- Org.nr.
- 970 107 711
- Adresse
- Høvlerivegen 6, 3560 Hemsedal
Driftsresultat−993 370−9,4 % margin
EBITDA−729 663før av- og nedskrivninger
Årsresultat−647 357−6,1 % margin
Egenkapital8 258 81282,0 % av eiendelene
Hemsedal Turisttrafikklag SA er et samvirkeforetak innen aktiviteter utført av turistkontorer og destinasjonsselskaper, stiftet 1939.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 970 107 711
- Organisasjonsform
- Samvirkeforetak
- Status
- Aktiv per 07.10.2026
- Stiftet
- 26.02.1939
- Registrert
- 20.02.1995
- Adresse
- Høvlerivegen 6, 3560 Hemsedal
- Postadresse
- Postboks 3
- Kommune
- Hemsedal
- Aksjekapital
- Ikke oppgitt
- Ansatte
- 8
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Destinasjon Hemsedal971 836 687 · HEMSEDAL8 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Arbeide for å fremme og utvikle reiselivet innen Hemsedal kommune.
Tidligere navn
- Hemsedal Turistkontor20.02.1995 til 22.01.2014
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Markedstilskudd | 7 293 998 | 6 098 616 | 9 887 764 | 8 316 473 | 7 141 561 |
| Salgsinntekt | 1 173 383 | 1 638 054 | 1 305 623 | 2 723 065 | 1 198 680 |
| Annen driftsinntekt | 2 059 799 | 1 918 916 | 2 755 791 | 2 348 886 | 6 790 421 |
| Sum driftsinntekter | 10 527 180 | 9 655 586 | 13 949 179 | 13 388 424 | 15 130 662 |
| Varekostnad | 406 044 | 279 231 | 235 718 | 214 343 | 413 480 |
| Lønnskostnad | 4 705 162 | 4 846 914 | 3 982 162 | 3 754 478 | 3 585 491 |
| Avskrivning av driftsmidler | - | - | 204 139 | 133 408 | 18 827 |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 263 707 | 199 880 | - | - | - |
| Annen driftskostnad | 6 145 637 | 6 443 543 | 9 562 736 | 9 010 151 | 9 881 965 |
| Sum driftskostnader | 11 520 550 | 11 769 568 | 13 984 755 | 13 112 380 | 13 899 763 |
| Driftsresultat | −993 370 | −2 113 982 | −35 576 | 276 044 | 1 230 899 |
| Annen renteinntekt | 352 298 | 375 757 | 171 838 | 48 927 | 52 811 |
| Annen finansinntekt | 6 801 | 6 154 | −34 | - | - |
| Sum finansinntekter | 359 098 | 381 911 | 171 804 | 48 927 | 52 811 |
| Annen rentekostnad | 11 153 | 552 | 1 735 | 5 024 | 329 |
| Annen finanskostnad | 1 932 | 1 121 884 | 550 000 | 158 | 50 000 |
| Sum finanskostnader | 13 085 | 1 122 436 | 551 735 | 5 182 | 50 329 |
| Netto finans | 346 013 | −740 525 | −379 931 | 43 746 | 2 482 |
| Resultat før skatt | - | - | −415 507 | 319 789 | 1 233 381 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −415 507 | 319 789 | 1 233 381 |
| Resultat før skattekostnad | −647 357 | −2 854 507 | - | - | - |
| Årsresultat | −647 357 | −2 854 507 | −415 507 | 319 789 | 1 233 381 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | −415 507 | 319 789 | 1 233 381 |
| Totalresultat | - | - | −415 507 | 319 789 | 1 233 381 |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | - | 319 789 | 1 233 381 |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | −415 507 | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | −415 507 | 319 789 | 1 233 381 |
| Annen egenkapital | −647 357 | −2 854 507 | - | - | - |
| Konsesjoner, patenter, lisenser, varemerker ol. | 142 640 | 334 467 | - | - | - |
| Sum immaterielle eiendeler | 142 640 | 334 467 | 448 579 | 562 691 | 587 503 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | - | - | 148 260 | 124 326 | 29 710 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner, ol. | 136 188 | 62 492 | - | - | - |
| Sum varige driftsmidler | 136 188 | 62 492 | 148 260 | 124 326 | 29 710 |
| Investeringer i tilknyttet selskap | 256 615 | 256 615 | 256 615 | 256 615 | 256 615 |
| Lån til tilknyttet selskap og felles kontrollert virksomhet | - | - | 1 050 000 | 900 000 | - |
| Investeringer i aksjer og andeler | 365 000 | 365 000 | 365 000 | 365 000 | 365 000 |
| Andre kortsiktige fordringer | 0 | 491 667 | 497 212 | 275 651 | 233 151 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 621 615 | 1 113 282 | 1 671 615 | 1 521 615 | 621 615 |
| Sum anleggsmidler | 900 443 | 1 510 241 | 2 268 454 | 2 208 632 | 1 238 828 |
| Sum varer | - | - | 258 704 | 269 882 | 115 010 |
| Varer | 133 985 | 154 770 | - | - | - |
| Kundefordringer | 1 347 094 | 665 938 | 5 246 482 | 8 094 575 | 5 987 429 |
| Sum fordringer | 2 134 898 | 1 277 745 | 5 743 693 | 8 370 226 | 6 220 581 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | 4 994 085 | 4 375 858 | 6 282 260 |
| Sum investeringer | 0 | 0 | - | - | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 6 898 636 | 7 218 265 | - | - | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 6 898 636 | 7 218 265 | 4 994 085 | 4 375 858 | 6 282 260 |
| Sum omløpsmidler | 9 167 520 | 8 650 780 | 10 996 483 | 13 015 966 | 12 617 851 |
| Sum eiendeler | 10 067 963 | 10 161 021 | 13 264 937 | 15 224 599 | 13 856 679 |
| Konsesjoner, patenter o.1. | - | - | 448 579 | 562 691 | - |
| Konsesjoner, patenter o.l. | - | - | - | - | 587 503 |
| Sum innskutt egenkapital | 0 | 0 | - | - | - |
| Annen egenkapital | 8 258 812 | 8 906 169 | 11 760 676 | 12 176 183 | 11 856 394 |
| Sum opptjent egenkapital | 8 258 812 | 8 906 169 | 11 760 676 | 12 176 183 | 11 856 394 |
| Sum egenkapital | 8 258 812 | 8 906 169 | 11 760 676 | 12 176 183 | 11 856 394 |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | 0 | - | - | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 0 | 0 | - | - | - |
| Leverandørgjeld | 764 813 | 543 065 | 470 695 | 443 942 | 598 851 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | 782 180 | 1 897 134 | 749 906 |
| Skyldige offentlige avgifter | 358 895 | 431 429 | - | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 685 442 | 280 358 | 251 386 | 707 339 | 651 528 |
| Sum kortsiktig gjeld | 1 809 151 | 1 254 852 | 1 504 261 | 3 048 415 | 2 000 285 |
| Sum gjeld | 1 809 151 | 1 254 852 | 1 504 261 | 3 048 415 | 2 000 285 |
| Sum egenkapital og gjeld | 10 067 963 | 10 161 021 | 13 264 937 | 15 224 599 | 13 856 679 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 5,07▼ | 6,89 | 7,31 | 4,27 | 6,31 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,22▲ | 0,14 | 0,13 | 0,25 | 0,17 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | −6,3 %▲ | −14,8 % | 1,0 % | 2,2 % | 9,3 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −9,4 %▲ | −21,9 % | −0,3 % | 2,1 % | 8,1 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −6,1 %▲ | −29,6 % | −3,0 % | 2,4 % | 8,2 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 82,0 %▼ | 87,7 % | 88,7 % | 80,0 % | 85,6 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 1 315 898
- Resultat per ansatt, kroner
- −124 171
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Hemsedal Turisttrafikklag SA−9,4 %
10,5 mill. 8 ansatte 2025
−10 %−505
Hemsedal Turisttrafikklag SA−9,4 % 10,5 mill.8 ansatte 2025
VISIT BERGEN−0,7 % 41,1 mill.33 ansatte 2025
Nordnorsk Reiseliv AS0,3 % 29,0 mill.13 ansatte 2025
Visitoslo AS1,7 % 130,8 mill.38 ansatte 2025
−10 %−505
De tre andre er de største selskapene i næringskode 79.901.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Per Henric Jacobsson | 1979 |
| Styrets leder | Johannes Arbo Høeg | 1962 |
| Styremedlem | Torun Helene Sagabråten | 1965 |
| Styremedlem | Marit Foss | 1975 |
| Styremedlem | Kjell Ove Anderdal | 1956 |
| Styremedlem | John Wøllo | 1966 |
| Styremedlem | Jostein Baune Haraldstad | 1984 |
| Styremedlem | Bjørn Rustberggaard | 1972 |
| Styremedlem | Hans Jonatan Eklöf | 1986 |
| Varamedlem | Maria Cecilia Catharina Trolle | 1977 |
| Varamedlem | Anne-Lise Holde | 1975 |
| Varamedlem | Pernille Holbeck Klemmensen | 1979 |
| Varamedlem | Anders Stefan Winblad | 1978 |
| Varamedlem | Hedvig Langehaug | 1995 |
| Varamedlem | Hege Austheim Jacobsen | 1972 |
| Varamedlem | Gunvor Thorset Abrahamsen | 1974 |
| Varamedlem | Steffen Gulbrandsen | 1980 |
| Revisor | BORG REVISJON AS931 776 207 | - |
| Regnskapsfører | REGNSKAPSTEAM HALLINGDAL AS980 738 787 | - |
Eier aksjer i
per 31.12.2025- Hemsedal Veksthus AS55,7 %911 627 981 · 642 ordinære aksjer
- Bruøyne AS11,5 %819 085 692 · 300 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.