- Org.nr.
- 919 942 487
- Adresse
- Mussugata 7, 7234 Ler
Driftsresultat−100 843−17,8 % margin
EBITDA−1 683før av- og nedskrivninger
Årsresultat−167 936−29,7 % margin
Egenkapital13 848 37874,5 % av eiendelene
Gråbakken Eiendom AS er et aksjeselskap innen kjøp og salg av egen fast eiendom, stiftet 2017.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 919 942 487
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 19.08.2026
- Stiftet
- 09.11.2017
- Registrert
- 22.11.2017
- Adresse
- Mussugata 7, 7234 Ler
- Kommune
- Melhus
- Aksjekapital
- 100 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Gråbakken Eiendom AS920 046 908 · MELHUS
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Kjøp og salg av aksjer, andeler og fast eiendom samt det som naturlig står i forbindelse med dette.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Annen driftsinntekt | 565 469 | - | - | 146 140 | 361 706 |
| Sum driftsinntekter | 565 469 | 354 278 | 197 776 | 146 140 | 361 706 |
| Avskrivning på varige driftsmidler | - | - | - | - | 113 600 |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 99 160 | - | - | 113 948 | - |
| Annen driftskostnad | 567 151 | - | - | 415 704 | 57 252 |
| Sum driftskostnader | 666 311 | 509 653 | 462 204 | 529 652 | 170 852 |
| Driftsresultat | −100 843 | −155 375 | −264 428 | −383 512 | 190 854 |
| Inntekt på investering i datterselskap og tilknyttet selskap | - | - | - | 15 970 000 | - |
| Annen renteinntekt | 17 318 | - | - | 15 677 | 111 |
| Sum finansinntekter | 17 318 | 57 235 | 102 272 | 15 985 677 | 111 |
| Annen rentekostnad | 131 778 | - | - | 68 765 | 15 062 |
| Sum finanskostnader | 131 778 | 229 827 | 28 013 | 68 765 | 15 062 |
| Netto finans | −114 460 | −172 592 | 74 259 | 15 916 912 | −14 950 |
| Resultat før skatt | - | −327 967 | −190 169 | - | 175 903 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 38 698 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | 137 205 |
| Resultat før skattekostnad | −215 303 | - | - | 15 533 400 | - |
| Skattekostnad | −47 367 | - | - | 9 363 | - |
| Årsresultat | −167 936 | −255 815 | −148 255 | 15 524 037 | 137 205 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | - | - | 137 205 |
| Ordinært utbytte | 113 000 | - | - | 442 959 | 146 140 |
| Overføringer annen egenkapital | - | - | - | - | −8 935 |
| Ekstraordinært utbytte | 150 000 | - | - | - | - |
| Annen egenkapital | −430 936 | - | - | 15 081 078 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | - | 15 524 037 | 137 205 |
| Utsatt skattefordel | 142 122 | - | - | 0 | - |
| Sum immaterielle eiendeler | 142 122 | - | - | 0 | - |
| Tomter, bygninger og annen fast eiendom | 8 566 958 | - | - | - | - |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner, ol. | 1 291 992 | - | - | 1 167 645 | - |
| Sum varige driftsmidler | 9 858 950 | - | - | 1 167 645 | 776 083 |
| Investering i datterselskap | 30 000 | - | - | 30 000 | 60 000 |
| Andre langsiktige fordringer | 3 265 465 | - | - | 500 000 | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 3 295 465 | - | - | 530 000 | 60 000 |
| Sum anleggsmidler | 13 296 537 | 7 418 640 | 1 779 806 | 1 697 645 | 836 083 |
| Varer | - | - | - | - | 24 618 |
| Sum varer | - | - | - | - | 24 618 |
| Andre kortsiktige fordringer | 4 907 382 | - | - | 12 019 426 | 183 593 |
| Sum fordringer | 4 907 382 | - | - | 12 019 426 | 183 593 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | - | - | 558 717 |
| Sum investeringer | 0 | - | - | 0 | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 377 643 | - | - | 2 836 609 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 377 643 | - | - | 2 836 609 | 558 717 |
| Sum omløpsmidler | 5 285 025 | 8 640 287 | 13 769 889 | 14 856 035 | 766 927 |
| Sum eiendeler | 18 581 562 | 16 058 928 | 15 549 694 | 16 553 680 | 1 603 010 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontorm. | - | - | - | - | 776 083 |
| Aksjekapital | 100 000 | - | - | 100 000 | - |
| Annen innskutt egenkapital | −13 250 | - | - | −13 250 | −13 250 |
| Sum innskutt egenkapital | 86 750 | 86 750 | 86 750 | 86 750 | 86 750 |
| Annen egenkapital | 13 761 628 | - | - | 15 096 634 | 15 556 |
| Sum opptjent egenkapital | 13 761 628 | 14 192 564 | 14 598 379 | 15 096 634 | 15 556 |
| Sum egenkapital | 13 848 378 | 14 279 314 | 14 685 129 | 15 183 384 | 102 306 |
| Utsatt skatt | 0 | - | - | 19 311 | 23 742 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | - | - | 19 311 | 23 742 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 4 582 777 | - | - | - | 517 438 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 4 582 777 | - | - | 0 | 517 438 |
| Sum langsiktig gjeld | - | 1 573 628 | 0 | 19 311 | 541 180 |
| Leverandørgjeld | 19 053 | - | - | 110 295 | 17 188 |
| Betalbar skatt | 0 | - | - | 13 794 | 46 196 |
| Utbytte | 113 000 | - | - | 442 959 | 146 140 |
| Annen kortsiktig gjeld | 18 354 | - | - | 783 937 | 750 000 |
| Sum kortsiktig gjeld | 150 407 | 205 985 | 864 565 | 1 350 985 | 959 524 |
| Sum gjeld | 4 733 184 | 1 779 613 | 864 565 | 1 370 296 | 1 500 704 |
| Sum egenkapital og gjeld | 18 581 562 | - | - | 16 553 680 | 1 603 010 |
| Selskapskapital | - | - | - | - | 100 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 35,14▼ | 41,95 | 15,93 | 11,00 | 0,80 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,34▲ | 0,12 | 0,06 | 0,09 | 14,67 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | −0,5 %▲ | −0,6 % | −1,0 % | 171,9 % | 11,9 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −17,8 %▲ | −43,9 % | −133,7 % | −262,4 % | 52,8 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −29,7 %▲ | −72,2 % | −75,0 % | 10 622,7 % | 37,9 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 74,5 %▼ | 88,9 % | 94,4 % | 91,7 % | 6,4 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Gråbakken Eiendom AS−17,8 %
0,6 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−20 %0204060
Gråbakken Eiendom AS−17,8 % 0,6 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
FIRDA EIENDOM AS0,8 % 463,5 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Steinan Holding AS7,2 % 365,6 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
HELGERUDKVARTALET BOLIG AS43,9 % 545,3 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
−20 %0204060
De tre andre er de største selskapene i næringskode 68.110.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Sigmund Gråbak | 1951 |
| Styrets leder | Sigmund Gråbak | 1951 |
| Regnskapsfører | MELHUS REGNSKAP AS981 124 715 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Sigmund Gråbak100,0 %f. 1951 · Ler · 100 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- Gråbakken 1 AS100,0 %820 187 032 · 30 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.