- Org.nr.
- 920 473 865
- Telefon
- 69 35 15 80
- Adresse
- Vallehellene 19, 1664 Rolvsøy
- Hovedeier
- Holmskog Holding AS, 100 %
- Bransje
- Rørleggerarbeid
Driftsresultat1 359 2877,0 % margin
EBITDA1 940 956før av- og nedskrivninger
Årsresultat797 2354,1 % margin
Egenkapital10 940 38252,2 % av eiendelene
Pentex AS er et aksjeselskap innen rørleggerarbeid, stiftet 1976.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 920 473 865
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 03.09.2026
- Stiftet
- 10.11.1976
- Registrert
- 12.03.1995
- Adresse
- Vallehellene 19, 1664 Rolvsøy
- Telefon
- 69 35 15 80
- Postadresse
- Postboks 107
- Kommune
- Fredrikstad
- Aksjekapital
- 913 000
- Ansatte
- 12
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Pentex AS972 761 028 · FREDRIKSTAD12 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Import, eksport, agentur, konsulent- og service- virksomhet, herunder eie, leie, kjøp, salg av fast eiendom, båter, aksjer og andeler og alt som her- med er forbundet. Detaljsalg og distribusjon.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 19 186 058 | 22 220 771 | 23 873 168 | 25 511 194 | 19 648 218 |
| Annen driftsinntekt | 233 182 | 30 000 | 342 204 | 213 155 | 77 401 |
| Sum driftsinntekter | 19 419 240 | 22 250 771 | 24 215 372 | 25 724 349 | 19 725 619 |
| Varekostnad | 4 676 461 | 7 784 692 | 7 984 019 | 9 693 055 | 6 777 973 |
| Lønnskostnad Il, | 9 659 808 | 9 564 196 | 9 404 442 | 9 548 378 | 8 763 475 |
| Avskrivning på driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | - | - | 423 538 |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 581 669 | 575 017 | 533 037 | 449 593 | - |
| Annen driftskostnad | 3 142 016 | 3 464 943 | 3 906 900 | 3 243 497 | 2 719 568 |
| Sum driftskostnader | 18 059 954 | 21 388 848 | 21 828 397 | 22 934 523 | 18 684 554 |
| Driftsresultat | 1 359 287 | 861 923 | 2 386 975 | 2 789 826 | 1 041 065 |
| Annen renteinntekt | 41 217 | 43 221 | 4 245 | 65 | 1 |
| Annen finansinntekt | 32 288 | 4 764 | 8 454 | 28 026 | 1 398 |
| Sum finansinntekter | 73 505 | 47 985 | 12 698 | 28 091 | 1 399 |
| Nedskrivning av finansielle eiendeler | - | - | - | - | −49 999 |
| Annen rentekostnad | 378 512 | 412 386 | 430 678 | 282 236 | 192 220 |
| Annen finanskostnad | 11 917 | 15 063 | 17 013 | 11 371 | 15 608 |
| Sum finanskostnader | 390 429 | 427 449 | 447 692 | 293 607 | 157 829 |
| Netto finans | −316 923 | −379 464 | −434 993 | −265 516 | −156 430 |
| Resultat før skatt | - | - | - | - | 884 635 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 126 819 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | 757 816 |
| Resultat før skattekostnad | 1 042 363 | 482 459 | 1 951 981 | 2 524 309 | - |
| Skattekostnad | 245 129 | 108 730 | 428 509 | 563 175 | - |
| Årsresultat | 797 235 | 373 729 | 1 523 472 | 1 961 134 | 757 816 |
| Konsernbidrag | - | - | - | - | 465 012 |
| Overføring annen innskutt egenkapital | - | 0 | −89 504 | 0 | - |
| Ordinært utbytte | - | 0 | 500 000 | 0 | - |
| Avgitt konsernbidrag | 66 114 | 0 | 141 449 | 53 772 | - |
| Udekket tap | 0 | 0 | - | - | - |
| Annen egenkapital | 731 120 | 373 729 | 971 527 | 1 907 362 | 292 804 |
| Sum overføringer og disponeringer | - | 373 729 | 1 523 472 | 1 961 134 | 757 816 |
| Utvikling | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Konsesjoner, patenter, lisenser, varemerker ol. | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Utsatt skattefordel | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum immaterielle eiendeler | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Tomter, bygninger og annen fast eiendom | 1 767 184 | 1 832 106 | 1 897 028 | 1 961 950 | 2 026 872 |
| Maskiner og anlegg | 1 000 888 | 784 513 | 904 479 | 362 636 | - |
| Skip, rigger, fly og lignende | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner, ol. | 1 688 508 | 1 435 345 | 1 825 474 | 1 238 281 | 1 617 188 |
| Sum varige driftsmidler | 4 456 580 | 4 051 964 | 4 626 981 | 3 562 867 | 3 644 060 |
| Investering i datterselskap | 60 500 | 60 500 | 60 500 | 60 500 | 60 500 |
| Andre fordringer | - | - | - | - | 26 042 |
| Investering i annet foretak i samme konsern | - | 0 | 0 | 0 | - |
| Lån til foretak i samme konsern | - | 0 | 0 | 0 | - |
| Investeringer i tilknyttet selskap | - | 0 | 0 | 0 | - |
| Andre langsiktige fordringer | 0 | 0 | 0 | 10 417 | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 60 500 | 60 500 | 60 500 | 70 917 | 86 542 |
| Sum anleggsmidler | 4 517 080 | 4 112 464 | 4 687 481 | 3 633 784 | 3 730 602 |
| Varer | 4 909 055 | 4 813 845 | 4 969 993 | 5 141 601 | 4 955 015 |
| Sum varer | - | 4 813 845 | 4 969 993 | 5 141 601 | 4 955 015 |
| Kundefordringer | 4 127 579 | 2 879 478 | 8 147 203 | 6 502 139 | 4 952 591 |
| Andre kortsiktige fordringer | 349 309 | 322 243 | 234 745 | 242 049 | - |
| Konsernfordringer | - | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum fordringer | 4 476 888 | 3 201 722 | 8 381 948 | 6 744 188 | 5 269 663 |
| Aksjer og andeler i foretak i samme konsern | - | 0 | 0 | 0 | - |
| Sum investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 7 044 047 | 7 451 983 | 4 190 684 | 5 223 656 | 4 348 468 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 7 044 047 | 7 451 983 | 4 190 684 | 5 223 656 | 4 348 468 |
| Sum omløpsmidler | 16 429 991 | 15 467 550 | 17 542 626 | 17 109 445 | 14 573 146 |
| Sum eiendeler | - | 19 580 014 | 22 230 107 | 20 743 229 | 18 303 748 |
| Aksjekapital | 913 000 | 913 000 | 913 000 | 913 000 | - |
| Annen innskutt egenkapital | −89 504 | −89 504 | −89 504 | 0 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 823 496 | 823 496 | 823 496 | 913 000 | 913 000 |
| Annen egenkapital | 10 116 886 | 9 385 766 | 9 012 037 | 8 040 510 | 6 133 147 |
| Sum opptjent egenkapital | 10 116 886 | 9 385 766 | 9 012 037 | - | 6 133 147 |
| Sum egenkapital | 10 940 382 | 10 209 262 | 9 835 533 | 8 953 510 | 7 046 147 |
| Pensjonsforpliktelser | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Utsatt skatt | 180 923 | 300 857 | 231 982 | 543 169 | 193 466 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 180 923 | 300 857 | 231 982 | 543 169 | 193 466 |
| Konvertible lån | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 5 055 737 | 5 085 204 | 5 840 032 | 5 483 913 | - |
| Langsiktig konserngjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Øvrig langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 776 854 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 5 055 737 | 5 085 204 | 5 840 032 | 5 483 913 | 5 776 854 |
| Sum langsiktig gjeld | - | 5 386 061 | 6 072 014 | 6 027 082 | 5 970 320 |
| Leverandørgjeld | 1 025 977 | 583 896 | 1 426 689 | - | 1 632 711 |
| Betalbar skatt | 358 726 | 39 855 | 699 801 | 198 305 | 610 149 |
| Skyldige offentlige avgifter | 1 644 311 | 1 756 840 | 2 014 141 | 1 792 009 | 1 389 912 |
| Utbytte | - | 0 | 500 000 | 0 | - |
| Kortsiktig konserngjeld | 768 238 | 712 784 | 443 019 | 389 066 | 445 416 |
| Annen kortsiktig gjeld | 972 777 | 891 317 | 1 238 911 | 1 108 177 | 1 209 092 |
| Sum kortsiktig gjeld | 4 770 029 | 3 984 691 | 6 322 560 | 5 762 638 | 5 287 281 |
| Sum gjeld | 10 006 689 | 9 370 752 | 12 394 574 | 11 789 720 | 11 257 601 |
| Sum egenkapital og gjeld | - | 19 580 014 | 22 230 107 | 20 743 229 | 18 303 748 |
| aksjer å kr 100,00) | - | - | - | - | 913 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 3,44▼ | 3,88 | 2,77 | 2,97 | 2,76 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,91 | 0,92 | 1,26 | 1,32 | 1,60 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 7,1 %▲ | 4,4 % | 11,2 % | 14,4 % | 5,7 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 7,0 %▲ | 3,9 % | 9,9 % | 10,8 % | 5,3 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 4,1 %▲ | 1,7 % | 6,3 % | 7,6 % | 3,8 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 52,2 %▲ | 52,1 % | 44,2 % | 43,2 % | 38,5 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 1 618 270
- Resultat per ansatt, kroner
- 113 274
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Pentex AS7,0 %
19,4 mill. 12 ansatte 2025
−10 %−50510
VARME & BAD AS−6,8 % 1 563,2 mill.851 ansatte 2025
ELIQUO PMI AS5,0 % 1 124,7 mill.156 ansatte 2025
Assemblin AS5,0 % 1 652,5 mill.668 ansatte 2025
Pentex AS7,0 % 19,4 mill.12 ansatte 2025
−10 %−50510
De tre andre er de største selskapene i næringskode 43.221.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Bengt Christian Holmskog | 1970 |
| Styrets leder | Bengt Christian Holmskog | 1970 |
| Styremedlem | Tor Egil Holmskog | 1949 |
| Styremedlem | Stig Egil Holmskog | 1972 |
| Styremedlem | Stian Andre Holmskog | 1984 |
| Revisor | BDO AS993 606 650 | - |
| Regnskapsfører | COLUMBI SERVICES AS914 445 426 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Holmskog Holding AS100,0 %Rolvsøy · 9 130 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Holmskog Holding AS
- Pentex AS100,0 %
- Naturo AS100,0 %
- Pentex AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- Naturo AS100,0 %958 397 100 · 100 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.