- Org.nr.
- 914 451 906
- Telefon
- 909 28 237
- Adresse
- Idrettsvegen 3, 5936 Manger
- Hovedeier
- Helland Eiendom & Invest AS, 100 %
Driftsresultat1 469 9368,0 % margin
Årsresultat305 3301,7 % margin
Egenkapital3 090 16911,6 % av eiendelene
Helland Gruppen AS er et aksjeselskap innen kjøp og salg av egen fast eiendom, stiftet 2014.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 914 451 906
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 05.10.2026
- Stiftet
- 31.10.2014
- Registrert
- 12.11.2014
- Adresse
- Idrettsvegen 3, 5936 Manger
- Telefon
- 909 28 237
- Kommune
- Alver
- Aksjekapital
- 30 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Helland Gruppen AS930 402 060 · ALVER
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Selskapets virksomhet er investeringer i aksjer og fast eiendom, og annen beslektet virksomhet samt hva hermed står i forbindelse.
Tidligere navn
- Proaktiv Holding AS12.11.2014 til 24.10.2016
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | - | - | 16 520 708 | 18 343 178 | 37 527 036 |
| Sum driftsinntekter | 18 442 016 | 17 828 611 | 16 520 708 | 18 343 178 | 37 527 036 |
| Endring i beholdning av varer under tilvirkning og ferdig tilvirkede varer | - | - | −352 863 | −1 903 818 | - |
| Varekostnad | - | 14 781 412 | 14 636 064 | 18 157 270 | 33 289 809 |
| Annen driftskostnad | - | 641 564 | 235 013 | 171 030 | 108 833 |
| Sum driftskostnader | 16 972 080 | 15 422 976 | 14 518 213 | 16 424 482 | 33 398 642 |
| Driftsresultat | 1 469 936 | 2 405 635 | 2 002 494 | 1 918 696 | 4 128 394 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | - | - | - | - | 652 000 |
| Nedskrivning av andre finansielle anleggsmidler | - | - | - | 1 | - |
| Annen renteinntekt | - | - | 730 | - | - |
| Sum finansinntekter | 1 128 345 | 906 804 | 730 | - | 652 000 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | - | - | 95 916 | 16 465 | 10 500 |
| Annen rentekostnad | - | - | 6 810 | 31 | 1 401 |
| Sum finanskostnader | 2 205 714 | 438 732 | 102 726 | 16 497 | 11 901 |
| Netto finans | −1 077 369 | 468 072 | −101 996 | −16 497 | 640 099 |
| Resultat før skatt | 392 567 | 2 873 707 | 1 900 498 | 1 902 199 | 4 768 493 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | 636 615 | - | - | 1 049 068 |
| Skattekostnad på resultat | - | - | 418 660 | 418 491 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 1 481 838 | 1 483 708 | 3 719 425 |
| Årsresultat | 305 330 | 2 237 092 | 1 481 838 | 1 483 708 | 3 719 425 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | 1 481 838 | 1 483 708 | 3 719 425 |
| Totalresultat | - | - | 1 481 838 | 1 483 708 | 3 719 425 |
| Konsernbidrag | - | - | - | - | 3 744 000 |
| Avgitt konsernbidrag | - | - | 1 484 338 | 1 483 739 | - |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | −2 500 | −31 | −24 575 |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | 1 481 838 | 1 483 708 | 3 719 425 |
| Lønnskostnad | - | 15 030 | - | - | - |
| Utsatt skattefordel | - | - | 308 000 | 308 000 | 308 000 |
| Sum immaterielle eiendeler | - | - | 308 000 | 308 000 | 308 000 |
| Investering i datterselskap | - | - | - | - | 1 |
| Investeringer i tilknyttet selskap | - | - | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
| Sum finansielle anleggsmidler | - | - | 15 000 | 15 000 | 15 001 |
| Sum anleggsmidler | 231 000 | 384 603 | 323 000 | 323 000 | 323 001 |
| Sum varer | - | - | 2 406 681 | 2 053 818 | 150 000 |
| Kundefordringer | - | - | 353 273 | 148 750 | 2 158 750 |
| Andre kortsiktige fordringer | - | - | - | 12 365 | 14 059 |
| Konsernfordringer | - | - | 659 334 | 43 972 079 | 33 399 890 |
| Sum fordringer | - | - | 1 012 607 | 44 133 194 | 35 572 699 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | 10 326 900 | 170 051 | 11 709 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | - | - | 10 326 900 | 170 051 | 11 709 |
| Sum omløpsmidler | 26 329 531 | 6 023 177 | 13 746 188 | 46 357 063 | 35 734 408 |
| Sum eiendeler | 26 560 531 | 6 407 780 | 14 069 188 | 46 680 063 | 36 057 409 |
| Aksjekapital | - | - | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 715 296 | 480 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Annen egenkapital | - | - | 6 361 135 | 6 363 635 | 6 363 666 |
| Sum opptjent egenkapital | 2 374 873 | 2 069 543 | 6 361 135 | 6 363 635 | 6 363 666 |
| Sum egenkapital | 3 090 169 | 2 549 543 | 6 391 135 | 6 393 635 | 6 393 666 |
| Sum langsiktig gjeld | 17 541 122 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverandørgjeld | - | - | - | - | 8 950 |
| Betalbar skatt | - | - | - | - | 13 528 |
| Kortsiktig konserngjeld | - | - | 2 464 310 | - | 5 310 500 |
| Annen kortsiktig gjeld | - | - | 2 858 972 | - | 24 339 714 |
| Sum kortsiktig gjeld | 5 929 240 | 3 858 237 | 7 678 053 | - | 29 663 742 |
| Sum gjeld | 23 470 362 | 3 858 237 | 7 678 053 | 40 286 428 | 29 663 742 |
| Sum egenkapital og gjeld | - | - | 14 069 188 | 46 680 063 | 36 057 409 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 4,44▲ | 1,56 | 1,79 | - | 1,20 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 7,60▲ | 1,51 | 1,20 | 6,30 | 4,64 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 15,8 %▼ | 32,4 % | 6,6 % | 4,6 % | 13,3 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 8,0 %▼ | 13,5 % | 12,1 % | 10,5 % | 11,0 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 1,7 %▼ | 12,5 % | 9,0 % | 8,1 % | 9,9 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 11,6 %▼ | 39,8 % | 45,4 % | 13,7 % | 17,7 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Helland Gruppen AS8,0 %
18,4 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
0 %204060
FIRDA EIENDOM AS0,8 % 463,5 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Steinan Holding AS7,2 % 365,6 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Helland Gruppen AS8,0 % 18,4 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
HELGERUDKVARTALET BOLIG AS43,9 % 545,3 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
0 %204060
De tre andre er de største selskapene i næringskode 68.110.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Gaute Helland | 1984 |
| Styrets leder | Gaute Helland | 1984 |
| Styremedlem | Kristine Marås Helland | 1985 |
| Revisor | HORDALAND REVISJON AS935 874 130 | - |
| Regnskapsfører | AIDER AS922 633 452 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Helland Eiendom & Invest AS100,0 %Manger · 10 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Helland Gruppen Holding AS
- Helland Eiendom & Invest AS100,0 %
- Neumannsgate 6 AS100,0 %
- SVERRES GATE 9 AS100,0 %
- Idrettsveien 3 AS100,0 %
- HJALMAR BRANTINGS VEI UTVIKLING AS100,0 %
- Steinkjellergaten 2 AS100,0 %
- Helland Utleie AS100,0 %
- Øvregaten 14 AS100,0 %
- Helland Gruppen AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.