- Org.nr.
- 988 426 490
- Telefon
- 22 87 88 89
- Adresse
- Haakon VIIs gate 1, 0161 Oslo
- Hovedeier
- LORENTZENS SKIBS AS, 100 %
- Bransje
- Utenriks sjøfart med gods
Driftsresultat−182 746ikke oppgitt
Årsresultat3 281ikke oppgitt
Egenkapital6 300 41799,5 % av eiendelene
Rosshavet AS er et aksjeselskap innen utenriks sjøfart med gods, stiftet 2005.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 988 426 490
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 19.08.2026
- Stiftet
- 30.06.2005
- Registrert
- 06.07.2005
- Adresse
- Haakon VIIs gate 1, 0161 Oslo
- Telefon
- 22 87 88 89
- Postadresse
- Postboks 1275 Vika
- Kommune
- Oslo
- Aksjekapital
- 300 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Rosshavet AS930 435 813 · OSLO
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Eie, forvalte og utvikle fast eiendom, bedrive handel med aksjer og andre verdipapirer, og drive skipsrederi, transportvirksomhet, industri, handel og annen virksomhet i forbindelse med dette, samt deltakelse i andre selskaper og virksomheter av ennver art.
Tidligere navn
- ROSS COOL AS06.07.2005 til 26.10.2005
- ROSS HANDY AS26.10.2005 til 06.12.2012
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Annen driftskostnad | 182 746 | 153 256 | 104 682 | 402 367 | 251 382 |
| Sum driftskostnader | 182 746 | 153 256 | 104 682 | 402 367 | 251 382 |
| Driftsresultat | −182 746 | −153 256 | −104 682 | −402 367 | 10 733 254 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | - | - | 234 867 | 482 410 | 415 247 |
| Annen renteinntekt | 175 509 | 185 397 | 720 159 | 207 842 | 5 545 |
| Annen finansinntekt | 301 894 | 1 173 193 | 1 684 117 | 3 559 350 | 412 360 |
| Sum finansinntekter | 477 403 | 1 358 590 | 2 639 143 | 4 249 602 | 833 151 |
| Annen rentekostnad | 849 | 7 452 | 3 025 | 38 665 | 13 798 |
| Annen finanskostnad | 285 307 | - | 799 | 2 | 22 120 |
| Sum finanskostnader | 286 156 | 7 452 | 3 824 | 38 667 | 35 919 |
| Netto finans | 191 247 | 1 351 138 | 2 635 319 | 4 210 935 | 797 233 |
| Resultat før skatt | - | - | 2 530 637 | 3 808 568 | 11 530 487 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 6 326 |
| Resultat før skattekostnad | 8 501 | 1 197 882 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 5 220 | 147 753 | 567 342 | 250 965 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 1 963 295 | 3 557 603 | 11 524 161 |
| Årsresultat | 3 281 | 1 050 129 | 1 963 295 | 3 557 603 | 11 524 161 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 3 281 | 1 050 129 | 1 963 295 | 3 557 603 | 11 524 161 |
| Totalresultat | 3 281 | 1 050 129 | 1 963 295 | 3 557 603 | 11 524 161 |
| Ordinært utbytte | - | −22 001 955 | - | 26 675 623 | - |
| Avsatt til annen egenkapital | 3 281 | 1 050 129 | 1 963 295 | 3 557 603 | 11 524 161 |
| Overført fra annen innskutt egenkapital | - | 22 001 955 | - | −26 675 623 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 3 281 | 1 050 129 | 1 963 295 | 3 557 603 | 11 524 161 |
| Annen driftsinntekt | - | - | - | - | 10 984 636 |
| Sum driftsinntekter | - | - | - | - | 10 984 636 |
| Investeringer i aksjer og andeler | 1 679 250 | 1 679 250 | 1 979 250 | 1 979 250 | 2 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 1 679 250 | 1 679 250 | 1 979 250 | 1 979 250 | 2 |
| Sum anleggsmidler | 1 679 250 | 1 679 250 | 1 979 250 | 1 979 250 | 2 |
| Andre kortsiktige fordringer | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 2 500 | 3 750 |
| Konsernfordringer | - | - | 22 001 955 | 26 675 623 | 28 172 464 |
| Sum fordringer | 2 500 | 2 500 | 22 004 455 | 26 678 123 | 28 176 213 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 4 651 128 | 4 793 829 | 3 875 163 | 23 607 968 | 20 300 185 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 4 651 128 | 4 793 829 | 3 875 163 | 23 607 968 | 20 300 185 |
| Sum omløpsmidler | 4 653 628 | 4 796 329 | 25 879 618 | 50 286 091 | 48 476 399 |
| Sum eiendeler | 6 332 878 | 6 475 579 | 27 858 868 | 52 265 341 | 48 476 401 |
| Aksjekapital | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 |
| Annen innskutt egenkapital | 1 030 422 | 1 030 422 | 23 032 377 | 23 032 377 | 49 708 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 1 330 422 | 1 330 422 | 23 332 377 | 23 332 377 | 50 008 000 |
| Annen egenkapital | 4 969 995 | 4 966 714 | 3 916 585 | 1 953 171 | −1 604 432 |
| Sum opptjent egenkapital | 4 969 995 | 4 966 714 | 3 916 585 | 1 953 171 | −1 604 432 |
| Sum egenkapital | 6 300 417 | 6 297 136 | 27 248 962 | 25 285 548 | 48 403 568 |
| Utsatt skatt | 21 793 | 27 241 | 34 051 | 42 564 | 53 205 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 21 793 | 27 241 | 34 051 | 42 564 | 53 205 |
| Sum langsiktig gjeld | 21 793 | 27 241 | 34 051 | 42 564 | 53 205 |
| Utbytte | - | - | 26 675 623 | - | - |
| Kortsiktig konserngjeld | - | - | 575 855 | - | - |
| Betalbar skatt | 10 668 | 151 202 | - | 261 606 | 19 628 |
| Sum kortsiktig gjeld | 10 668 | 151 202 | 575 855 | 26 937 229 | 19 628 |
| Sum gjeld | 32 461 | 178 443 | 609 906 | 26 979 793 | 72 833 |
| Sum egenkapital og gjeld | 6 332 878 | 6 475 579 | 27 858 868 | 52 265 341 | 48 476 401 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 436,22▲ | 31,72 | 44,94 | 1,87 | 2 469,76 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,01▼ | 0,03 | 0,02 | 1,07 | 0,00 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 4,6 %▼ | 7,0 % | 6,3 % | 7,6 % | 23,9 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - | 97,7 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - | 104,9 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 99,5 %▲ | 97,2 % | 97,8 % | 48,4 % | 99,8 % |
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Nicolai Eirik Lorentzen | 1964 |
| Styremedlem | Aina Hallin | 1976 |
| Revisor | CEDRA NORGE AS935 416 779 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- LORENTZENS SKIBS AS100,0 %Oslo · 1 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- AS JAMLO
- LORENTZENS SKIBS AS100,0 %
- Piggen Reefer AS100,0 %
- Tuddal Reefer AS100,0 %
- Rosshavet AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.