- Org.nr.
- 915 815 901
- Adresse
- Axel Sellægs veg 7, 7805 Namsos
- Hovedeier
- NÆR ENGROS AS, 100 %
Driftsresultat81 6172,0 % margin
Årsresultat24 0920,6 % margin
Egenkapital142 50422,9 % av eiendelene
NÆR ENGROS CASH & CARRY AS er et aksjeselskap innen engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler, stiftet 2015.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 915 815 901
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 29.09.2026
- Stiftet
- 19.08.2015
- Registrert
- 24.08.2015
- Adresse
- Axel Sellægs veg 7, 7805 Namsos
- Kommune
- Namsos
- Aksjekapital
- 100 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- NÆR ENGROS CASH & CARRY AS915 885 187 · NAMSOS
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Salg og distribusjon av dagligvarer, samt ved aksjetegning eller på annen måte gjøre seg interessert i andre forretningsforetagender.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 4 062 571 | 3 376 958 | 1 679 479 | 1 627 965 | 1 469 304 |
| Sum driftsinntekter | 4 062 571 | 3 376 958 | 1 679 479 | 1 627 965 | 1 469 304 |
| Varekostnad | - | 3 278 792 | 1 630 562 | 1 580 549 | 1 426 508 |
| Annen driftskostnad | - | 33 931 | 38 331 | 18 666 | 14 259 |
| Sum driftskostnader | 3 980 954 | 3 312 723 | 1 668 893 | 1 599 215 | 1 440 768 |
| Driftsresultat | 81 617 | 64 235 | 10 586 | 28 750 | 28 536 |
| Annen renteinntekt | - | - | - | - | 1 201 |
| Annen finansinntekt | - | - | 103 | 2 388 | - |
| Sum finansinntekter | - | 185 | 103 | 2 388 | 1 201 |
| Annen rentekostnad | - | - | - | - | 279 |
| Annen finanskostnad | - | - | 2 009 | 1 | - |
| Sum finanskostnader | - | 5 489 | 2 009 | 1 | 279 |
| Netto finans | −50 741 | −5 304 | −1 906 | 2 387 | 922 |
| Resultat før skatt | 30 876 | 58 931 | 8 680 | 31 137 | 29 458 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | 6 784 | 12 943 | 1 910 | 6 850 | 6 481 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 6 770 | 24 287 | 22 977 |
| Årsresultat | 24 092 | 45 988 | 6 770 | 24 287 | 22 977 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | - | - | 22 977 |
| Ordinært utbytte | - | - | - | - | 184 000 |
| Overføringer annen egenkapital | - | - | 6 770 | 24 287 | −161 023 |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | 6 770 | 24 287 | 22 977 |
| Utsatt skattefordel | - | - | 2 860 | 2 640 | 2 640 |
| Sum immaterielle eiendeler | - | - | 2 860 | 2 640 | 2 640 |
| Sum anleggsmidler | 6 600 | 6 600 | 2 860 | 2 640 | 2 640 |
| Konsernfordringer | - | - | - | - | 117 010 |
| Kundefordringer | - | - | 344 565 | 155 130 | - |
| Andre fordringer | - | - | - | 166 | - |
| Sum fordringer | - | - | 344 565 | 155 296 | 117 010 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | - | - | 276 990 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | - | - | 5 123 | 106 910 | 276 990 |
| Sum omløpsmidler | 616 435 | 763 394 | 349 688 | 262 206 | 394 000 |
| Sum eiendeler | 623 035 | 769 994 | 352 548 | 264 846 | 396 640 |
| Aksjekapital | - | - | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Annen egenkapital | - | - | 31 572 | 24 802 | 514 |
| Sum opptjent egenkapital | 42 504 | 18 411 | 31 572 | 24 802 | 514 |
| Sum egenkapital | 142 504 | 118 411 | 131 572 | 124 802 | 100 514 |
| Sum langsiktig gjeld | - | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverandørgjeld | - | - | 195 150 | 121 093 | 90 056 |
| Betalbar skatt | - | - | 2 130 | 6 850 | 6 921 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | - | 3 149 |
| Utbytte | - | - | - | - | 184 000 |
| Skyldige offentlige avgifter | - | - | 2 990 | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | - | - | 20 706 | 12 101 | 12 000 |
| Sum kortsiktig gjeld | 480 531 | 651 583 | 220 976 | 140 044 | 296 126 |
| Sum gjeld | 480 531 | 651 583 | 220 976 | 140 044 | 296 126 |
| Sum egenkapital og gjeld | - | - | 352 548 | 264 846 | 396 640 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,28▲ | 1,17 | 1,58 | 1,87 | 1,33 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 3,37▼ | 5,50 | 1,68 | 1,12 | 2,95 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 11,7 %▲ | 11,5 % | 3,5 % | 9,4 % | 7,5 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 2,0 %▲ | 1,9 % | 0,6 % | 1,8 % | 1,9 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 0,6 %▼ | 1,4 % | 0,4 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 22,9 %▲ | 15,4 % | 37,3 % | 47,1 % | 25,3 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
NÆR ENGROS CASH & CARRY AS2,0 %
4,1 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
0 %123
COOP NORGE SA0,2 % 66 836,0 mill.2 383 ansatte 2025
ASKO SENTRALLAGER KJØL AS1,1 % 20 668,7 mill.208 ansatte 2025
REMA DISTRIBUSJON NORGE AS1,3 % 37 829,5 mill.941 ansatte 2025
NÆR ENGROS CASH & CARRY AS2,0 % 4,1 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
0 %123
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.390.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Gunnar Valen | 1962 |
| Styrets leder | Tor-Inge Måkestad | 1978 |
| Revisor | ERNST & YOUNG AS976 389 387 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- NÆR ENGROS AS100,0 %Namsos · 100 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- SG MIDT HOLDING AS
- NÆR ENGROS AS100,0 %
- NÆR ENGROS CASH & CARRY AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.