- Org.nr.
- 924 528 109
- Adresse
- Brobekkveien 107, 0582 Oslo
Scanasia AS er et aksjeselskap innen engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler, stiftet 2019.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 924 528 109
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 22.09.2026
- Stiftet
- 08.11.2019
- Registrert
- 31.01.2020
- Adresse
- Brobekkveien 107, 0582 Oslo
- Kommune
- Oslo
- Næring
- 46.390 Engroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidlerEngroshandel med bredt utvalg av nærings- og nytelsesmidler i Oslo (233)
- Aksjekapital
- 2 000 000
- Ansatte
- 36
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Scanasia AS924 545 186 · OSLO37 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Import, distribusjon og omsetning av asiatiske produkter med hovedvekt på næringsmidler, samt alt som står i forbindelse med dette. Selskapet kan også gjennom aksjetegning og på andre måter delta i andre selskaper med lignende formål, samt foreta generelle investeringer.
Tidligere navn
- NYE SCANASIA AS31.01.2020 til 02.04.2020
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 176 195 776 | 167 962 449 | 143 004 439 | 149 494 863 | 136 360 495 |
| Annen driftsinntekt | - | - | - | - | 13 618 |
| Sum driftsinntekter | 176 195 776 | 167 962 449 | 143 004 439 | 149 494 863 | 136 374 113 |
| Varekostnad | 128 762 270 | 118 087 975 | 108 843 047 | 106 564 350 | 99 561 903 |
| Lønnskostnad | 21 772 318 | 20 845 233 | 18 618 379 | 18 920 840 | 15 845 289 |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | 1 368 814 | 1 370 536 | 1 398 985 | 1 202 601 | 964 098 |
| Annen driftskostnad | 17 456 943 | 18 453 223 | 14 461 887 | 13 790 507 | 12 159 973 |
| Sum driftskostnader | 169 360 346 | 158 756 967 | 143 322 298 | 140 478 299 | 128 531 263 |
| Driftsresultat | 6 835 431 | 9 205 481 | −317 859 | 9 016 565 | 7 842 850 |
| Annen renteinntekt | 64 343 | 85 679 | 22 382 | 30 127 | 1 924 |
| Annen finansinntekt | 3 341 090 | 2 818 626 | 3 465 644 | 1 496 542 | 1 649 241 |
| Sum finansinntekter | 3 405 432 | 2 904 306 | 3 488 026 | 1 526 669 | 1 651 166 |
| Annen rentekostnad | 477 598 | 477 754 | 385 474 | 185 032 | 120 600 |
| Annen finanskostnad | 1 383 926 | 2 571 303 | 2 986 281 | 1 752 665 | 1 996 427 |
| Sum finanskostnader | 1 861 524 | 3 049 057 | 3 371 755 | 1 937 697 | 2 117 028 |
| Netto finans | 1 543 908 | −144 751 | 116 270 | −411 028 | −465 862 |
| Resultat før skatt | - | - | −201 588 | 8 605 536 | 7 376 987 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 1 703 690 |
| Resultat før skattekostnad | 8 379 339 | 9 060 730 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 1 959 204 | 2 335 690 | −39 087 | 1 893 218 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −162 501 | 6 712 318 | 5 673 297 |
| Årsresultat | 6 420 135 | 6 725 040 | −162 501 | 6 712 318 | - |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 6 420 135 | 6 725 040 | −162 501 | 6 712 318 | 5 673 297 |
| Totalresultat | 6 420 135 | 6 725 040 | −162 501 | 6 712 318 | 5 673 297 |
| Ordinært utbytte | - | - | - | 3 000 000 | 3 000 000 |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | −162 501 | - | - |
| Avsatt til annen egenkapital | 6 420 135 | 6 725 040 | - | 3 712 318 | 2 673 297 |
| Sum overføringer og disponeringer | 6 420 135 | 6 725 040 | −162 501 | 6 712 318 | 5 673 297 |
| Utvikling | 449 661 | 250 720 | - | - | - |
| Utsatt skattefordel | 492 453 | 240 708 | 228 410 | 189 323 | 48 160 |
| Sum immaterielle eiendeler | 942 114 | 491 428 | 228 410 | 189 323 | 48 160 |
| Tomter, bygninger o.a. fast eiendom | 742 533 | 999 377 | 1 465 211 | 1 458 019 | 1 706 651 |
| Maskiner og anlegg | 446 994 | 746 209 | 1 121 696 | 823 220 | 585 679 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 1 096 225 | 1 754 328 | 1 778 344 | 2 348 659 | 2 296 975 |
| Sum varige driftsmidler | 2 285 751 | 3 499 913 | 4 365 251 | 4 629 898 | 4 589 305 |
| Andre langsiktige fordringer | - | - | - | 35 000 | 70 000 |
| Sum finansielle anleggsmidler | - | - | - | 35 000 | 70 000 |
| Sum anleggsmidler | 3 227 866 | 3 991 341 | 4 593 661 | 4 854 221 | 4 707 465 |
| Sum varer | 43 045 812 | 37 141 267 | 27 245 042 | 22 164 987 | 21 987 122 |
| Kundefordringer | 4 339 920 | 4 072 719 | 4 434 203 | 2 695 570 | 4 337 100 |
| Andre kortsiktige fordringer | 5 102 165 | 5 188 497 | 5 956 600 | 5 071 972 | 2 936 328 |
| Sum fordringer | 9 442 086 | 9 261 216 | 10 390 804 | 7 767 542 | 7 273 429 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 4 551 344 | 5 493 623 | 3 291 655 | 12 817 362 | 4 745 611 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 4 551 344 | 5 493 623 | 3 291 655 | 12 817 362 | 4 745 611 |
| Sum omløpsmidler | 57 039 242 | 51 896 105 | 40 927 500 | 42 749 892 | 34 006 162 |
| Sum eiendeler | 60 267 107 | 55 887 447 | 45 521 161 | 47 604 112 | 38 713 627 |
| Aksjekapital | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 2 000 000 | 30 000 |
| Overkurs | 18 848 537 | 18 848 537 | 18 848 537 | 18 848 537 | 18 848 537 |
| Sum innskutt egenkapital | 20 848 537 | 20 848 537 | 20 848 537 | 20 848 537 | 20 848 537 |
| Annen egenkapital | 19 368 290 | 12 948 155 | 6 223 114 | 6 385 616 | 2 673 297 |
| Sum opptjent egenkapital | 19 368 290 | 12 948 155 | 6 223 114 | 6 385 616 | 2 673 297 |
| Sum egenkapital | 40 216 827 | 33 796 692 | 27 071 651 | 27 234 153 | 23 521 834 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 2 250 000 | 3 250 000 | 5 375 000 | 2 625 000 | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 2 250 000 | 3 250 000 | 5 375 000 | 2 625 000 | - |
| Sum langsiktig gjeld | 2 250 000 | 3 250 000 | 5 375 000 | 2 625 000 | 0 |
| Leverandørgjeld | 6 206 362 | 5 414 505 | 4 000 260 | 5 569 780 | 4 931 798 |
| Betalbar skatt | 2 210 949 | 2 347 988 | - | 2 034 381 | 1 674 020 |
| Skyldig offentlige avgifter | 4 639 823 | 4 211 930 | 3 444 524 | 3 549 018 | 3 785 339 |
| Utbytte | - | - | - | 3 000 000 | 3 000 000 |
| Annen kortsiktig gjeld | 3 779 658 | 4 615 551 | 4 229 792 | 3 591 781 | 1 800 635 |
| Sum kortsiktig gjeld | 17 800 281 | 18 840 755 | 13 074 510 | 17 744 960 | 15 191 792 |
| Sum gjeld | 20 050 281 | 22 090 755 | 18 449 510 | 20 369 960 | 15 191 792 |
| Sum egenkapital og gjeld | 60 267 107 | 55 887 447 | 45 521 161 | 47 604 112 | 38 713 627 |
Nøkkeltall 2020 til 2024
| Nøkkeltall | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 3,20▲ | 2,75 | 3,13 | 2,41 | 2,24 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,50▼ | 0,65 | 0,68 | 0,75 | 0,65 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 17,6 %▼ | 23,9 % | 6,8 % | 24,4 % | 24,5 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 3,9 %▼ | 5,5 % | −0,2 % | 6,0 % | 5,8 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 3,6 %▼ | 4,0 % | −0,1 % | 4,5 % | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 66,7 %▲ | 60,5 % | 59,5 % | 57,2 % | 60,8 % |
Per ansatt 2024
- Omsetning per ansatt, kroner
- 4 894 327
- Resultat per ansatt, kroner
- 189 873
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.390.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Dung Van Nguyen | 1968 |
| Styrets leder | Dung Van Nguyen | 1968 |
| Revisor | CEDRA NORGE AS935 416 779 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Chanca Holding AS33,3 %Frogner · 6 667 ordinære aksjer
- LUBU INVEST AS33,3 %Oslo · 6 667 ordinære aksjer
- LAM HOLDING AS33,3 %Strømmen · 6 666 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.