- Org.nr.
- 915 842 194
- Telefon
- 990 00 040
- Adresse
- Raudåsflata 1N, 7550 Hommelvik
- Hovedeier
- Spotlight AS, 100 %
- Bransje
- Detaljhandel med motorvogner
Driftsresultat730 9206,7 % margin
Årsresultat678 1076,2 % margin
Egenkapital−741 823−38,5 % av eiendelene
GIPLING & CO AS er et aksjeselskap innen detaljhandel med motorvogner, stiftet 2015.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 915 842 194
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 06.10.2026
- Stiftet
- 10.08.2015
- Registrert
- 28.08.2015
- Adresse
- Raudåsflata 1N, 7550 Hommelvik
- Telefon
- 990 00 040
- Kommune
- Malvik
- Aksjekapital
- 30 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- GIPLING & CO AS915 894 771 · MALVIK
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Salg av biler, bilutstyr og lignende, samt hva som naturlig står i forbindelse med dette, herunder deltakelse i andre selskaper.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | - | 10 846 163 | - | 8 851 772 | 8 582 005 |
| Annen driftsinntekt | - | 146 427 | - | 334 915 | 96 568 |
| Sum driftsinntekter | 10 914 373 | 10 992 589 | 13 543 292 | 9 186 687 | 8 678 573 |
| Endring i beholdning av varer under tilvirkning og ferdig tilvirkede varer | - | 424 933 | - | - | - |
| Varekostnad | - | 9 024 395 | - | 7 287 865 | 7 720 969 |
| Lønnskostnad | - | 509 091 | - | 886 280 | 1 015 010 |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | 3 300 | - | 16 932 | 16 932 |
| Annen driftskostnad | - | 1 369 539 | - | 1 216 366 | 784 938 |
| Sum driftskostnader | 10 183 452 | 11 331 258 | 13 559 929 | 9 407 442 | 9 537 849 |
| Driftsresultat | 730 920 | −338 669 | −16 637 | −220 755 | −859 276 |
| Annen renteinntekt | - | 1 106 | - | 535 | - |
| Sum finansinntekter | 695 | 1 106 | - | 535 | - |
| Annen rentekostnad | - | 17 361 | - | 12 682 | - |
| Annen finanskostnad | - | - | - | 18 | 9 060 |
| Sum finanskostnader | 53 508 | 17 361 | 10 832 | 12 700 | 9 060 |
| Netto finans | −52 813 | −16 255 | −10 832 | −12 165 | −9 060 |
| Resultat før skatt | 678 107 | - | −27 469 | −232 921 | −868 337 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | −232 921 | −868 336 |
| Resultat før skattekostnad | - | −354 923 | - | - | - |
| Årsresultat | 678 107 | −354 923 | 36 822 | −232 921 | −868 337 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | −354 923 | - | −232 921 | −868 336 |
| Totalresultat | - | −354 923 | - | −232 921 | −868 336 |
| Udekket tap | - | −354 923 | - | −232 921 | −868 337 |
| Sum overføringer og disponeringer | - | −354 923 | - | −232 921 | −868 337 |
| Sum anleggsmidler | - | 0 | 13 600 | 30 496 | 47 428 |
| Sum varer | - | 765 066 | - | 956 578 | 73 518 |
| Kundefordringer | - | 229 382 | - | 104 616 | - |
| Andre kortsiktige fordringer | - | 57 794 | - | 401 058 | 3 883 |
| Konsernfordringer | - | 103 821 | - | - | - |
| Sum fordringer | - | 390 997 | - | 505 674 | 3 883 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | 100 998 | - | 130 773 | 121 626 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | - | 100 998 | - | 130 773 | 121 626 |
| Sum omløpsmidler | 1 927 885 | 1 257 060 | 1 317 356 | 1 593 025 | 199 026 |
| Sum eiendeler | 1 927 885 | 1 257 060 | 1 330 956 | 1 623 521 | 246 454 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | - | - | - | 30 496 | 47 428 |
| Sum varige driftsmidler | - | - | - | 30 496 | - |
| Aksjekapital | - | 30 000 | - | 30 000 | 30 000 |
| Annen innskutt egenkapital | - | 218 274 | - | −9 666 | −9 666 |
| Sum innskutt egenkapital | 248 274 | 248 274 | 248 274 | 20 334 | 20 334 |
| Annen egenkapital | - | - | - | - | −1 117 182 |
| Udekket tap | - | 1 668 204 | - | 1 350 103 | - |
| Sum opptjent egenkapital | −990 097 | −1 668 204 | −1 313 280 | −1 350 103 | −1 117 182 |
| Sum egenkapital | −741 823 | −1 419 930 | −1 065 006 | −1 329 769 | −1 096 848 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | - | - | - | 42 079 | 51 889 |
| Langsiktig konserngjeld | - | - | - | 50 000 | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | - | - | - | 92 079 | 51 889 |
| Sum langsiktig gjeld | - | 0 | 11 389 | 92 079 | 51 889 |
| Leverandørgjeld | - | 2 213 140 | - | 1 786 263 | 669 143 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | 36 623 | - | 130 620 | 5 385 |
| Annen kortsiktig gjeld | - | 427 227 | - | 944 327 | 616 885 |
| Sum kortsiktig gjeld | 2 669 707 | 2 676 990 | 2 384 573 | 2 861 210 | 1 291 412 |
| Sum gjeld | 2 669 707 | 2 676 990 | 2 395 962 | 2 953 289 | 1 343 301 |
| Sum egenkapital og gjeld | - | 1 257 060 | - | 1 623 521 | 246 454 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,72▲ | 0,47 | 0,55 | 0,56 | 0,15 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | −3,60▼ | −1,89 | −2,25 | −2,22 | −1,22 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 45,9 %▲ | −26,1 % | −1,1 % | −23,6 % | −165,5 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 6,7 %▲ | −3,1 % | −0,1 % | −2,4 % | −9,9 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 6,2 %▲ | −3,2 % | 0,3 % | −2,5 % | −10,0 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | −38,5 %▲ | −113,0 % | −80,0 % | −81,9 % | −445,1 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
GIPLING & CO AS6,7 %
10,9 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
0 %2468
TESLA NORWAY AS1,5 % 18 627,3 mill.1 120 ansatte 2025
HEDIN AUTOMOTIVE BAVARIA AS2,3 % 4 060,0 mill.379 ansatte 2025
Rutebileiernes Standardiseringsaksjeselskap5,4 % 5 491,3 mill.350 ansatte 2025
GIPLING & CO AS6,7 % 10,9 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
0 %2468
De tre andre er de største selskapene i næringskode 47.810.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Odd Ivar Sundfær Gipling | 1981 |
| Styrets leder | Odd Ivar Sundfær Gipling | 1981 |
| Revisor | SYSTEMREVISJON FOSEN AS980 545 717 | - |
| Regnskapsfører | ØKORÅD TRONDHEIM AS989 299 352 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Spotlight AS100,0 %Hommelvik · 300 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Spotlight AS
- GIPLING BIL AS100,0 %
- BILID AS96,7 %
- GIPLING & CO AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.