- Org.nr.
- 991 357 823
- Adresse
- Unndalsvegen 10, 5628 Herand
- Hovedeier
- FORTE VANNKRAFT AS, 100 %
Beløp i EUR
Driftsresultat963 41840,9 % margin
EBITDA1 326 148før av- og nedskrivninger
Årsresultat−221 776−9,4 % margin
Egenkapital1 397 9377,5 % av eiendelene
HERAND KRAFT AS er et aksjeselskap innen produksjon av elektrisitet fra vannkraft, stiftet 2007.
Omsetning, tre regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 991 357 823
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 26.09.2026
- Stiftet
- 09.04.2007
- Registrert
- 21.06.2007
- Adresse
- Unndalsvegen 10, 5628 Herand
- Postadresse
- c/o Forte Vannkraft AS, Rådhusgata 17
- Kommune
- Ullensvang
- Næring
- 35.121 Produksjon av elektrisitet fra vannkraftProduksjon av elektrisitet fra vannkraft i Ullensvang (14)
- Aksjekapital, kroner
- 100 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- HERAND KRAFT AS921 837 968 · ULLENSVANG
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Planlegging og drift av kraftverk i Storelva i Herand.
Regnskap
Beløp i 1 000, valuta ved hvert årBeløp i valutaen ved hvert år
| Post | 2025 EUR | 2024 EUR | 2023 EUR | 2022 kr | 2021 kr |
|---|---|---|---|---|---|
| Inntekter ved energisalg | 2 355 219 | 2 197 138 | 2 269 352 | 9 596 320 | - |
| Annen driftsinntekt | - | - | - | −523 132 | - |
| Sum driftsinntekter | 2 355 219 | 2 197 138 | 2 269 352 | 9 073 189 | 30 492 860 |
| Varekostnad | - | - | - | - | 4 909 002 |
| Overføringskostnader | 837 305 | 809 741 | 741 399 | 1 090 895 | - |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | 368 373 | 371 877 | 3 213 398 |
| Avskrivinger | 362 730 | 365 625 | - | - | - |
| Annen driftskostnad | 191 766 | 216 653 | 316 076 | 1 648 311 | 9 070 938 |
| Sum driftskostnader | 1 391 801 | 1 392 019 | 1 425 848 | 3 111 083 | 17 193 338 |
| Driftsresultat | 963 418 | 805 119 | 843 504 | 5 962 106 | 13 299 522 |
| Anna renteinntekt | 5 343 | 5 186 | 18 609 | 6 365 | 26 683 |
| Annen finansinntekt | 5 372 | 615 433 | 1 276 242 | 138 791 | 3 611 |
| Sum finansinntekter | 10 715 | 620 619 | 1 294 851 | 145 155 | 30 294 |
| Rentekostnad til føretak i same konsern | 949 227 | 924 947 | 688 089 | 689 021 | 3 338 639 |
| Annan rentekostnad | 23 | 3 929 | 53 869 | 690 | 7 712 |
| Annen finanskostnad | 34 196 | - | - | - | 7 165 |
| Sum finanskostnader | 983 446 | 928 876 | 741 958 | 689 711 | 3 353 516 |
| Netto finans | −972 731 | −308 257 | 552 893 | −544 556 | −3 323 222 |
| Resultat før skatt | - | - | 1 396 397 | 5 417 550 | 9 976 300 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 3 440 743 |
| Skattekostnad på resultat | - | - | 180 784 | 5 582 526 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 1 215 613 | −164 976 | 6 535 557 |
| Resultat før skattekostnad | −9 313 | 496 862 | - | - | - |
| Skattekostnad | 212 463 | 22 806 | - | - | - |
| Årsresultat | −221 776 | 474 056 | 1 215 613 | −164 976 | 6 535 557 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | 1 215 613 | −164 976 | 6 535 557 |
| Totalresultat | - | - | 1 215 613 | −164 976 | 6 535 557 |
| Konsernbidrag | - | - | - | - | 6 661 587 |
| Udekt tap | - | - | 364 943 | −164 976 | −677 750 |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | 850 670 | - | - |
| Avsatt til annen EK | - | 474 056 | - | - | - |
| Overført fra annen EK | −221 776 | - | - | - | - |
| Sum overføringar og disponeringar | −221 776 | 474 056 | 1 215 613 | −164 976 | 6 535 557 |
| Salgsinntekt | - | - | - | - | 30 492 860 |
| Kraftverk | 17 076 862 | 17 439 592 | 17 805 101 | 18 173 474 | 191 675 644 |
| Sum varige driftsmiddel | 17 076 862 | 17 439 592 | 17 805 101 | 18 173 474 | 191 675 644 |
| Sum anleggsmiddel | 17 076 862 | 17 439 592 | 17 805 101 | 18 173 474 | 191 675 644 |
| Kundefordringer | - | - | 295 004 | 164 174 | 6 890 964 |
| Krav kundefordringer | 397 398 | 290 377 | - | - | - |
| andre kortsiktige fordringer | 458 999 | 276 046 | 29 | 62 586 | 208 285 |
| Konsernkrav | 92 705 | 88 290 | - | 1 156 933 | 14 451 964 |
| Sum krav | 949 102 | 654 713 | 295 033 | 1 383 693 | 21 551 213 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | 125 869 | 766 564 | 7 967 191 |
| Bankinnskudd | 612 271 | 425 898 | - | - | - |
| Sum bankinnskot, kontantar og liknande | 612 271 | 425 898 | 125 869 | 766 564 | 7 967 191 |
| Sum omløpsmiddel | 1 561 373 | 1 080 611 | 420 902 | 2 150 257 | 29 518 404 |
| Sum eiendeler | 18 638 235 | 18 520 203 | 18 226 003 | 20 323 731 | 221 194 048 |
| Aksjekapital | 9 663 | 9 663 | 9 663 | 9 663 | 100 000 |
| Annan innskoten eigenkapital | 231 855 | 231 855 | 231 855 | 231 855 | 2 399 349 |
| Sum innskoten eigenkapital | 241 518 | 241 518 | 241 518 | 241 518 | 2 499 349 |
| Udekt tap | - | - | - | 364 943 | 2 069 365 |
| Annen egenkapital | - | - | 850 670 | - | - |
| Annen EK | 1 156 419 | 1 378 195 | - | - | - |
| Sum opptent eigenkapital | 1 156 419 | 1 378 195 | 850 670 | −364 943 | −2 069 365 |
| Sum egenkapital | 1 397 937 | 1 619 713 | 1 092 188 | −123 425 | 429 984 |
| Utsett skatt | 1 383 963 | 1 417 918 | 1 543 599 | 1 692 438 | 3 224 159 |
| Sum avsetjingar for plikter | 1 383 963 | 1 417 918 | 1 543 599 | 1 692 438 | 3 224 159 |
| Langsiktig konserngjeld | 14 602 015 | 13 728 864 | 13 375 503 | 11 059 512 | 180 363 989 |
| Sum anna langsiktig gjeld | 14 602 015 | 13 728 864 | 13 375 503 | 11 059 512 | 180 363 989 |
| Sum langsiktig gjeld | 15 985 978 | 15 146 782 | 14 919 102 | 12 751 950 | 183 588 148 |
| Leverandørgjeld | 6 007 | 22 263 | 1 773 549 | 2 030 818 | 4 995 370 |
| betalbar skatt | 290 526 | 182 443 | 329 623 | 4 201 646 | 1 245 957 |
| Kortsiktig konserngjeld | 763 512 | 1 375 159 | - | - | 20 895 006 |
| annen kortsiktig gjeld | 194 275 | 173 843 | 111 541 | 1 462 742 | 10 039 583 |
| Sum kortsiktig gjeld | 1 254 320 | 1 753 708 | 2 214 713 | 7 695 206 | 37 175 916 |
| Sum gjeld | 17 240 298 | 16 900 490 | 17 133 815 | 20 447 156 | 220 764 064 |
| Sum eigenkapital og gjeld | 18 638 235 | 18 520 203 | 18 226 003 | 20 323 731 | 221 194 048 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,24▲ | 0,62 | 0,19 | 0,28 | 0,79 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 12,33▲ | 10,43 | 15,69 | −165,66 | 513,42 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 5,2 %▼ | 7,8 % | 11,1 % | 5,1 % | 6,0 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 40,9 %▲ | 36,6 % | 37,2 % | 65,7 % | 43,6 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −9,4 %▼ | 21,6 % | 53,6 % | −1,8 % | 21,4 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 7,5 %▼ | 8,7 % | 6,0 % | −0,6 % | 0,2 % |
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Marius Pareau Dumont Hojem | 1989 |
| Styrets leder | Rein Husebø | 1958 |
| Styremedlem | Nils Traa | 1949 |
| Styremedlem | Vibeke Solum | 1988 |
| Revisor | DELOITTE AS980 211 282 | - |
| Regnskapsfører | ENORA AS935 701 430 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- FORTE VANNKRAFT AS100,0 %Oslo · 1 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Cloudberry Production II AS
- FORTE VANNKRAFT AS52,7 %
- RE ENERGI AS100,0 %
- BØEN KRAFT AS100,0 %
- GRØVDAL KRAFT AS100,0 %
- SKÅRÅNA KRAFT AS100,0 %
- Ugulsvik Kraftverk AS100,0 %
- Kalklavkraft AS100,0 %
- HOSLEMO KRAFT AS100,0 %
- GJEISKELID KRAFT AS100,0 %
- HARTEVASSTJØNN KRAFT AS100,0 %
- Grovlia Kraftverk AS100,0 %
- Ramsliåna Kraftverk AS100,0 %
- ØVRE ULLESTAD ENERGI AS100,0 %
- Tinnkraft AS100,0 %
- ASPVIKELVA KRAFT AS100,0 %
- FORTE VANNKRAFT UTVIKLING AS100,0 %
- VIGDA KRAFT AS100,0 %
- FARDALEN KRAFT AS100,0 %
- HERAND KRAFT AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.