- Org.nr.
- 914 881 072
- Telefon
- 64 84 04 00
- Adresse
- Nordahl Bruns gate 10, 2004 Lillestrøm
- Hovedeier
- Stangeskovene Handel AS, 100 %
Høvellast Lillestrøm AS er et aksjeselskap innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr, stiftet 2015.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 914 881 072
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 08.10.2026
- Stiftet
- 21.01.2015
- Registrert
- 28.01.2015
- Adresse
- Nordahl Bruns gate 10, 2004 Lillestrøm
- Telefon
- 64 84 04 00
- Kommune
- Lillestrøm
- Næring
- 46.830 Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyrEngroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Lillestrøm (34)
- Aksjekapital
- 5 000 000
- Ansatte
- 34
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Høvellast Lillestrøm AS973 088 823 · LILLESTRØM35 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drive byggevarehandel med omsetning av trelast og andre byggevarer, innredninger, utstyr, verktøy og andre varer og tjenester som en finner å kunne samordne med disse. Videre er formålet å holde kurs, yte konsulenttjenester etc, samt delta i andre selskaper med lignende formål.
Tidligere navn
- Stangeskovene Høvellast AS28.01.2015 til 04.03.2015
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 135 234 849 | 150 664 812 | 190 159 614 | 187 244 189 | 191 387 664 |
| Annen driftsinntekt | 19 000 | 41 128 | 12 015 | 74 089 | 73 845 |
| Sum driftsinntekter | 135 253 849 | 150 705 940 | 190 171 629 | 187 318 278 | 191 461 509 |
| Varekostnad | 99 148 142 | 111 376 559 | 144 459 282 | 136 280 177 | 135 157 586 |
| Lønnskostnad | 21 153 901 | 20 535 039 | 22 521 758 | 21 988 043 | 22 389 975 |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | 211 969 | 398 252 | 844 298 | 872 267 | 894 936 |
| Annen driftskostnad | 18 478 568 | 19 923 645 | 22 619 178 | 21 102 524 | 20 023 284 |
| Sum driftskostnader | 138 992 580 | 152 233 495 | 190 444 516 | 180 243 011 | 178 465 781 |
| Driftsresultat | −3 738 731 | −1 527 555 | −272 887 | 7 075 266 | 12 995 728 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | - | - | - | 811 | - |
| Annen finansinntekt | 57 443 | 31 376 | 84 042 | 28 427 | 42 639 |
| Sum finansinntekter | 57 443 | 31 376 | 84 042 | 29 238 | 42 639 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 1 370 544 | 1 617 352 | 1 372 632 | 470 749 | 241 995 |
| Annen finanskostnad | - | - | - | 280 | 53 |
| Sum finanskostnader | 1 370 544 | 1 617 352 | 1 372 632 | 471 029 | 242 048 |
| Netto finans | −1 313 101 | −1 585 976 | −1 288 590 | −441 791 | −199 410 |
| Resultat før skatt | - | - | −1 561 477 | 6 633 476 | 12 796 319 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 2 860 546 |
| Resultat før skattekostnad | −5 051 833 | −3 113 531 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | −1 052 241 | −637 387 | −310 532 | 1 513 426 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −1 250 945 | 5 120 050 | 9 935 773 |
| Årsresultat | −3 999 592 | −2 476 144 | −1 250 945 | 5 120 050 | 9 935 773 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | −3 999 592 | −2 476 144 | −1 250 945 | 5 120 050 | 9 935 773 |
| Totalresultat | −3 999 592 | −2 476 144 | −1 250 945 | 5 120 050 | 9 935 773 |
| Konsernbidrag | - | - | - | - | 10 888 233 |
| Avgitt konsernbidrag | −3 553 944 | −2 221 314 | −1 855 492 | 5 226 255 | - |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | 604 547 | −106 205 | −952 460 |
| Avsatt fra/til annen egenkapital | −445 648 | −254 830 | - | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | −3 999 592 | −2 476 144 | −1 250 945 | 5 120 050 | 9 935 773 |
| Utsatt skattefordel | 451 076 | 401 229 | 390 367 | 603 179 | 642 533 |
| Sum immaterielle eiendeler | 451 076 | 401 229 | 390 367 | 603 179 | 642 533 |
| Bygningsmessige anlegg i leide lokaler | - | - | - | 421 652 | 890 290 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 649 650 | 861 619 | 720 704 | - | 916 034 |
| Sum varige driftsmidler | 649 650 | 861 619 | 1 190 980 | 1 142 356 | 1 806 324 |
| Sum anleggsmidler | 1 100 726 | 1 262 848 | 1 581 347 | 1 745 535 | 2 448 857 |
| Sum varer | 18 757 000 | 18 797 000 | 23 657 000 | 25 538 000 | 23 664 000 |
| Kundefordringer | 16 028 313 | 10 733 397 | 21 181 277 | 19 208 986 | 20 517 119 |
| Andre kortsiktige fordringer | 5 381 015 | 5 632 339 | 8 655 055 | 7 550 131 | 5 853 406 |
| Konsernfordringer | 4 683 732 | 3 082 204 | 2 859 923 | 213 119 | 332 892 |
| Sum fordringer | 26 093 060 | 19 447 940 | 32 696 255 | 26 972 236 | 26 703 417 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 24 550 | 32 650 | 42 400 | 34 100 | 55 500 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 24 550 | 32 650 | 42 400 | 34 100 | 55 500 |
| Sum omløpsmidler | 44 874 610 | 38 277 590 | 56 395 655 | 52 544 336 | 50 422 917 |
| Sum eiendeler | 45 975 336 | 39 540 438 | 57 977 002 | 54 289 872 | 52 871 774 |
| Aksjekapital | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 | 5 000 000 |
| Annen egenkapital | 7 072 031 | 7 517 678 | 7 772 509 | 7 167 962 | 7 274 168 |
| Sum opptjent egenkapital | 7 072 031 | 7 517 678 | 7 772 509 | 7 167 962 | 7 274 168 |
| Sum egenkapital | 12 072 031 | 12 517 678 | 12 772 509 | 12 167 962 | 12 274 168 |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Leverandørgjeld | 1 453 325 | 753 211 | 10 620 159 | 4 090 823 | 7 261 252 |
| Skyldig offentlige avgifter | 1 938 055 | 1 711 384 | 1 360 237 | 1 683 169 | 3 042 707 |
| Kortsiktig konserngjeld | 25 306 597 | 20 053 741 | 27 375 880 | 28 358 644 | 21 865 186 |
| Annen kortsiktig gjeld | 5 205 329 | 4 504 424 | 5 848 218 | 7 989 273 | 8 428 460 |
| Sum kortsiktig gjeld | 33 903 305 | 27 022 759 | 45 204 493 | 42 121 909 | 40 597 606 |
| Sum gjeld | 33 903 305 | 27 022 759 | 45 204 493 | 42 121 909 | 40 597 606 |
| Sum egenkapital og gjeld | 45 975 336 | 39 540 438 | 57 977 002 | 54 289 872 | 52 871 774 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,32▼ | 1,42 | 1,25 | 1,25 | 1,24 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 2,81▲ | 2,16 | 3,54 | 3,46 | 3,31 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | −8,6 %▼ | −3,1 % | −0,3 % | 13,3 % | 24,7 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −2,8 %▼ | −1,0 % | −0,1 % | 3,8 % | 6,8 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −3,0 %▼ | −1,6 % | −0,7 % | 2,7 % | 5,2 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 26,3 %▼ | 31,7 % | 22,0 % | 22,4 % | 23,2 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 3 978 054
- Resultat per ansatt, kroner
- −109 963
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.830.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Frode Fremstad | 1965 |
| Styrets leder | Finn-Thore Amundsen | 1961 |
| Styremedlem | Per Morten Wangen | 1968 |
| Varamedlem | Line Brynhildsen Løvli | 1972 |
| Revisor | CEDRA NORGE AS935 416 779 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Stangeskovene Handel AS100,0 %Aurskog · 1 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Stangeskovene AS
- Stangeskovene Handel AS100,0 %
- Tindevindu AS100,0 %
- Stangeskovene Østmoen AS100,0 %
- Stangeskovene Fetsund AS100,0 %
- Stangeskovene Kværner AS100,0 %
- Stangeskovene Tistedal AS100,0 %
- STANGESKOVENE ÅRNES AS100,0 %
- Stangeskovene Bjerke AS51,0 %
- Stangeskovene Volden AS50,2 %
- Høvellast Lillestrøm AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.