- Org.nr.
- 978 626 092
- Telefon
- 70 19 81 00
- Adresse
- Sjukenesstranda 100, 6037 Eidsnes
- Hovedeier
- H.I. GIØRTZ HOLDING AS, 100 %
Driftsresultat−830 697−16,8 % margin
EBITDA−631 497før av- og nedskrivninger
Årsresultat10 270 757
Egenkapital25 589 90167,4 % av eiendelene
Gange-Rolv AS er et aksjeselskap innen detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler, stiftet 1997.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 978 626 092
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 07.10.2026
- Stiftet
- 21.04.1997
- Registrert
- 13.06.1997
- Adresse
- Sjukenesstranda 100, 6037 Eidsnes
- Telefon
- 70 19 81 00
- Kommune
- Sula
- Næring
- 47.110 Detaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidlerDetaljhandel med bredt vareutvalg med hovedvekt på nærings- og nytelsesmidler i Sula (11)
- Aksjekapital
- 9 220 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Gange-Rolv AS978 675 271 · SULA
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Kjøpe og selge aksjer, eie og administrere dagligvarebutikker, kjøpe og selge eiendommer.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 4 957 932 | 4 368 228 | 4 230 480 | 4 197 200 | 3 459 600 |
| Andre driftsinntekter | - | - | - | 2 061 049 | 810 483 |
| Sum driftsinntekter | 4 957 932 | 4 368 228 | 4 230 480 | 6 258 249 | 4 270 083 |
| Personalkostnader | 4 874 656 | 4 440 923 | 4 287 835 | 3 982 648 | 3 581 714 |
| Ordinære avskrivninger | 199 200 | 267 000 | 267 000 | 989 300 | 939 700 |
| Andre driftskostnader | 714 773 | 550 853 | 689 023 | 469 901 | 406 881 |
| Sum driftskostnader | 5 788 629 | 5 258 776 | 5 243 858 | 5 441 849 | 4 928 295 |
| Driftsresultat | −830 697 | −890 548 | −1 013 378 | 816 400 | −658 212 |
| Aksjeutbytte | 10 344 324 | 10 624 279 | 11 012 252 | 9 901 016 | 11 897 258 |
| Annen renteinntekt | 736 623 | 806 235 | 1 285 121 | 296 158 | 179 582 |
| Andre finansinntekter | 1 433 | 1 316 | 1 135 | - | - |
| Sum finansinntekter | 11 082 380 | 11 431 830 | 12 298 508 | 10 197 174 | 12 076 840 |
| Annen rentekostnad | 5 | 1 315 | 1 393 | - | - |
| Sum finanskostnader | 5 | 1 315 | 1 393 | - | - |
| Netto finans | 11 082 375 | 11 430 514 | 12 297 116 | 10 197 174 | 12 076 840 |
| Resultat før skatt | - | - | 11 283 737 | 11 013 574 | 11 418 628 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | −103 114 |
| Resultat før skattekostnad | 10 251 678 | 10 539 966 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | −19 079 | −17 509 | 61 687 | 246 918 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 11 222 050 | 10 766 656 | 11 521 742 |
| Årsresultat | 10 270 757 | 10 557 475 | 11 222 050 | 10 766 656 | 11 521 742 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 10 270 757 | 10 557 475 | 11 222 050 | 10 766 656 | 11 521 742 |
| Totalresultat | 10 270 757 | 10 557 475 | 11 222 050 | 10 766 656 | 11 521 742 |
| Ordinært utbytte | 10 000 000 | 10 000 000 | 10 000 000 | 40 000 000 | - |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | - | −29 233 344 | - |
| Avsatt til annen egenkapital | 270 757 | 557 475 | 1 222 050 | - | 11 521 742 |
| Sum overføringer og disponeringer | 10 270 757 | 10 557 475 | 11 222 050 | 10 766 656 | 11 521 742 |
| Driftsløsøre, inventar o.1. | 142 100 | 341 300 | 608 300 | 875 300 | 3 725 200 |
| Sum varige driftsmidler | 142 100 | 1 172 994 | 705 039 | 875 300 | 3 725 200 |
| Investering i datterselskap | 20 251 316 | 16 251 316 | 16 251 316 | 15 251 316 | 15 251 316 |
| Lån til foretak i samme konsern | 6 000 000 | - | - | - | - |
| Investeringer i tilknyttet selskap | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 |
| Investeringer i aksjer og andeler | 439 995 | 439 995 | 439 995 | - | 439 995 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 27 191 311 | 17 191 311 | 17 191 311 | 16 191 311 | 16 191 311 |
| Sum anleggsmidler | 27 333 411 | 18 364 305 | 17 896 350 | 17 066 611 | 19 916 511 |
| Kundefordringer | - | - | - | 47 866 743 | - |
| Fordringer på konsernselskap | 20 250 | - | - | 203 966 | 3 888 976 |
| Andre kortsiktige fordringer | 51 033 | 30 445 | 18 622 | 149 048 | 23 730 |
| Sum fordringer | 71 283 | 30 445 | 18 622 | 48 219 757 | 3 912 705 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 10 544 770 | 19 183 793 | 19 390 661 | 10 375 504 | 31 102 411 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 10 544 770 | 19 183 793 | 19 390 661 | 10 375 504 | 31 102 411 |
| Sum omløpsmidler | 10 616 053 | 19 214 237 | 19 409 283 | 58 595 261 | 35 015 116 |
| Sum eiendeler | 37 949 464 | 37 578 543 | 37 305 633 | 75 661 872 | 54 931 627 |
| Prosjekt under utførelse | - | 831 694 | 96 739 | - | - |
| å kr 10 000) | 9 220 000 | 9 220 000 | 9 220 000 | 9 220 000 | 9 220 000 |
| Annen innskutt egenkapital | 388 325 | 388 325 | 388 325 | 388 325 | 388 325 |
| Sum innskutt egenkapital | 9 608 325 | 9 608 325 | 9 608 325 | 9 608 325 | 9 608 325 |
| Annen egenkapital | 15 981 576 | 15 710 819 | 15 153 344 | 13 931 294 | 43 164 638 |
| Sum opptjent egenkapital | 15 981 576 | 15 710 819 | 15 153 344 | 13 931 294 | 43 164 638 |
| Sum egenkapital | 25 589 901 | 25 319 144 | 24 761 669 | 23 539 619 | 52 772 963 |
| Utsatt skatt | 91 055 | 149 827 | 231 675 | 315 168 | 170 754 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 91 055 | 149 827 | 231 675 | 315 168 | 170 754 |
| Sum langsiktig gjeld | 91 055 | 149 827 | 231 675 | 315 168 | 170 754 |
| Leverandørgjeld | 116 261 | 49 356 | 288 407 | 93 841 | 86 667 |
| Betalbar skatt | 39 693 | 64 339 | 145 180 | 102 504 | - |
| Skyldige offentlige avgifter | 614 250 | 592 987 | 515 051 | 10 159 162 | 499 298 |
| Skyldig utbytte | 10 000 000 | 10 000 000 | 10 000 000 | 40 000 000 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 1 498 305 | 1 402 889 | 1 363 651 | 1 451 579 | 1 401 945 |
| Sum kortsiktig gjeld | 12 268 508 | 12 109 572 | 12 312 289 | 51 807 086 | 1 987 910 |
| Sum gjeld | 12 359 563 | 12 259 399 | 12 543 964 | 52 122 254 | 2 158 664 |
| Sum egenkapital og gjeld | 37 949 464 | 37 578 543 | 37 305 633 | 75 661 872 | 54 931 627 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,87▼ | 1,59 | 1,58 | 1,13 | 17,61 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,48 | 0,48 | 0,51 | 2,21 | 0,04 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 27,1 %▼ | 28,2 % | 20,0 % | 16,9 % | 20,8 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −16,8 %▲ | −20,4 % | −24,0 % | 13,0 % | −15,4 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 207,2 %▼ | 241,7 % | 265,3 % | 172,0 % | 269,8 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 67,4 %▲ | 67,4 % | 66,4 % | 31,1 % | 96,1 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Gange-Rolv AS−16,8 %
5,0 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−20 %−10010
Gange-Rolv AS−16,8 % 5,0 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
COOP ØST SA1,7 % 10 319,5 mill.3 894 ansatte 2025
NORSK BUTIKKDRIFT AS3,1 % 10 483,6 mill.13 ansatte 2025
NG KIWI OSLO AKERSHUS AS3,4 % 11 878,7 mill.3 096 ansatte 2025
−20 %−10010
De tre andre er de største selskapene i næringskode 47.110.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Sverre Olav Sebjørnsen | 1967 |
| Styrets leder | Egil Giørtz | 1970 |
| Styremedlem | Signy Starheim | 1960 |
| Styremedlem | Sverre Olav Sebjørnsen | 1967 |
| Revisor | MOA REVISJON AS991 456 147 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- H.I. GIØRTZ HOLDING AS100,0 %Eidsnes · 922 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- HIG INVEST AS
- H.I. GIØRTZ HOLDING AS51,5 %
- Vassmyra Eiendom AS100,0 %
- Tueveien AS100,0 %
- Senterdrift Eiendom AS100,0 %
- ØRSTA SENTRUMSBYGG AS100,0 %
- Sundgaten 12 A AS100,0 %
- Nørvegata Eiendom AS100,0 %
- Kildehaugen 10 AS100,0 %
- Eiendomsinvest Langevåg AS100,0 %
- HIG EIENDOMSFORVALTNING AS100,0 %
- FLISNES BO AS100,0 %
- Flisnes Næringspark AS100,0 %
- TOMT AS100,0 %
- Flisnes Næringsbygg AS65,0 %
- MØRE-SENTRENE MOA SYD AS60,3 %
- Gange-Rolv AS100,0 %
- SULA MAT AS100,0 %
- HORNINDAL MAT AS100,0 %
- ULSTEIN MAT AS100,0 %
- LARSGÅRDEN MAT AS100,0 %
- MOA MAT AS100,0 %
- Vikingmat AS100,0 %
- STRAUMANE MAT AS100,0 %
- FJORDTORGET MAT AS100,0 %
- BLINDHEIM MAT AS100,0 %
- Spar-Kjøp AS100,0 %
- Tresfjordmat AS100,0 %
- OSNES MAT AS100,0 %
- RAUDEBERG MAT AS100,0 %
- Ellingsøy Lavpris AS100,0 %
- Grimmermat AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- SULA MAT AS100,0 %932 302 667 · 1 100 ordinære aksjer
- HORNINDAL MAT AS100,0 %998 993 636 · 1 000 ordinære aksjer
- ULSTEIN MAT AS100,0 %927 794 373 · 1 000 ordinære aksjer
- LARSGÅRDEN MAT AS100,0 %928 182 894 · 1 000 ordinære aksjer
- MOA MAT AS100,0 %995 711 907 · 500 ordinære aksjer
- Vikingmat AS100,0 %918 076 980 · 350 ordinære aksjer
- STRAUMANE MAT AS100,0 %991 255 095 · 250 ordinære aksjer
- FJORDTORGET MAT AS100,0 %888 031 502 · 240 ordinære aksjer
- BLINDHEIM MAT AS100,0 %982 121 612 · 200 ordinære aksjer
- Spar-Kjøp AS100,0 %937 471 297 · 200 ordinære aksjer
Vis alle 17 · 7 til
- Tresfjordmat AS100,0 %980 021 335 · 150 ordinære aksjer
- OSNES MAT AS100,0 %951 969 540 · 100 ordinære aksjer
- RAUDEBERG MAT AS100,0 %815 078 632 · 100 ordinære aksjer
- Ellingsøy Lavpris AS100,0 %846 008 152 · 100 ordinære aksjer
- Grimmermat AS100,0 %979 983 557 · 80 ordinære aksjer
- Midtbø Handel AS50,0 %989 111 787 · 300 ordinære aksjer
- Norgesgruppen ASA0,01 %819 731 322 · 4 009 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.