- Org.nr.
- 888 931 872
- Adresse
- Gautestadveien 75, 1894 Rakkestad
Driftsresultat−137 489−47,1 % margin
EBITDA136 611før av- og nedskrivninger
Årsresultat5 460 122
Egenkapital34 135 60795,1 % av eiendelene
Oredalen AS er et aksjeselskap innen produksjon av jordbruks- og skogbruksmaskiner, stiftet 2005.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 888 931 872
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 09.10.2026
- Stiftet
- 11.11.2005
- Registrert
- 05.12.2005
- Adresse
- Gautestadveien 75, 1894 Rakkestad
- Kommune
- Rakkestad
- Aksjekapital
- 45 966
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Oredalen AS934 680 308 · RAKKESTAD
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Kjøp og salg av aksjer, investering i fast eiendom, utleie av fast eiendom og utstyr, handel, rådgivning og deltagelse i andre virksomheter, herunder finansiering av virksomheter som de er involvert i.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 292 132 | 280 896 | 156 800 | 50 000 | - |
| Sum driftsinntekter | 292 132 | 280 896 | 156 800 | 50 000 | - |
| Avskrivning | 274 100 | 271 600 | 152 050 | 15 000 | - |
| Annen driftskostnad | 155 521 | 198 335 | 106 254 | 23 390 | 20 518 |
| Sum driftskostnader | 429 621 | 469 935 | 258 304 | 38 390 | 20 518 |
| Driftsresultat | −137 489 | −189 039 | −101 504 | 11 610 | −20 518 |
| Inntekt på inv. i datterselskap og tilknyttet selskap | 5 611 426 | 343 647 | 1 879 215 | 4 793 315 | - |
| Sum finansinntekter | - | - | 1 879 215 | 5 045 354 | 1 |
| Nedskrivning av finansielle eiendeler | - | - | - | 502 334 | - |
| Annen finansinntekt | 2 175 | 3 317 | - | 252 039 | 1 |
| Annen finanskostnad | 724 | 165 | 20 | - | - |
| Sum finanskostnader | - | - | 20 | 502 334 | - |
| Netto finans | 5 612 877 | 346 799 | 1 879 195 | 4 543 020 | 1 |
| Resultat før skatt | - | - | 1 777 691 | 4 554 630 | −20 517 |
| Resultat før skattekostnad | 5 475 388 | 157 760 | - | - | - |
| Skattekostnad på ordinært resultat | 15 266 | 34 707 | 81 873 | 28 003 | −4 514 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 1 695 818 | 4 526 627 | −16 003 |
| Årsresultat | 5 460 122 | 123 053 | 1 695 818 | 4 526 627 | −16 003 |
| Overføringer annen egenkapital | 5 460 122 | 123 053 | 1 695 818 | 4 526 627 | −16 002 |
| Sum overføringer og disponeringer | 5 460 122 | 123 053 | 1 695 818 | 4 526 627 | −16 002 |
| Maskiner og anlegg | 2 028 250 | 2 302 350 | 2 523 950 | 335 000 | - |
| Sum varige driftsmidler | 2 028 250 | 2 302 350 | 2 523 950 | 335 000 | - |
| Investering i datterselskap | 9 000 757 | 9 000 757 | 9 000 757 | 9 000 757 | 9 000 757 |
| Lån til foretak i samme konsern | 16 875 309 | 16 844 662 | 17 534 662 | 17 876 547 | 9 094 170 |
| Investeringer i aksjer og andeler | 1 780 036 | 1 652 004 | 1 034 504 | 1 034 505 | 1 284 800 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 27 656 102 | 27 497 423 | 27 569 923 | 27 911 809 | 19 379 727 |
| Sum anleggsmidler | 29 684 352 | 29 799 773 | 30 093 873 | 28 246 809 | 19 393 967 |
| Kundefordringer | 432 963 | 301 120 | 196 000 | - | - |
| Andre fordringer | 5 762 628 | 446 724 | 1 982 292 | 213 601 | 4 552 664 |
| Sum fordringer | 6 195 591 | 747 844 | 2 178 292 | 213 601 | 4 552 664 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 31 157 | 278 155 | 3 965 | 53 043 | 4 746 |
| Sum omløpsmidler | 6 226 748 | 1 025 999 | 2 182 257 | 266 644 | 4 557 410 |
| Sum eiendeler | 35 911 100 | 30 825 772 | 32 276 130 | 28 513 453 | 23 951 377 |
| Utsatt skattefordel | - | - | - | - | 14 240 |
| Sum immaterielle eiendeler | - | - | - | - | 14 240 |
| Aksjekapital | 45 966 | 45 966 | 45 966 | 45 966 | 45 966 |
| Sum innskutt egenkapital | 45 966 | 45 966 | 45 966 | 45 966 | 45 966 |
| Annen egenkapital | 34 089 641 | 28 629 518 | 28 506 466 | 26 810 647 | 22 284 021 |
| Sum opptjent egenkapital | 34 089 641 | 28 629 518 | 28 506 466 | 26 810 647 | 22 284 021 |
| Sum egenkapital | 34 135 607 | 28 675 484 | 28 552 432 | 26 856 613 | 22 329 987 |
| Utsatt skatt | 143 946 | 128 680 | 93 973 | 12 100 | - |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 143 946 | 128 680 | 93 973 | 12 100 | - |
| Øvrig langsiktig gjeld | 1 508 889 | 1 508 889 | 1 621 389 | 1 621 389 | 1 621 390 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 1 508 889 | 1 508 889 | 1 621 389 | 1 621 389 | 1 621 390 |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 1 715 362 | 1 633 489 | 1 621 390 |
| Leverandørgjeld | 3 516 | 59 144 | - | 21 688 | - |
| Betalbar skatt | - | - | - | 1 663 | - |
| Skyldige offentlige avgifter | 71 537 | 47 724 | 17 166 | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 47 605 | 405 851 | 1 991 170 | - | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 122 658 | 512 719 | 2 008 336 | 23 351 | - |
| Sum gjeld | 1 775 493 | 2 150 288 | 3 723 698 | 1 656 840 | 1 621 390 |
| Sum egenkapital og gjeld | 35 911 100 | 30 825 772 | 32 276 130 | 28 513 453 | 23 951 377 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 50,77▲ | 2,00 | 1,09 | 11,42 | - |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,05▼ | 0,07 | 0,13 | 0,06 | 0,07 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | −0,4 %▼ | 0,5 % | 5,8 % | 19,3 % | −0,1 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −47,1 %▲ | −67,3 % | −64,7 % | 23,2 % | - |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 1 869,1 %▲ | 43,8 % | 1 081,5 % | 9 053,3 % | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 95,1 %▲ | 93,0 % | 88,5 % | 94,2 % | 93,2 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Oredalen AS−47,1 %
0,3 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−60 %−40−20020
Oredalen AS−47,1 % 0,3 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
ORKEL AS1,0 % 150,4 mill.66 ansatte 2025
KVERNELAND GROUP OPERATIONS NORWAY AS1,2 % 854,5 mill.382 ansatte 2025
LID Jarnindustri AS6,8 % 151,6 mill.68 ansatte 2025
−60 %−40−20020
De tre andre er de største selskapene i næringskode 28.300.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Even Jahren | 1958 |
| Styrets leder | Even Jahren | 1958 |
| Varamedlem | Kristian Edvard Jahren | 1928 |
| Revisor | RE-VISJON AS913 998 081 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- EVEN JAHREN85,0 %f. 1958 · Rakkestad · 39 070 ordinære aksjer
- Eivind Jahren7,50 %f. 1987 · Fyllingsdalen · 3 448 ordinære aksjer
- SIGNE MARIE JAHREN VIAUD7,50 %f. 1989 · Rakkestad · 3 448 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- CASA CAROLINA AS100,0 %992 575 468 · 400 ordinære aksjer
- Biocontrol AS90,1 %959 837 090 · 23 217 ordinære aksjer
- Torggata 13 Sarpsborg AS90,1 %912 372 790 · 90 100 ordinære aksjer
- Hammertech AS0,22 %994 710 060 · 650 ordinære aksjer
- 926 789 759 · 147 042 ordinære aksjer
- Genetic Analysis AS0,02 %993 373 575 · 16 667 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.