- Org.nr.
- 915 661 874
- Adresse
- v/ Amfi, Madlakrossen 7, 4042 Hafrsfjord
Driftsresultat934 4646,9 % margin
EBITDA1 451 058før av- og nedskrivninger
Årsresultat791 1615,9 % margin
Egenkapital1 053 03719,0 % av eiendelene
MADLA SPECSAVERS AS er et aksjeselskap innen detaljhandel med medisinske og ortopediske artikler, stiftet 2015.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 915 661 874
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 22.09.2026
- Stiftet
- 01.06.2015
- Registrert
- 13.07.2015
- Adresse
- v/ Amfi, Madlakrossen 7, 4042 Hafrsfjord
- Postadresse
- Postboks 788 Sentrum
- Kommune
- Stavanger
- Næring
- 47.740 Detaljhandel med medisinske og ortopediske artiklerDetaljhandel med medisinske og ortopediske artikler i Stavanger (13)
- Aksjekapital
- 30 250
- Ansatte
- 9
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- MADLA SPECSAVERS AS921 080 980 · STAVANGER8 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Handel med optiske varer samt det som naturlig står i forbindelse med dette.
Tidligere navn
- BY4 SPECSAVERS AS13.07.2015 til 23.08.2018
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 13 338 664 | 12 240 974 | 10 497 452 | 9 566 507 | 8 629 175 |
| Annen driftsinntekt | 121 288 | - | - | - | - |
| Sum driftsinntekter | 13 459 952 | 12 240 974 | 10 497 452 | 9 566 507 | 8 629 175 |
| Varekostnad | 4 270 457 | 3 881 110 | 3 434 153 | 3 021 797 | 2 759 844 |
| Lønnskostnad Il, | - | - | - | - | 2 970 841 |
| Avskrivning på driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | - | - | 362 926 |
| Lønnskostnad | 3 674 102 | 3 554 875 | 3 370 484 | 2 911 030 | - |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 516 594 | 76 156 | 300 678 | 321 089 | - |
| Annen driftskostnad | 4 064 335 | 4 265 407 | 3 661 414 | 3 199 321 | 2 791 023 |
| Sum driftskostnader | 12 525 488 | 11 777 548 | 10 766 729 | 9 453 237 | 8 884 634 |
| Driftsresultat | 934 464 | 463 426 | −269 276 | 113 270 | −255 459 |
| Annen renteinntekt | 1 733 | 1 309 | 303 | - | - |
| Sum finansinntekter | 1 733 | 1 309 | 303 | 0 | - |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 141 590 | 18 886 | 16 138 | 35 315 | 42 857 |
| Annen rentekostnad | 3 445 | 10 921 | 10 548 | 9 206 | 3 749 |
| Annen finanskostnad | - | - | - | - | 3 |
| Sum finanskostnader | 145 035 | 29 807 | 26 686 | 44 522 | 46 609 |
| Netto finans | −143 302 | −28 498 | −26 383 | −44 522 | −46 609 |
| Resultat før skatt | - | - | - | - | −302 069 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | −302 069 |
| Resultat før skattekostnad | 791 161 | 434 928 | −295 659 | 68 749 | - |
| Skattekostnad | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Årsresultat | 791 161 | 434 928 | −295 659 | 68 749 | −302 069 |
| Udekket tap | 791 161 | 434 928 | −295 659 | 68 749 | −302 069 |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | −295 659 | 68 749 | −302 069 |
| Sum immaterielle eiendeler | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Maskiner og anlegg | 222 121 | 298 277 | 374 433 | 450 589 | - |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner, ol. | 3 127 444 | 0 | 0 | 224 522 | 996 200 |
| Sum varige driftsmidler | 3 349 565 | 298 277 | 374 433 | 675 111 | 996 200 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum anleggsmidler | 3 349 565 | 298 277 | 374 433 | 675 111 | 996 200 |
| Varer | 253 600 | 228 200 | 213 800 | 223 600 | 227 000 |
| Sum varer | - | - | 213 800 | 223 600 | 227 000 |
| Kundefordringer | 80 710 | 35 531 | 56 656 | 53 319 | 102 085 |
| Andre fordringer | - | - | - | - | 86 147 |
| Andre kortsiktige fordringer | 146 168 | 131 101 | 100 858 | 92 529 | - |
| Sum fordringer | 226 878 | 166 631 | 157 514 | 145 847 | 188 232 |
| Sum investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 1 718 320 | 2 129 673 | 1 404 530 | 1 834 841 | 1 491 050 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 1 718 320 | 2 129 673 | 1 404 530 | 1 834 841 | 1 491 050 |
| Sum omløpsmidler | 2 198 798 | 2 524 504 | 1 775 844 | 2 204 288 | 1 906 282 |
| Sum eiendeler | 5 548 363 | 2 822 782 | 2 150 277 | 2 879 399 | 2 902 482 |
| Aksjekapital | 30 250 | 30 250 | 30 250 | 30 250 | - |
| Overkurs | 2 062 576 | 2 062 576 | 2 062 576 | 2 062 576 | 2 062 576 |
| Annen innskutt egenkapital | −5 666 | −5 666 | −5 666 | −5 666 | −5 666 |
| Sum innskutt egenkapital | 2 087 160 | 2 087 160 | 2 087 160 | 2 087 160 | 2 087 160 |
| Udekket tap | 1 034 123 | 1 825 284 | 2 260 212 | 1 964 553 | 2 033 302 |
| Sum opptjent egenkapital | −1 034 123 | −1 825 284 | −2 260 212 | −1 964 553 | −2 033 302 |
| Sum egenkapital | 1 053 037 | 261 876 | −173 052 | 122 607 | 53 858 |
| Utsatt skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Langsiktig konserngjeld | 2 282 583 | 567 500 | 567 500 | 1 112 230 | 1 320 216 |
| Øvrig langsiktig gjeld | 358 333 | 173 320 | 171 074 | 255 912 | 248 166 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 2 640 917 | 740 820 | 738 574 | - | 1 568 382 |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 738 574 | 1 368 142 | 1 568 382 |
| Leverandørgjeld | 958 916 | 913 417 | 873 292 | 616 723 | 446 113 |
| Betalbar skatt | 0 | - | 0 | - | - |
| Skyldige offentlige avgifter | 309 288 | 387 463 | 340 484 | 334 460 | 291 866 |
| Kortsiktig konserngjeld | - | - | 0 | 0 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 586 204 | 519 205 | 370 979 | 437 467 | 542 263 |
| Sum kortsiktig gjeld | 1 854 408 | 1 820 085 | 1 584 755 | - | 1 280 241 |
| Sum gjeld | 4 495 325 | 2 560 905 | 2 323 329 | 2 756 792 | 2 848 623 |
| Sum egenkapital og gjeld | 5 548 363 | 2 822 781 | 2 150 277 | - | 2 902 482 |
| å kr 125,00) | - | - | - | - | 30 250 |
Nøkkeltall 2022 til 2026
| Nøkkeltall | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,19▼ | 1,39 | 1,12 | - | 1,49 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 4,27▼ | 9,78 | −13,43 | 22,48 | 52,89 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 22,4 %▲ | 18,7 % | −10,7 % | 3,9 % | −8,8 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 6,9 %▲ | 3,8 % | −2,6 % | 1,2 % | −3,0 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 5,9 %▲ | 3,6 % | −2,8 % | 0,7 % | −3,5 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 19,0 %▲ | 9,3 % | −8,0 % | 4,3 % | 1,9 % |
Per ansatt 2026
- Omsetning per ansatt, kroner
- 1 495 550
- Resultat per ansatt, kroner
- 103 829
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
MADLA SPECSAVERS AS6,9 %
13,5 mill. 9 ansatte 2026
−5 %0510
Interoptik AS−1,5 % 301,8 mill.301 ansatte 2024
SYNOPTIK NORGE AS4,4 % 863,9 mill.734 ansatte 2024
MADLA SPECSAVERS AS6,9 % 13,5 mill.9 ansatte 2026
SYNSAM GROUP NORWAY AS9,9 % 1 497,9 mill.1 192 ansatte 2025
−5 %0510
De tre andre er de største selskapene i næringskode 47.740.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Wenche Hauge | 1984 |
| Styrets leder | Richard Neil Owens | 1979 |
| Styremedlem | Henning Jørgen Eriksen Færden | 1980 |
| Styremedlem | Wenche Hauge | 1984 |
| Styremedlem | Nina Helen Kleppe | 1971 |
| Revisor | BDO AS993 606 650 | - |
| Regnskapsfører | AZETS INSIGHT AS983 338 917 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Norway Specsavers LTD50,4 %St.Andrews, Guernsey GY68P · 122 B-aksjer
- Specsavers Norway AS24,8 %Oslo · 60 A-aksjer
- WENCHE HAUGE24,8 %f. 1984 · Sola · 60 A-aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.