- Org.nr.
- 913 145 283
- Adresse
- Somakroken 6, 4312 Sandnes
Driftsresultat825 3448,9 % margin
Årsresultat636 4716,9 % margin
Egenkapital611 41027,7 % av eiendelene
NORSK ROYAL AS er et aksjeselskap innen engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr, stiftet 2014.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 913 145 283
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 11.10.2026
- Stiftet
- 02.01.2014
- Registrert
- 13.02.2014
- Adresse
- Somakroken 6, 4312 Sandnes
- Kommune
- Sandnes
- Næring
- 46.830 Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyrEngroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Sandnes (32)
- Aksjekapital
- 100 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- NORSK ROYAL AS913 248 260 · SANDNES
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drive produksjon, videreforedling, omsetning innen trelast samt det som naturlig står i forbindelse med dette.
Tidligere navn
- NORSK ROYAL HANDEL AS13.02.2014 til 09.01.2018
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 9 255 956 | 7 079 570 | 5 422 269 | 4 196 499 | 4 886 790 |
| Andre driftsinntekter | - | - | - | - | 126 870 |
| Sum driftsinntekter | 9 255 956 | 7 079 570 | 5 422 269 | 4 196 499 | 5 013 660 |
| Vareforbruk | - | 4 011 959 | 3 215 430 | 2 248 453 | 2 500 671 |
| Lønn og sosiale kostnader | 2 506 | - | 729 | 1 005 100 | 944 561 |
| Ordinære avskrivninger | 38 196 | 36 600 | 36 600 | 31 000 | 15 500 |
| Andre driftskostnader | 3 118 340 | 2 193 003 | 1 784 879 | 653 618 | 887 532 |
| Sum driftskostnader | 8 430 612 | 6 241 562 | 5 037 638 | 3 938 172 | 4 348 264 |
| Driftsresultat | 825 344 | 838 009 | 384 631 | 258 327 | 665 396 |
| Annen renteinntekt | - | - | 875 | 70 | 1 |
| Sum finansinntekter | - | - | 875 | 70 | 1 |
| Annen rentekostnad | 2 061 | 606 | 2 000 | - | 2 |
| Sum finanskostnader | 2 061 | 606 | 2 000 | - | 2 |
| Netto finans | −2 061 | −606 | −1 125 | 70 | −1 |
| Resultat før skatt | - | 837 403 | 383 506 | 258 397 | 665 395 |
| Resultat før skattekostnad | 823 283 | - | - | - | - |
| Skattekostnad | 186 812 | 184 362 | 84 179 | 59 830 | 146 387 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | 653 041 | 299 327 | 198 567 | 519 008 |
| Årsresultat | 636 471 | 653 041 | 299 327 | 198 567 | - |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | 653 041 | 299 327 | 198 567 | 519 008 |
| Totalresultat | - | 653 041 | 299 327 | 198 567 | 519 008 |
| Ordinært utbytte | 600 000 | 600 000 | 300 000 | 200 000 | 500 000 |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | −673 | −1 433 | - |
| Avsatt til annen egenkapital | 36 471 | 53 041 | - | - | 19 008 |
| Sum overføringer og disponeringer | 636 471 | 653 041 | 299 327 | 198 567 | 519 008 |
| Maskiner, inventar, transportmidler | 15 500 | 53 696 | 90 296 | 108 500 | 139 500 |
| Sum varige driftsmidler | 15 500 | 53 696 | 90 296 | - | 139 500 |
| Sum anleggsmidler | 15 500 | 53 696 | 90 296 | 108 500 | 139 500 |
| Varelager | 204 815 | 149 457 | 278 291 | 241 273 | 339 045 |
| Sum varer | 204 815 | 149 457 | 278 291 | 241 273 | 339 045 |
| Kundefordringer | 4 415 | 1 432 | - | - | - |
| Andre kortsiktige fordringer | 467 595 | 265 073 | 195 155 | 128 516 | 245 099 |
| Sum fordringer | 472 010 | 266 504 | 195 155 | 128 516 | 245 099 |
| Bankinnskudd, kontanter | 1 515 384 | 1 486 366 | 847 787 | 900 137 | 1 071 165 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 1 515 384 | 1 486 366 | 847 787 | 900 137 | 1 071 165 |
| Sum omløpsmidler | 2 192 209 | 1 902 327 | 1 321 233 | 1 269 925 | 1 655 309 |
| Sum eiendeler | 2 207 709 | 1 956 023 | 1 411 529 | 1 378 425 | 1 794 809 |
| å kr 1 000) | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Annen egenkapital | 511 410 | 474 939 | 421 898 | 422 571 | 424 004 |
| Sum opptjent egenkapital | 511 410 | 474 939 | 421 898 | 422 571 | 424 004 |
| Sum egenkapital | 611 410 | 574 939 | 521 898 | 522 571 | 524 004 |
| Utsatt skatt | - | 437 | 2 063 | 4 174 | 4 774 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | - | 437 | 2 063 | 4 174 | 4 774 |
| Sum langsiktig gjeld | - | 437 | 2 063 | - | 4 774 |
| Leverandørgjeld | 40 571 | 29 806 | 43 547 | 59 099 | 120 158 |
| Betalbar skatt | 187 249 | 185 988 | 86 290 | 60 430 | 141 613 |
| Skyldige offentlige avgifter | - | - | - | 89 330 | 76 098 |
| Utbytte | 600 000 | 600 000 | 300 000 | 200 000 | 500 000 |
| Annen kortsiktig gjeld | 768 479 | 564 854 | 457 731 | 442 821 | 428 162 |
| Sum kortsiktig gjeld | 1 596 299 | 1 380 647 | 887 568 | - | 1 266 031 |
| Sum gjeld | 1 596 299 | 1 381 084 | 889 631 | 855 854 | 1 270 805 |
| Sum egenkapital og gjeld | 2 207 709 | 1 956 023 | 1 411 529 | - | 1 794 809 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,37 | 1,38 | 1,49 | - | 1,31 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 2,61▲ | 2,40 | 1,70 | 1,64 | 2,43 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 39,6 %▼ | 49,8 % | 27,6 % | 16,3 % | 37,1 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 8,9 %▼ | 11,8 % | 7,1 % | 6,2 % | 13,3 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 6,9 %▼ | 9,2 % | 5,5 % | 4,7 % | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 27,7 %▼ | 29,4 % | 37,0 % | 37,9 % | 29,2 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
NORSK ROYAL AS8,9 %
9,3 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−2,5 %0,02,55,07,510,0
Byggmakker Handel AS−0,4 % 6 243,2 mill.1 369 ansatte 2025
Optimera AS−0,4 % 11 234,1 mill.2 613 ansatte 2025
Mestergruppen Byggevare AS4,8 % 8 762,3 mill.649 ansatte 2025
NORSK ROYAL AS8,9 % 9,3 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
−2,5 %0,02,55,07,510,0
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.830.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Terje Borsheim | 1968 |
| Styrets leder | Peder Elias Vik | 1974 |
| Styremedlem | Terje Borsheim | 1968 |
| Revisor | REVISJON VEST AS982 519 411 | - |
| Regnskapsfører | LURA REGNSKAP AS921 761 244 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- PEV INVEST AS50,0 %Stavanger · 50 ordinære aksjer
- Kregen Holding AS50,0 %Sandnes · 50 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.