- Org.nr.
- 996 216 675
- Telefon
- 47 47 85 55
- Adresse
- Risavika Havnering 97, 4056 Tananger
- Hovedeier
- HABU HOLDING AS, 65 %
HABU SOLUTIONS AS er et aksjeselskap innen engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet, stiftet 2010.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 996 216 675
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 27.09.2026
- Stiftet
- 04.11.2010
- Registrert
- 30.11.2010
- Adresse
- Risavika Havnering 97, 4056 Tananger
- Telefon
- 47 47 85 55
- Kommune
- Sola
- Næring
- 46.630 Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhetEngroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet i Sola (25)
- Aksjekapital
- 3 000 000
- Ansatte
- 7
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- HABU SOLUTIONS AS996 267 563 · SOLA7 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Salg, service og utleie av teknisk utstyr samt deltakelse i andre selskaper.
Tidligere navn
- HABU OILFIELD SUPPLY AS30.11.2010 til 02.01.2023
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 19 631 544 | 20 053 529 | 16 925 795 | 16 589 950 | 16 071 178 |
| Annen driftsinntekt | - | - | 20 000 | - | - |
| Sum driftsinntekter | 19 631 544 | 20 053 529 | 16 945 795 | 16 589 950 | 16 071 178 |
| Varekostnad | 7 542 822 | 7 299 125 | 5 027 953 | 5 416 361 | 6 406 228 |
| Lønnskostnad | 4 987 643 | 6 291 859 | 6 874 632 | 6 697 387 | 6 215 911 |
| Avskrivning av driftsmidler | 826 799 | - | 1 504 643 | 1 483 459 | 1 726 601 |
| Annen driftskostnad | 4 417 938 | 2 568 147 | 2 357 056 | 2 362 182 | 2 454 746 |
| Sum driftskostnader | 17 775 202 | 17 315 862 | 15 764 284 | 15 959 389 | 16 803 486 |
| Driftsresultat | 1 856 342 | 2 737 667 | 1 181 511 | 630 561 | −732 308 |
| Annen renteinntekt | - | 2 038 | −316 | - | - |
| Annen finansinntekt | 25 744 | 50 655 | 9 965 | 38 045 | 22 393 |
| Sum finansinntekter | 25 744 | 52 693 | 9 648 | 38 045 | 22 393 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 763 675 | 658 597 | 890 525 | 400 401 | 330 650 |
| Annen rentekostnad | 51 020 | 87 919 | 150 899 | 129 247 | 134 246 |
| Annen finanskostnad | 66 575 | 57 269 | 92 131 | 135 715 | 124 082 |
| Sum finanskostnader | 881 270 | 803 785 | 1 133 555 | 665 363 | 588 978 |
| Netto finans | −855 526 | −751 092 | −1 123 907 | −627 318 | −566 585 |
| Resultat før skatt | - | - | 57 604 | 3 243 | −1 298 893 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 57 604 | 3 243 | −1 298 893 |
| Resultat før skattekostnad | 1 000 817 | 1 986 575 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 220 467 | 169 827 | - | - | - |
| Årsresultat | 780 350 | 1 816 748 | 57 604 | 3 243 | −1 298 893 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 780 350 | 1 816 748 | 57 604 | 3 243 | −1 298 893 |
| Totalresultat | 780 350 | 1 816 748 | 57 604 | 3 243 | −1 298 893 |
| Udekket tap | 780 350 | 1 816 748 | 57 604 | 3 243 | −1 298 893 |
| Sum overføringer og disponeringer | 780 350 | 1 816 748 | 57 604 | 3 243 | −1 298 893 |
| Utsatt skattefordel | 47 635 | 268 102 | 437 929 | 437 929 | 437 929 |
| Sum immaterielle eiendeler | 47 635 | 268 102 | 437 929 | 437 929 | 437 929 |
| Leasede driftsmidler | 2 656 571 | 3 039 956 | 3 423 341 | 3 380 157 | 4 466 037 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 41 952 | 485 366 | 1 258 712 | 1 613 258 | 1 933 381 |
| Sum varige driftsmidler | 2 698 523 | 3 525 322 | 4 682 053 | 4 993 415 | 6 399 418 |
| Sum anleggsmidler | 2 746 158 | 3 793 424 | 5 119 982 | 5 431 344 | 6 837 347 |
| Sum varer | 3 478 263 | 3 015 477 | 2 597 082 | 2 136 308 | 1 486 543 |
| Kundefordringer | 4 859 047 | 4 951 477 | 3 680 618 | 2 951 322 | 3 537 653 |
| Andre kortsiktige fordringer | - | 157 605 | 101 271 | 21 947 | 21 884 |
| Sum fordringer | 4 859 047 | 5 109 083 | 3 781 889 | 2 973 269 | 3 559 537 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 2 355 816 | 1 663 800 | 944 823 | 963 549 | 448 932 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 2 355 816 | 1 663 800 | 944 823 | 963 549 | 448 932 |
| Sum omløpsmidler | 10 693 125 | 9 788 360 | 7 323 794 | 6 073 126 | 5 495 012 |
| Sum eiendeler | 13 439 283 | 13 581 784 | 12 443 775 | 11 504 470 | 12 332 359 |
| Aksjekapital | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 | 3 000 000 |
| Udekket tap | 339 340 | 1 119 690 | 2 936 437 | 2 994 042 | 2 997 285 |
| Sum opptjent egenkapital | −339 340 | −1 119 690 | −2 936 437 | −2 994 042 | −2 997 285 |
| Sum egenkapital | 2 660 660 | 1 880 310 | 63 563 | 5 958 | 2 715 |
| Langsiktig konserngjeld | 7 704 431 | 7 704 431 | 4 600 000 | 4 450 000 | 3 200 000 |
| Leasing forpliktelse | 629 938 | 933 541 | 1 465 084 | 2 204 740 | 3 970 135 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 8 334 369 | 8 637 972 | 6 065 084 | 6 654 740 | 7 170 135 |
| Sum langsiktig gjeld | 8 334 369 | 8 637 972 | 6 065 084 | 6 654 740 | 7 170 135 |
| Leverandørgjeld | 1 117 275 | 1 571 712 | 1 668 998 | 701 905 | 732 650 |
| Skyldig offentlige avgifter | 871 795 | 942 215 | 850 476 | 775 626 | 928 279 |
| Kortsiktig konserngjeld | - | - | 3 104 431 | 2 748 221 | 2 748 221 |
| Annen kortsiktig gjeld | 455 185 | 549 576 | 691 224 | 618 020 | 750 359 |
| Sum kortsiktig gjeld | 2 444 255 | 3 063 502 | 6 315 129 | 4 843 772 | 5 159 509 |
| Sum gjeld | 10 778 624 | 11 701 474 | 12 380 213 | 11 498 512 | 12 329 644 |
| Sum egenkapital og gjeld | 13 439 283 | 13 581 784 | 12 443 775 | 11 504 470 | 12 332 359 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 4,37▲ | 1,59 | 1,16 | 1,25 | 1,07 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 4,05▼ | 6,22 | 194,77 | 1 929,93 | 4 541,31 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 13,9 %▼ | 21,4 % | 9,9 % | 5,6 % | −5,8 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 9,5 %▼ | 13,7 % | 7,0 % | 3,8 % | −4,6 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 4,0 %▼ | 9,1 % | 0,3 % | 0,0 % | −8,1 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 19,8 %▲ | 13,8 % | 0,5 % | 0,1 % | 0,0 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 2 804 506
- Resultat per ansatt, kroner
- 265 192
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.630.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Erlend Gjertsen | 1981 |
| Styrets leder | Eimund Sletten | 1959 |
| Styremedlem | Terje Nyman | 1941 |
| Styremedlem | Arild Ferkingstad | 1957 |
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS AS987 009 713 | - |
| Regnskapsfører | KJELL HAVER REGNSKAPSSERVICE AS947 214 489 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- HABU HOLDING AS65,0 %Tananger · 1 950 ordinære aksjer
- ROLF ANDRÉ BAKKEN14,0 %f. 1969 · Sola · 420 ordinære aksjer
- Eimund Sletten11,0 %f. 1959 · Kleppe · 330 ordinære aksjer
- ARILD FERKINGSTAD10,0 %f. 1957 · Hundvåg · 300 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Tananger Enterprise AS
- HABU HOLDING AS55,3 %
- Energiveien 6-8 AS100,0 %
- Luramyrveien 25 AS100,0 %
- ENERGIVEIEN 14B AS100,0 %
- Luramyrveien 29 AS100,0 %
- Risavika Properties AS100,0 %
- EST EIENDOM AS100,0 %
- Subsea Solutions AS70,0 %
- Comrod Holding AS56,2 %
- Comrod Communication AS55,9 %
- HABU SAMPLING AS51,4 %
- Steinkopf Medical AS50,5 %
- HABU SOLUTIONS AS65,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.