- Org.nr.
- 916 229 216
- Adresse
- Bygdøy allé 23, 0262 Oslo
- Hovedeier
- MOESTUE GROUP AS, 54 %
- Bransje
- Engroshandel med drikkevarer
Driftsresultat1 071 9892,6 % margin
Årsresultat772 9051,9 % margin
Egenkapital−2 657 784−12,9 % av eiendelene
Ferment AS er et aksjeselskap innen engroshandel med drikkevarer, stiftet 2015.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 916 229 216
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 07.10.2026
- Stiftet
- 22.10.2015
- Registrert
- 12.11.2015
- Adresse
- Bygdøy allé 23, 0262 Oslo
- Kommune
- Oslo
- Aksjekapital
- 38 900
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Ferment AS928 679 233 · OSLO
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Import, salg og markedsføring av alkoholholdige drikker og andre relaterte produkter.
Tidligere navn
- HAAV INVEST AS12.11.2015 til 23.02.2017
- Drikkevarehuset Ferment AS23.02.2017 til 04.02.2022
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 60 601 609 | 49 763 404 | 39 680 133 | 23 314 773 | - |
| Offentlige avgifter vedr. omsetningen | −19 386 795 | −16 010 039 | −13 879 196 | −9 782 010 | - |
| Annen driftsinntekt | 87 737 | 9 607 | 18 924 | 900 | - |
| Sum driftsinntekter | 41 302 551 | 33 762 972 | 25 819 861 | 13 533 663 | 0 |
| Varekostnad | 32 382 110 | 27 111 421 | 22 092 257 | 11 227 187 | - |
| Lønnskostnad | 3 360 331 | 2 585 807 | 3 153 442 | 1 231 926 | 1 000 |
| Annen driftskostnad | 4 488 122 | 4 042 091 | 3 268 503 | 880 637 | 5 028 |
| Sum driftskostnader | 40 230 563 | 33 739 320 | 28 514 202 | 13 339 750 | 6 028 |
| Driftsresultat | 1 071 989 | 23 652 | −2 694 341 | 193 913 | −6 028 |
| Annen renteinntekt | 7 835 | 11 682 | 27 699 | 6 907 | - |
| Annen finansinntekt | - | - | 2 083 | - | - |
| Sum finansinntekter | 7 835 | 11 682 | 29 782 | 6 907 | - |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 295 199 | 601 800 | 316 760 | - | - |
| Annen rentekostnad | 11 720 | 39 497 | 5 424 | 108 877 | - |
| Sum finanskostnader | 306 919 | 641 297 | 322 184 | 108 877 | - |
| Netto finans | −299 083 | −629 615 | −292 401 | −101 969 | 0 |
| Resultat før skatt | - | - | −2 986 742 | 91 944 | −6 028 |
| Skattekostnad | - | - | 3 178 | 23 838 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −2 989 920 | 68 106 | - |
| Resultat før skattekostnad | 772 905 | −605 963 | - | - | - |
| Årsresultat | 772 905 | −605 963 | −2 989 920 | 68 106 | −6 028 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 772 905 | −605 963 | −2 989 920 | 68 106 | - |
| Totalresultat | 772 905 | −605 963 | −2 989 920 | 68 106 | - |
| Udekket tap | 772 905 | −605 963 | −2 988 226 | 66 412 | - |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | - | 1 694 | - |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | −1 694 | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 772 905 | −605 963 | −2 989 920 | 68 106 | - |
| Lager av varer og annen beholdning | 12 947 932 | 10 916 220 | 10 343 653 | 7 827 910 | - |
| Sum varer | 12 947 932 | 10 916 220 | 10 343 653 | 7 827 910 | - |
| Kundefordringer | 6 659 270 | 5 921 379 | 4 980 990 | 5 545 542 | - |
| Kundefordringer på selskap i samme konsern | - | - | 7 216 | - | - |
| Andre kortsiktige fordringer | 42 016 | 8 917 | 146 059 | 219 327 | - |
| Konsernfordringer | 808 262 | 1 180 | - | - | - |
| Sum fordringer | 7 509 548 | 5 931 475 | 5 134 265 | 5 764 869 | - |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 157 117 | 1 354 448 | 607 168 | 3 720 471 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 157 117 | 1 354 448 | 607 168 | 3 720 471 | - |
| Sum omløpsmidler | 20 614 596 | 18 202 143 | 16 085 086 | 17 313 250 | 38 587 |
| Sum eiendeler | 20 614 596 | 18 202 143 | 16 085 086 | 17 316 428 | 38 587 |
| Sum anleggsmidler | - | - | 0 | 3 178 | 0 |
| Utsatt skattefordel | - | - | - | 3 178 | - |
| Sum immaterielle eiendeler | - | - | - | 3 178 | - |
| Aksjekapital | 38 900 | 38 900 | 38 900 | 38 900 | - |
| Overkurs | - | 124 600 | 124 600 | 124 600 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 163 500 | 163 500 | 163 500 | 163 500 | 105 000 |
| Annen egenkapital | - | - | - | 1 694 | - |
| Udekket tap | 2 821 284 | 3 594 189 | 2 988 226 | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | −2 821 284 | −3 594 189 | −2 988 226 | 1 694 | −66 413 |
| Sum egenkapital | −2 657 784 | −3 430 689 | −2 824 726 | 165 194 | 38 587 |
| Langsiktig konserngjeld | 3 | 12 606 928 | 11 666 678 | 9 972 013 | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | - | 12 606 928 | 11 666 678 | 9 972 013 | - |
| Sum langsiktig gjeld | - | 12 606 928 | 11 666 678 | 9 972 013 | 0 |
| Leverandørgjeld | 5 266 633 | 4 077 898 | 2 852 769 | 2 916 922 | - |
| Betalbar skatt | - | - | - | 27 016 | - |
| Skyldig offentlige avgifter | 4 283 467 | 4 045 199 | 3 263 156 | 4 097 344 | - |
| Kortsiktig konserngjeld | 13 125 265 | - | 557 526 | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 597 015 | 902 807 | 569 684 | 137 939 | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 23 272 380 | 9 025 904 | 7 243 135 | 7 179 221 | - |
| Sum gjeld | 23 272 380 | 21 632 832 | 18 909 813 | 17 151 234 | 0 |
| Sum egenkapital og gjeld | 20 614 596 | 18 202 143 | 16 085 086 | 17 316 428 | - |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,89▼ | 2,02 | 2,22 | 2,41 | - |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | −8,76▼ | −6,31 | −6,69 | 103,82 | 0,00 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 5,6 %▲ | 0,2 % | −16,0 % | 2,3 % | −15,6 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 2,6 %▲ | 0,1 % | −10,4 % | 1,4 % | - |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 1,9 %▲ | −1,8 % | −11,6 % | 0,5 % | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | −12,9 %▲ | −18,8 % | −17,6 % | 1,0 % | 100,0 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Ferment AS2,6 %
41,3 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−5 %0510
Vinhuset AS−4,1 % 1 189,0 mill.66 ansatte 2025
Ferment AS2,6 % 41,3 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
MOESTUE GRAPE SELECTIONS AS8,7 % 456,7 mill.20 ansatte 2025
RED BULL NORWAY AS9,9 % 976,3 mill.154 ansatte 2025
−5 %0510
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.340.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Rolf Gathe | 1970 |
| Styrets leder | Inge Hilland | 1963 |
| Styremedlem | Johan Marcus Ajnemark | 1978 |
| Revisor | BDO AS993 606 650 | - |
| Regnskapsfører | PROPLAN REGNSKAP AS896 896 482 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- MOESTUE GROUP AS54,0 %Oslo · 2 100 A-aksjer
- Everlast Invest AS36,0 %Oslo · 1 400 A-aksjer
- Rolfco AS10,0 %Oslo · 390 B-aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Moestue Holding II AS
- MOESTUE GROUP AS70,0 %
- BRAND PARTNERS AS100,0 %
- HANS A FLAATEN AS100,0 %
- BLEND WINES AS100,0 %
- MOESTUE GRAPE SELECTIONS AS95,0 %
- LAMARC WINES AS60,0 %
- CASK OWNERS AS51,0 %
- Ferment AS54,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.