- Org.nr.
- 974 425 807
- Adresse
- Gudbrandsdalsvegen 201, 2640 Vinstra
- Bransje
- Avvirkning
Driftsresultat1 221 22915,3 % margin
EBITDA2 980 708før av- og nedskrivninger
Årsresultat1 130 95114,2 % margin
Egenkapital17 808 72181,7 % av eiendelene
Stakston og Solbraa AS er et aksjeselskap innen avvirkning, stiftet 1995.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 974 425 807
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 04.10.2026
- Stiftet
- 26.03.1995
- Registrert
- 03.05.1995
- Adresse
- Gudbrandsdalsvegen 201, 2640 Vinstra
- Kommune
- Nord-fron
- Næring
- 02.200 AvvirkningAvvirkning i Nord-fron (42)
- Aksjekapital
- 200 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Stakston og Solbraa AS873 600 942 · NORD-FRON
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Entreprenørvirksomhet og annet som naturlig faller inn under virksomheten.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 7 977 087 | 6 990 509 | 7 030 986 | 6 748 286 | 5 764 419 |
| Annen driftsinntekt | 2 184 | 1 229 166 | 975 000 | 1 376 430 | - |
| Sum driftsinntekter | 7 979 271 | 8 219 675 | 8 005 986 | 8 124 716 | 5 764 419 |
| Varekostnad | 15 974 | 24 459 | 35 467 | 38 350 | 53 856 |
| Lønnskostnad | - | - | 2 041 923 | 1 895 851 | 1 956 344 |
| Avskrivning på driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | - | - | 1 182 242 |
| Lønnskostnad Il, | 2 624 172 | 2 250 957 | - | - | - |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | 1 759 479 | 1 243 583 | 1 035 011 | 1 123 596 | - |
| Annen driftskostnad | 2 358 417 | 2 402 819 | 2 291 485 | 2 225 022 | 2 202 251 |
| Sum driftskostnader | 6 758 041 | 5 921 818 | 5 403 886 | 5 282 818 | 5 394 694 |
| Driftsresultat | 1 221 229 | 2 297 858 | 2 602 100 | 2 841 898 | 369 726 |
| Annen renteinntekt | 292 729 | 249 514 | 203 662 | 107 129 | 79 493 |
| Annen finansinntekt | 16 414 | 15 056 | 13 784 | 14 285 | 14 633 |
| Sum finansinntekter | 309 143 | 264 570 | 217 446 | 121 414 | 94 126 |
| Annen rentekostnad | 80 018 | 1 543 | 0 | - | 102 |
| Annen finanskostnad | - | - | 2 328 | - | 55 |
| Sum finanskostnader | 80 018 | 1 543 | 2 328 | 62 | 157 |
| Netto finans | 229 125 | 263 027 | 215 118 | 121 352 | 93 969 |
| Resultat før skatt | - | - | - | - | 463 695 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 102 012 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | 361 683 |
| Resultat før skattekostnad | 1 450 354 | 2 560 885 | 2 817 218 | 2 963 250 | - |
| Skattekostnad | 319 403 | 563 283 | 620 300 | 651 916 | - |
| Årsresultat | 1 130 951 | 1 997 602 | 2 196 918 | 2 311 334 | 361 683 |
| Overføringer til/fra annen egenkapital | - | - | - | - | 361 683 |
| Tilleggsutbytte | 545 000 | 670 000 | 1 000 000 | 0 | - |
| Annen egenkapital | 585 951 | 1 327 602 | 1 196 918 | 2 311 334 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | 2 196 918 | 2 311 334 | 361 683 |
| Sum immaterielle eiendeler | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
| Maskiner og anlegg | 6 923 492 | 8 520 005 | 7 784 422 | 5 545 933 | - |
| Driftsløsøre, inventar, verktøy, kontormaskiner, ol. | 3 096 347 | 0 | - | - | 3 703 340 |
| Sum varige driftsmidler | 10 019 839 | 8 520 005 | 7 784 422 | 5 545 933 | 3 703 340 |
| Andre fordringer | - | - | - | - | 35 514 |
| Andre langsiktige fordringer | 0 | 991 | 3 391 | 3 822 | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 0 | 991 | 3 391 | 3 822 | 35 514 |
| Sum anleggsmidler | 10 019 839 | 8 520 996 | 7 787 813 | 5 549 755 | 3 738 854 |
| Kundefordringer | 221 901 | 666 347 | 947 067 | 1 525 198 | 628 810 |
| Andre kortsiktige fordringer | 158 265 | 0 | 2 660 | 2 660 | - |
| Sum fordringer | 380 166 | 666 347 | 949 727 | 1 527 858 | 628 810 |
| Aksjer og andeler i foretak i samme konsern | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Sum investeringer | 100 | - | 100 | - | 100 |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | 11 402 893 | 10 163 079 | 9 064 170 | 9 702 499 | 9 378 324 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 11 402 893 | 10 163 079 | 9 064 170 | 9 702 499 | 9 378 324 |
| Sum omløpsmidler | 11 783 159 | 10 829 525 | 10 013 997 | 11 230 457 | 10 007 234 |
| Sum eiendeler | 21 802 998 | 19 350 522 | 17 801 810 | 16 780 212 | 13 746 088 |
| Aksjekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Annen egenkapital | 17 608 721 | 17 022 770 | 15 695 168 | 14 498 250 | 12 186 916 |
| Sum opptjent egenkapital | 17 608 721 | 17 022 770 | 15 695 168 | 14 498 250 | 12 186 916 |
| Sum egenkapital | 17 808 721 | 17 222 770 | 15 895 168 | 14 698 250 | 12 386 916 |
| Utsatt skatt | 919 801 | 947 752 | 722 715 | 490 065 | 249 416 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 919 801 | 947 752 | 722 715 | 490 065 | 249 416 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 2 239 580 | 0 | - | - | - |
| Øvrig langsiktig gjeld | 1 784 | 0 | - | - | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 2 241 364 | - | 0 | 0 | - |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 722 715 | 490 065 | 249 416 |
| Leverandørgjeld | 37 176 | 114 137 | 231 781 | 454 777 | 541 006 |
| Betalbar skatt | 347 354 | 338 246 | 387 650 | 411 267 | 217 468 |
| Skyldige offentlige avgifter | 208 059 | 520 893 | 392 488 | 566 890 | 188 278 |
| Annen kortsiktig gjeld | 240 523 | 206 724 | 172 008 | 158 964 | 163 004 |
| Sum kortsiktig gjeld | 833 112 | 1 180 000 | 1 183 927 | 1 591 897 | 1 109 756 |
| Sum gjeld | 3 994 277 | 2 127 752 | 1 906 642 | 2 081 962 | 1 359 172 |
| Sum egenkapital og gjeld | 21 802 998 | - | 17 801 810 | - | 13 746 088 |
| å kr 1 000,00) | - | - | - | - | 200 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 14,14▲ | 9,18 | 8,46 | 7,05 | 9,02 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,22▲ | 0,12 | 0,12 | 0,14 | 0,11 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 7,4 %▼ | 13,8 % | 16,3 % | 19,4 % | 3,4 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 15,3 %▼ | 28,0 % | 32,5 % | 35,0 % | 6,4 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 14,2 %▼ | 24,3 % | 27,4 % | 28,4 % | 6,3 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 81,7 %▼ | 89,0 % | 89,3 % | 87,6 % | 90,1 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Stakston og Solbraa AS15,3 %
8,0 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
0 %204060
NORSK SKOGRYDDING AS4,5 % 160,9 mill.83 ansatte 2025
Stakston og Solbraa AS15,3 % 8,0 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Statskog SF16,7 % 352,1 mill.135 ansatte 2025
Statskog Glomma AS48,5 % 177,8 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
0 %204060
De tre andre er de største selskapene i næringskode 02.200.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Erik Stakston | 1986 |
| Styrets leder | Iver Stakston | 1954 |
| Styremedlem | Simen Solbraa | 1952 |
| Styremedlem | Erik Stakston | 1986 |
| Revisor | GUDBRANDSDAL REVISJON AS979 122 616 | - |
| Regnskapsfører | FRON REGNSKAPSKONTOR SA967 673 374 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- ERIK STAKSTON51,0 %f. 1986 · Vinstra · 102 ordinære aksjer
- SIMEN SOLBRAA25,0 %f. 1952 · Vinstra · 50 ordinære aksjer
- IVER STAKSTON24,0 %f. 1954 · Vinstra · 48 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.