- Org.nr.
- 930 076 430
- Adresse
- Håkon Melbergs vei 16, 1783 Halden
SMART INNOVATION HOLDING AS er et aksjeselskap innen forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk, stiftet 2022.
Omsetning, tre regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 930 076 430
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 10.10.2026
- Stiftet
- 01.09.2022
- Registrert
- 22.10.2022
- Adresse
- Håkon Melbergs vei 16, 1783 Halden
- Kommune
- Halden
- Aksjekapital
- 1 531 296
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- SMART INNOVATION HOLDING AS833 905 902 · HALDEN
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Holdingselskap som skal investere, selv eller sammen med andre, og eie (og selge) aksjer og andeler i selskaper og virksomheter innenfor fornybar energi, informasjonsteknologi og beslektede sektorer, samt annen virksomhet som står i naturlig tilknytning til dette. Selskapet kan investere og eie aksjer og andeler i selskaper både med og uten økonomisk formål.
Tidligere navn
- NFH 220958 AS22.10.2022 til 12.11.2022
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Lønnskostnad | 299 513 | 339 448 | - |
| Annen driftskostnad | 1 302 134 | 1 149 535 | 3 544 307 |
| Sum driftskostnader | 1 601 647 | 1 488 982 | 3 544 307 |
| Driftsresultat | −1 601 647 | −1 488 982 | −3 544 307 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | - | - | 57 990 |
| Annen rentekostnad | - | 2 104 | - |
| Annen finanskostnad | 901 | - | - |
| Sum finanskostnader | 901 | 2 104 | 57 990 |
| Netto finans | −901 | −2 104 | −57 990 |
| Resultat før skatt | - | - | −3 602 297 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −3 602 297 |
| Resultat før skattekostnad | −1 602 548 | −1 491 086 | - |
| Årsresultat | −1 602 548 | −1 491 086 | −3 602 297 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | −1 602 548 | −1 491 086 | - |
| Totalresultat | −1 602 548 | −1 491 086 | - |
| Udekket tap | −1 602 548 | −1 491 086 | −3 602 297 |
| Sum overføringer og disponeringer | −1 602 548 | −1 491 086 | −3 602 297 |
| Sum driftsinntekter | 0 | 0 | 0 |
| Investering i datterselskap | 7 823 600 | 7 823 600 | 7 793 600 |
| Lån til foretak i samme konsern | 7 564 925 | 1 300 000 | 1 200 000 |
| Investeringer i aksjer og andeler/krav på tinginnskudd | 21 018 474 | 21 018 474 | - |
| Andre langsiktige fordringer | 1 030 000 | 1 030 000 | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 37 436 999 | 31 172 074 | 8 993 600 |
| Sum anleggsmidler | 37 436 999 | 31 172 074 | 8 993 600 |
| Andre fordringer | - | - | 11 183 |
| Krav på innbetaling av selskapskapital | - | - | 11 298 452 |
| Andre kortsiktige fordringer | 19 351 | 8 779 | - |
| Sum fordringer | 19 351 | 8 779 | 11 309 635 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 162 893 | 77 497 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 162 893 | 77 497 | 3 348 729 |
| Sum omløpsmidler | 182 244 | 86 277 | 14 658 364 |
| Sum eiendeler | 37 619 243 | 31 258 351 | 23 651 964 |
| Aksjekapital | 1 514 443 | 1 432 535 | 1 337 326 |
| Overkurs | 27 909 696 | 10 236 016 | 13 764 270 |
| Ikke registrert kapitalforhøyelse | 1 999 946 | 9 638 114 | - |
| Annen innskutt egenkapital | −5 570 | 9 714 452 | 11 292 882 |
| Sum innskutt egenkapital | 31 418 515 | 31 021 117 | 26 394 478 |
| Annen egenkapital | - | - | −3 602 297 |
| Sum opptjent egenkapital | - | - | −3 602 297 |
| Sum egenkapital | 31 418 515 | 31 021 117 | 22 792 181 |
| Konvertible lån | 5 000 000 | - | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 5 000 000 | - | - |
| Sum langsiktig gjeld | 5 000 000 | - | 0 |
| Leverandørgjeld | 1 051 395 | 231 663 | 4 213 |
| Skyldig offentlige avgifter | 143 763 | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 5 570 | 5 570 | 855 570 |
| Sum kortsiktig gjeld | 1 200 728 | 237 233 | 859 783 |
| Sum gjeld | 6 200 728 | 237 233 | 859 783 |
| Sum egenkapital og gjeld | 37 619 243 | 31 258 351 | 23 651 964 |
Nøkkeltall 2023 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,15▼ | 0,36 | 17,05 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,20▲ | 0,01 | 0,04 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | −4,7 %▲ | −5,4 % | −15,0 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | - | - | - |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | - | - | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 83,5 %▼ | 99,2 % | 96,4 % |
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Knut Harry Helland Johansen | 1958 |
| Styrets leder | Ole Andreas Schärer | 1950 |
| Styremedlem | Eric Tomas Nordlander | 1971 |
| Styremedlem | Eirik Gunnar Andreassen | 1965 |
| Styremedlem | Henrik Rød | 1975 |
| Styremedlem | Mariann Karlsen | 1967 |
| Styremedlem | Mona Askmann | 1967 |
| Styremedlem | Tore Lie | 1973 |
| Styremedlem | Erik Flå | 1976 |
| Revisor | CEDRA NORGE AS935 416 779 | - |
| Regnskapsfører | AIDER AS922 633 452 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Ecapital AS24,6 %Halden · 373 000 A-aksjer
- ENERGY & ICT INVEST AS23,8 %Halden · 361 000 A-aksjer
- Trondheim · 315 000 A-aksjer
- Ecapital AS11,7 %Halden · 177 117 B-aksjer
- Østfold Energi AS6,60 %Grålum · 100 000 A-aksjer
- Halden kommune2,64 %Halden · 40 000 A-aksjer
- Trondheim · 25 280 B-aksjer
- BERG SPAREBANK1,11 %Halden · 16 853 B-aksjer
- Moss · 15 000 A-aksjer
- Østfold Energi AS0,88 %Grålum · 13 331 B-aksjer
- + 12 andre5,14 %
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- FORTRESS FUND MANAGEMENT AS100,0 %928 502 406 · 800 000 ordinære aksjer
- SMART INNOVATION VENTURE AS100,0 %933 792 986 · 3 000 ordinære aksjer
- SMART INNOVATION NORWAY AS100,0 %986 258 191 · 1 264 ordinære aksjer
- Sininvest AS100,0 %924 699 795 · 300 ordinære aksjer
- Esmart Systems AS1,01 %998 927 854 · 86 496 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.