- Org.nr.
- 988 958 565
- Adresse
- Bjønnveien 3, 3962 Stathelle
HELLA INVEST AS er et aksjeselskap innen engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet, stiftet 2005.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 988 958 565
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 19.08.2026
- Stiftet
- 14.11.2005
- Registrert
- 07.02.2006
- Adresse
- Bjønnveien 3, 3962 Stathelle
- Kommune
- Bamble
- Aksjekapital
- 700 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- HELLA INVEST AS995 691 841 · BAMBLE
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Investering i aksjer og andeler i andre selskaper, handel med finansielle instrumenter, kjøp, salg og utleie av eiendom, samt hva som naturlig hører herunder.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Leieinntekter | 2 267 690 | 2 169 053 | - | - | - |
| Annen driftsinntekt | 1 758 645 | 627 899 | - | - | - |
| Sum driftsinntekter | 4 026 335 | 2 796 952 | 5 182 663 | - | 1 876 902 |
| Lønnskostnad | 113 240 | 100 796 | - | - | - |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | 372 261 | 396 155 | - | - | - |
| Annen driftskostnad | 689 684 | 488 662 | - | - | - |
| Sum driftskostnader | 1 175 185 | 985 613 | 980 529 | - | 879 131 |
| Driftsresultat | 2 851 149 | 1 811 340 | 4 202 134 | - | 997 771 |
| Inntekt på investering i datterselskap | 7 010 614 | 7 008 105 | - | - | - |
| Annen renteinntekt | 578 836 | 153 480 | - | - | - |
| Annen finansinntekt | 2 619 001 | 1 144 812 | - | - | - |
| Verdiøkning markedsbaserte omløpsmidler | 1 463 418 | 1 753 048 | - | - | - |
| Sum finansinntekter | 11 671 869 | 10 059 445 | 13 708 249 | - | 11 222 984 |
| Verdireduksjon markedsbaserte omløpsmidler | 2 974 583 | 243 108 | - | - | - |
| Annen rentekostnad | 5 042 | 5 068 | - | - | - |
| Annen finanskostnad | - | 3 130 | - | - | - |
| Sum finanskostnader | 2 979 624 | 251 306 | 1 030 627 | - | 1 472 019 |
| Netto finans | 8 692 245 | 9 808 139 | 12 677 622 | - | 9 750 965 |
| Resultat før skatt | 11 543 394 | 11 619 479 | 16 879 756 | - | 10 748 736 |
| Skattekostnad på resultat | 761 743 | 296 765 | - | - | - |
| Årsresultat | 10 781 651 | 11 322 714 | 16 591 742 | - | 10 436 575 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 10 781 651 | 11 322 714 | - | - | - |
| Totalresultat | 10 781 651 | 11 322 714 | - | - | - |
| Ordinært utbytte | - | 2 000 000 | - | - | - |
| Avsatt fra/til annen egenkapital | 10 781 651 | 9 322 714 | - | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 10 781 651 | 11 322 714 | - | - | - |
| Tomter, bygninger o.a. fast eiendom | 14 313 167 | 16 935 513 | - | - | - |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 58 051 | 64 790 | - | - | - |
| Sum varige driftsmidler | 14 371 218 | 17 000 303 | - | - | - |
| Investering i datterselskap | 1 066 000 | 1 066 000 | - | - | - |
| Investeringer i aksjer og andeler | 15 000 | 15 000 | - | - | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 1 081 000 | 1 081 000 | - | - | - |
| Sum anleggsmidler | 15 452 218 | 18 081 303 | 18 477 458 | - | 15 022 812 |
| Kundefordringer | - | 21 182 | - | - | - |
| Andre kortsiktige fordringer | 23 522 | 24 425 | - | - | - |
| Sum fordringer | 23 522 | 45 607 | - | - | - |
| Markedsbaserte aksjer | 5 384 970 | 5 478 993 | - | - | - |
| Andre markedsbaserte finansielle instrumenter | 4 458 148 | 11 505 078 | - | - | - |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 28 213 840 | 10 426 361 | - | - | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 28 213 840 | 10 426 361 | - | - | - |
| Sum omløpsmidler | 38 080 480 | 27 456 039 | 16 976 415 | - | 31 556 401 |
| Sum eiendeler | 53 532 698 | 45 537 342 | 35 453 873 | - | 46 579 213 |
| Aksjekapital | 700 000 | 700 000 | - | - | - |
| Sum innskutt egenkapital | 700 000 | 700 000 | 700 000 | - | 660 000 |
| Annen egenkapital | 51 709 883 | 40 928 232 | - | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | 51 709 883 | 40 928 232 | 31 605 518 | - | 35 221 529 |
| Sum egenkapital | 52 409 883 | 41 628 232 | 32 305 518 | - | 35 881 529 |
| Utsatt skatt | 644 670 | 348 939 | - | - | - |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 644 670 | 348 939 | - | - | - |
| Øvrig langsiktig gjeld | - | 1 262 010 | - | - | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | - | 1 262 010 | - | - | - |
| Sum langsiktig gjeld | 644 670 | 1 610 949 | 2 816 037 | - | 10 225 281 |
| Betalbar skatt | 466 012 | 264 563 | - | - | - |
| Utbytte | - | 2 000 000 | - | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 12 133 | 33 599 | - | - | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 478 145 | 2 298 162 | 332 319 | - | 472 401 |
| Sum gjeld | 1 122 815 | 3 909 111 | 3 148 356 | - | 10 697 682 |
| Sum egenkapital og gjeld | 53 532 698 | 45 537 342 | - | - | - |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 79,64▲ | 11,95 | 51,08 | - | 66,80 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,02▼ | 0,09 | 0,10 | - | 0,30 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 29,3 % | 29,3 % | 50,5 % | - | 26,2 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 70,8 %▲ | 64,8 % | 81,1 % | - | 53,2 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 267,8 %▼ | 404,8 % | 320,1 % | - | 556,1 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 97,9 %▲ | 91,4 % | 91,1 % | - | 77,0 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.630.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Jon Hella | 1963 |
| Styrets leder | Jon Hella | 1963 |
| Styremedlem | Kristine Hella | 1983 |
| Styremedlem | Charlotte Hella Bjørntvedt | 1986 |
| Styremedlem | Kristoffer Hella | 1991 |
| Revisor | EVJEN REVISJON AS915 638 384 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- JON HELLA52,5 %f. 1963 · Stathelle · 525 B-aksjer
- CHARLOTTE HELLA BJØRNTVEDT12,5 %f. 1986 · Skien · 125 B-aksjer
- KRISTOFFER HELLA12,5 %f. 1991 · Stathelle · 125 B-aksjer
- KRISTINE HELLA12,5 %f. 1983 · Stathelle · 125 B-aksjer
- JON HELLA10,0 %f. 1963 · Stathelle · 100 A-aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- HELLA MASKIN AS61,8 %968 658 999 · 786 465 ordinære aksjer
- Arnadalen Eiendom AS50,0 %912 881 563 · 15 ordinære aksjer
- ENTRA ASA0,01 %999 296 432 · 22 760 ordinære aksjer
- Proximar Seafood AS0,01 %915 565 697 · 55 000 ordinære aksjer
- Lifecare ASA0,01 %990 251 657 · 1 231 ordinære aksjer
- Kitron ASA0,00 %976 605 713 · 10 000 ordinære aksjer
- ATEA ASA0,00 %920 237 126 · 3 700 ordinære aksjer
- YARA INTERNATIONAL ASA0,00 %986 228 608 · 3 050 ordinære aksjer
- Equinor ASA0,00 %923 609 016 · 577 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.