,0 %924 688 580 · 1 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.