- Org.nr.
- 984 863 268
- Telefon
- 958 00 516
- Adresse
- Ringveien 2B, 9845 Tana
SÁPMI NÆRINGSHAGE AS er et aksjeselskap innen bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning, stiftet 2002.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 984 863 268
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 14.10.2026
- Stiftet
- 31.07.2002
- Registrert
- 02.10.2002
- Adresse
- Ringveien 2B, 9845 Tana
- Telefon
- 958 00 516
- Kommune
- Tana
- Aksjekapital
- 705 000
- Ansatte
- 6
- Hjemmeside
- www.sapminh.no
Underenheter
1
- INDRE FINNMARK UTVIKLINGSSELSKAP A999 440 436 · TANA7 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Bidra til økt verdiskapning gjennom å tilrettelegge for utvikling av arbeidsplasser innenfor eksisterende næringsliv og etablering av nye bedrifter. Dette tenkes i hovedsak gjort gjennom førstelinjetjeneste, målbedriftsavtaler, samarbeidsprosjekter, nettverksbygging og utviklingsprosjekter.
Tidligere navn
- INDRE FINNMARK UTVIKLINGSSELSKAP AS02.10.2002 til 22.02.2016
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Andre Driftsinntekter | 2 498 374 | 648 718 | 902 854 | 1 380 149 | - |
| Inntekter Næringshage | 7 072 989 | 8 814 283 | 9 829 773 | 6 427 338 | 6 300 482 |
| Annen driftsinntekt | - | - | - | - | 762 702 |
| Sum driftsinntekter | 9 571 363 | 9 463 001 | 10 732 627 | 7 807 488 | 7 063 184 |
| Prosjekt, målbedrift og andre kostander | - | - | - | - | 640 761 |
| Varekostnad | 423 316 | 657 294 | 2 162 540 | 783 068 | - |
| Lønnskostnad | 6 749 730 | 5 824 588 | 5 706 670 | 4 585 859 | 4 097 320 |
| Avskrivning på varige driftsmidler | - | - | - | - | 42 750 |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 71 646 | 80 233 | 68 467 | 49 000 | - |
| Annen driftskostnad | 2 445 087 | 2 445 644 | 2 506 380 | 2 286 047 | 1 938 080 |
| Sum driftskostnader | 9 689 778 | 9 007 759 | 10 444 057 | 7 703 974 | 6 718 911 |
| Driftsresultat | −118 415 | 455 242 | 288 570 | 103 513 | 344 273 |
| Annen renteinntekt | - | - | 54 | 138 | - |
| Annen renteinntekt (0) | - | 969 | - | - | - |
| Annen finansinntekt | 870 845 | 2 660 | - | - | - |
| Sum finansinntekter | 870 845 | 3 629 | 54 | 138 | - |
| Annen rentekostnad | 2 054 | 0 | - | - | - |
| Annen finanskostnad | 870 771 | 2 952 | 2 729 | 1 208 | 2 772 |
| Sum finanskostnader | 872 825 | 2 952 | 2 729 | 1 208 | 2 772 |
| Netto finans | −1 979 | 677 | −2 675 | −1 070 | −2 772 |
| Resultat før skatt | −120 394 | 455 919 | 285 896 | 102 444 | 341 501 |
| Skattekostnad | 0 | 122 799 | 66 866 | 22 508 | 75 129 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | 266 372 |
| Årsresultat | −120 394 | 333 120 | 219 030 | 79 936 | 266 372 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | - | - | 266 372 |
| Overføringer annen egenkapital | - | - | - | - | 266 372 |
| Annen egenkapital | −120 394 | 333 120 | 219 030 | 79 936 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | 219 030 | 79 936 | 266 372 |
| Utsatt skattefordel | 0 | 0 | 0 | 43 443 | - |
| Sum immaterielle eiendeler | 0 | 0 | 0 | 43 443 | - |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner, ol. | 45 869 | 117 515 | 145 838 | 159 474 | - |
| Sum varige driftsmidler | 45 869 | 117 515 | 145 838 | - | 208 474 |
| Investering i datterselskap | 700 000 | 700 000 | 700 000 | 700 000 | 700 000 |
| Lån til foretak i samme konsern | 0 | 715 747 | 715 747 | 715 747 | 715 747 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 700 000 | 1 415 747 | 1 415 747 | 1 415 747 | 1 415 747 |
| Sum anleggsmidler | 745 869 | 1 533 262 | 1 561 585 | 1 618 664 | 1 624 221 |
| Kundefordringer | 1 877 100 | 729 049 | 443 883 | 276 319 | 370 596 |
| Andre fordringer | - | - | - | - | 2 004 236 |
| Andre kortsiktige fordringer | 816 514 | 1 944 047 | 2 145 216 | 3 072 717 | - |
| Konsernfordringer | 0 | 0 | 358 672 | 0 | 213 600 |
| Sum fordringer | 2 693 614 | 2 673 096 | 2 947 771 | 3 349 036 | 2 588 433 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | - | - | 924 601 |
| Sum investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 2 160 631 | 1 938 727 | 2 058 664 | 541 956 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 2 160 631 | 1 938 727 | 2 058 664 | 541 956 | 924 601 |
| Sum omløpsmidler | 4 854 245 | 4 611 824 | 5 006 435 | 3 890 992 | 3 513 034 |
| Sum eiendeler | 5 600 113 | 6 145 085 | 6 568 019 | 5 509 657 | 5 137 255 |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontorm. | - | - | - | - | 208 474 |
| Aksjekapital | 705 000 | 705 000 | 705 000 | 705 000 | 705 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 705 000 | 705 000 | 705 000 | 705 000 | 705 000 |
| Annen egenkapital | 2 668 722 | 2 789 117 | 2 455 997 | 2 236 967 | 2 157 031 |
| Sum opptjent egenkapital | 2 668 722 | 2 789 117 | 2 455 997 | 2 236 967 | 2 157 031 |
| Sum egenkapital | 3 373 722 | 3 494 117 | 3 160 997 | 2 941 967 | 2 862 031 |
| Utsatt skatt | - | - | - | - | 2 704 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 0 | - | 0 | 0 | 718 451 |
| Gjeld eierkommuner | - | - | - | - | 520 000 |
| Ansvarlig lånekapital | 520 000 | 520 000 | 520 000 | 520 000 | - |
| Invest AS | 0 | 715 747 | 715 747 | 715 747 | 715 747 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 520 000 | - | 1 235 747 | 1 235 747 | 520 000 |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 1 235 747 | 1 235 747 | 1 238 451 |
| Leverandørgjeld | 286 775 | 215 863 | 361 151 | 175 056 | 115 187 |
| Betalbar skatt | 0 | 122 799 | 23 423 | 68 655 | 73 745 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | - | 191 640 |
| Skyldige offentlige avgifter | 499 817 | 248 532 | 203 918 | 163 467 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 919 799 | 828 027 | 1 582 784 | 924 765 | 656 201 |
| Sum kortsiktig gjeld | 1 706 391 | 1 415 222 | 2 171 276 | 1 331 943 | 1 036 773 |
| Sum gjeld | 2 226 391 | 2 650 969 | 3 407 023 | 2 567 690 | 2 275 224 |
| Sum egenkapital og gjeld | 5 600 113 | - | 6 568 019 | 5 509 657 | 5 137 255 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 2,84▼ | 3,26 | 2,31 | 2,92 | 3,39 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,66▼ | 0,76 | 1,08 | 0,87 | 0,79 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 12,8 %▲ | 7,2 % | 4,8 % | 1,9 % | 6,7 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −1,2 %▼ | 4,8 % | 2,7 % | 1,3 % | 4,9 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −1,3 %▼ | 3,5 % | 2,0 % | 1,0 % | 3,8 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 60,2 %▲ | 56,9 % | 48,1 % | 53,4 % | 55,7 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 1 595 227
- Resultat per ansatt, kroner
- −19 736
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
De tre andre er de største selskapene i næringskode 70.200.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Solveig Ballo | 1981 |
| Styrets leder | Målfrid Baik | 1969 |
| Styremedlem | Klemet Erland Hætta | 1973 |
| Styremedlem | Anne Kari Iversen | 1964 |
| Styremedlem | Edgar Olsen | 1972 |
| Styremedlem | Ellen Kristina Saba | 1975 |
| Styremedlem | John Nystad | 1960 |
| Varamedlem | Roy Myrheim | 1973 |
| Varamedlem | Maret Johanna Huuva | 1990 |
| Revisor | ES REVISJON AS997 820 266 | - |
| Regnskapsfører | AVERDI KARASJOK AS980 383 571 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Averdi Karasjok AS13,2 %Karasjok · 93 A-aksjer
- Kautokeino · 70 A-aksjer
- Varangerbotn · 70 A-aksjer
- Tana · 70 A-aksjer
- Porsanger kommune9,93 %Lakselv · 70 A-aksjer
- Karasjok · 70 A-aksjer
- FINNMARK REIN AS7,09 %Tana · 50 A-aksjer
- THON HOTELS AS7,09 %Oslo · 50 A-aksjer
- Økonomiservice AS7,09 %Lakselv · 50 A-aksjer
- Børselv · 25 A-aksjer
- + 9 andre12,3 %
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- SÁPMI INVEST AS100,0 %986 062 483 · 775 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.