- Org.nr.
- 956 998 433
- Telefon
- 62 33 06 60
- Adresse
- Strandsagvegen 14, 2383 Brumunddal
- Hovedeier
- Ultimax Holding AS, 100 %
HYMAX AS er et aksjeselskap innen engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet, stiftet 1990.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 956 998 433
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 09.10.2026
- Stiftet
- 07.03.1990
- Registrert
- 12.03.1995
- Adresse
- Strandsagvegen 14, 2383 Brumunddal
- Telefon
- 62 33 06 60
- Postadresse
- Postboks 2
- Kommune
- Ringsaker
- Aksjekapital
- 2 189 900
- Hjemmeside
- www.hymax.no
Underenheter
1
- HYMAX AS974 075 180 · RINGSAKER39 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Anleggsmaskiner, samt service og salg av ettermarkedsprodukter samt annen virksomhet som naturlig hører inn under dette. Selskapet kan også delta i andre sammenslutninger.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 337 165 439 | 320 884 245 | - | - | 344 620 038 |
| Sum driftsinntekter | 337 165 439 | 320 884 245 | 406 728 562 | 381 061 780 | 344 620 038 |
| Varekostnad | - | 252 923 208 | 325 139 849 | 281 746 079 | 261 976 250 |
| Lønnskostnad | 39 610 572 | 41 279 571 | 44 887 580 | 46 913 211 | 39 410 888 |
| Avskrivning | 932 840 | 1 022 624 | 895 967 | 621 151 | 584 938 |
| Annen driftskostnad 4, 9, 11, | - | - | - | - | 23 225 868 |
| Annen driftskostnad 2, 3, 5, | 27 714 486 | 27 648 541 | 28 697 945 | 27 792 277 | - |
| Sum driftskostnader | 332 382 969 | 322 873 944 | 399 621 342 | 357 072 717 | 325 197 944 |
| Driftsresultat | 4 782 471 | −1 989 699 | 7 107 221 | 23 989 063 | 19 422 094 |
| Annen renteinntekt | 85 626 | 115 109 | 121 681 | 219 182 | 404 864 |
| Sum finansinntekter | 85 626 | 115 109 | 121 681 | 219 182 | 404 864 |
| Annen rentekostnad | 1 361 055 | 1 962 099 | 1 631 018 | 292 232 | 345 637 |
| Sum finanskostnader | 1 361 055 | 1 962 099 | 1 631 018 | 292 232 | 345 637 |
| Netto finans | −1 275 430 | −1 846 991 | −1 509 337 | −73 050 | 59 227 |
| Resultat før skatt | - | - | 5 597 884 | 23 916 013 | 19 481 321 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 4 303 321 |
| Resultat før skattekostnad | 3 507 041 | −3 836 690 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 786 060 | −827 298 | 1 262 128 | 5 628 576 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 4 335 756 | 18 287 437 | 15 178 000 |
| Årsresultat | 2 720 981 | −3 009 392 | 4 335 756 | 18 287 437 | 15 178 000 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 2 720 981 | −3 009 392 | 4 335 756 | 18 287 437 | 15 178 000 |
| Totalresultat | 2 720 981 | −3 009 392 | 4 335 756 | 18 287 437 | 15 178 000 |
| Ordinært utbytte | 3 000 000 | - | 1 000 000 | 16 800 000 | 14 500 000 |
| Konsernbidrag | - | - | 946 219 | 1 092 884 | 1 165 715 |
| Avsatt til/(overført fra) annen egenkapital | - | - | - | - | −487 715 |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | 2 389 537 | 394 553 | - |
| Overført til/fra annen egenkapital | −279 019 | −3 009 392 | - | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 2 720 981 | −3 009 392 | 4 335 756 | 18 287 437 | 15 178 000 |
| Salgsinntekt l, | - | - | 406 728 562 | 381 061 780 | - |
| Utsatt skattefordel | 3 786 240 | 4 572 300 | 3 745 002 | 3 852 444 | 3 928 313 |
| Sum immaterielle eiendeler | 3 786 240 | 4 572 300 | 3 745 002 | 3 852 444 | 3 928 313 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner o. l. | 2 116 261 | 2 336 482 | 3 173 424 | 2 163 122 | 1 011 401 |
| Sum varige driftsmidler | 2 116 261 | 2 336 482 | 3 173 424 | 2 163 122 | 1 011 401 |
| Investering i datterselskap | 115 000 | 115 000 | 115 000 | 115 000 | 115 000 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 115 000 | 115 000 | 115 000 | 115 000 | 115 000 |
| Sum anleggsmidler | 6 017 501 | 7 023 782 | 7 033 426 | 6 130 566 | 5 054 714 |
| Sum varer | 113 507 923 | 92 827 721 | 113 172 598 | 101 978 919 | 67 039 981 |
| Kundefordringer | 7 624 705 | 8 342 605 | 11 622 606 | 15 426 332 | 11 450 499 |
| Andre kortsiktige fordringer | 2 126 407 | 1 950 345 | 3 110 470 | 2 290 925 | 18 398 062 |
| Sum fordringer | 9 751 111 | 10 292 950 | 14 733 076 | 17 717 257 | 29 848 562 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 2 891 878 | 3 583 200 | 3 340 287 | 4 602 615 | 11 203 354 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 2 891 878 | 3 583 200 | 3 340 287 | 4 602 615 | 11 203 354 |
| Sum omløpsmidler | 126 150 912 | 106 703 871 | 131 245 962 | 124 298 791 | 108 091 897 |
| Sum eiendeler | 132 168 413 | 113 727 653 | 138 279 388 | 130 429 357 | 113 146 611 |
| aksjer å kr 100) | 2 189 900 | 2 189 900 | 2 189 900 | 2 189 900 | 2 189 900 |
| Annen innskutt egenkapital | 1 420 000 | 1 420 000 | 1 420 000 | 1 420 000 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 3 609 900 | 3 609 900 | 3 609 900 | 3 609 900 | 2 189 900 |
| Annen egenkapital | 29 556 315 | 29 835 334 | 32 844 726 | 30 455 189 | 30 060 636 |
| Sum opptjent egenkapital | 29 556 315 | 29 835 334 | 32 844 726 | 30 455 189 | 30 060 636 |
| Sum egenkapital | 33 166 215 | 33 445 234 | 36 454 626 | 34 065 089 | 32 250 536 |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 30 918 136 | 7 246 791 | 37 856 407 | 15 206 157 | - |
| Leverandørgjeld | 46 540 093 | 51 705 016 | 40 148 461 | 32 162 410 | 32 452 990 |
| Betalbar skatt | - | - | 887 805 | 5 244 458 | 4 303 998 |
| Skyldige offentlige avgifter | 6 455 270 | 10 126 858 | 8 388 417 | 9 536 729 | 11 261 268 |
| Utbytte | 3 000 000 | - | 1 000 000 | 16 800 000 | 14 500 000 |
| Annen kortsiktig gjeld | 12 088 699 | 11 203 754 | 13 543 671 | 17 414 514 | 18 377 819 |
| Sum kortsiktig gjeld | 99 002 197 | 80 282 419 | 101 824 762 | 96 364 267 | 80 896 075 |
| Sum gjeld | 99 002 197 | 80 282 419 | 101 824 762 | 96 364 267 | 80 896 075 |
| Sum egenkapital og gjeld | 132 168 413 | - | 138 279 388 | 130 429 357 | 113 146 611 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,27▼ | 1,33 | 1,29 | 1,29 | 1,34 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 2,99▲ | 2,40 | 2,79 | 2,83 | 2,51 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 4,0 %▲ | −1,5 % | 5,4 % | 19,9 % | 17,5 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 1,4 %▲ | −0,6 % | 1,7 % | 6,3 % | 5,6 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 0,8 %▲ | −0,9 % | 1,1 % | 4,8 % | 4,4 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 25,1 %▼ | 29,4 % | 26,4 % | 26,1 % | 28,5 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 8 872 775
- Resultat per ansatt, kroner
- 125 855
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.630.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Glenn Erling Solem Mellegaard | 1965 |
| Styrets leder | Knut Tangen | 1946 |
| Styremedlem | Kjell Michaelsen | 1954 |
| Styremedlem | Irina Lindblad | 1958 |
| Styremedlem | Egil Feiring | 1973 |
| Varamedlem | Jan Vegard Volla | 1983 |
| Varamedlem | Stein Rune Bakke | 1960 |
| Revisor | TELL NORGE AS834 836 912 | - |
| Regnskapsfører | DALA ØKONOMI AS985 282 013 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Ultimax Holding AS100,0 %Brumunddal · 21 899 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Multimax AS
- Ultimax Holding AS55,6 %
- Minimax Maskinutleie AS100,0 %
- HYMAX AS100,0 %
- HYMAS AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- HYMAS AS100,0 %974 332 914 · 100 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.