- Org.nr.
- 983 065 309
- Adresse
- Venusvegen 21, 7652 Verdal
Driftsresultat17 524 0005,5 % margin
EBITDA38 770 000før av- og nedskrivninger
Årsresultat8 122 0002,5 % margin
Egenkapital101 832 00044,3 % av eiendelene
Swerock AS er et aksjeselskap innen utvinning fra grus- og sandtak, og utvinning av leire og kaolin, stiftet 2001.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 983 065 309
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 22.09.2026
- Stiftet
- 13.02.2001
- Registrert
- 09.03.2001
- Adresse
- Venusvegen 21, 7652 Verdal
- Kommune
- Verdal
- Aksjekapital
- 9 000 000
- Ansatte
- 35
- Hjemmeside
- www.peabasfalt.no
Underenheter
10
- SWEROCK AS AVD VERDAL992 468 327 · VERDAL30 ansatte
- SWEROCK AS AVD BETONG ØST920 821 367 · OSLO · Produksjon av ferdigblandet betong
- SWEROCK AS AVD BREIVIKA926 108 131 · TROMSØ
- SWEROCK AS AVD BUSKERUD993 078 042 · ØVRE EIKER
- SWEROCK AS AVD HVERVEN923 353 488 · RAKKESTAD
- SWEROCK AS AVD JESSHEIM920 821 170 · ULLENSAKER
- SWEROCK AS AVD MOELV926 018 701 · RINGSAKER
- SWEROCK AS AVD P & G VERRABOTN920 821 324 · INDRE FOSEN
- SWEROCK AS AVD RAVNEBERGET989 223 267 · RISØR
- SWEROCK AS AVD ULLSFJORD889 223 162 · TROMSØ
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Transport, uttak, produksjon, kjøp og salg av stein- og grusmasser, samt delta i selskaper med tilsvarende virksomhet.
Tidligere navn
- LEMMINKÄINEN NORGE AS09.03.2001 til 15.02.2018
- YIT NORGE AS15.02.2018 til 07.05.2020
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 295 828 000 | 304 802 000 | 325 475 000 | - | 347 598 000 |
| Annen driftsinntekt | 24 488 000 | 13 188 000 | 8 379 000 | - | 8 193 000 |
| Sum driftsinntekter | 320 316 000 | 317 991 000 | 333 854 000 | 320 111 000 | 355 791 000 |
| Endring i beholdning av varer under tilvirkning og ferdig tilvirkede varer | - | - | - | - | 416 000 |
| Varekostnad l, | - | - | - | - | 247 796 000 |
| Varekostnad | 182 918 000 | 191 493 000 | 197 736 000 | - | - |
| Lønnskostnad | 35 718 000 | 38 321 000 | 37 451 000 | - | 38 169 000 |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | 21 246 000 | 25 594 000 | 24 641 000 | - | 20 106 000 |
| Annen driftskostnad | 62 910 000 | 66 363 000 | 77 687 000 | - | 92 078 000 |
| Sum driftskostnader | 302 791 000 | 321 771 000 | 337 515 000 | 323 384 000 | 398 566 000 |
| Driftsresultat | 17 524 000 | −3 780 000 | −3 661 000 | −3 274 000 | −42 775 000 |
| Inntekt på investering i datterselskap | - | - | 568 000 | - | 3 144 000 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 2 021 000 | - | - | - | - |
| Annen renteinntekt | 167 000 | 276 000 | 211 000 | - | 83 000 |
| Annen finansinntekt | 28 000 | 7 000 | - | - | 45 000 |
| Sum finansinntekter | 2 217 000 | 282 000 | 779 000 | 13 802 000 | 3 272 000 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 10 497 000 | 10 735 000 | 8 561 000 | - | 5 976 000 |
| Annen rentekostnad | 1 117 000 | 1 415 000 | 2 150 000 | - | 933 000 |
| Annen finanskostnad | 5 000 | 3 000 | - | - | 85 000 |
| Sum finanskostnader | 11 619 000 | 12 152 000 | 10 711 000 | 6 758 000 | 6 994 000 |
| Netto finans | −9 402 000 | −11 869 000 | −9 932 000 | 7 044 000 | −3 721 000 |
| Resultat før skatt | - | - | −13 593 000 | 3 770 000 | −46 496 000 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | −4 486 000 |
| Skattekostnad på resultat | - | - | 33 406 000 | - | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −46 999 000 | - | −42 010 000 |
| Resultat før skattekostnad | 8 122 000 | −15 650 000 | - | - | - |
| Årsresultat | 8 122 000 | −15 650 000 | −46 999 000 | 2 921 000 | −42 010 000 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 8 122 000 | −15 650 000 | −46 999 000 | - | −42 010 000 |
| Overføring til/fra annen egenkapital | - | - | −46 999 000 | - | - |
| Totalresultat | 8 122 000 | −15 650 000 | - | - | −42 010 000 |
| Konsernbidrag | - | - | - | - | −23 400 000 |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | - | - | −18 610 000 |
| Overføring fra annen innskutt egenkapital | - | −15 650 000 | - | - | - |
| Avsatt til annen egenkapital | 8 122 000 | - | - | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 8 122 000 | −15 650 000 | −46 999 000 | - | −42 010 000 |
| Konsesjoner, patenter o.l. | 10 486 000 | 14 081 000 | - | - | 33 956 000 |
| Utsatt skattefordel | - | - | - | - | 34 904 000 |
| Sum immaterielle eiendeler | 10 486 000 | 14 081 000 | 14 728 000 | - | 68 860 000 |
| Tomter, bygninger o.a. fast eiendom | 44 836 000 | 29 124 000 | 26 179 000 | - | 49 150 000 |
| Maskiner og anlegg | 36 122 000 | 51 884 000 | 50 197 000 | - | 67 894 000 |
| Materialforekomster | - | 17 400 000 | 17 992 000 | - | - |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | - | 1 840 000 | 1 593 000 | - | 3 241 000 |
| Sum varige driftsmidler | 80 959 000 | 100 248 000 | 95 961 000 | - | 120 285 000 |
| Investering i datterselskap | - | - | - | - | 107 419 000 |
| Andre langsiktige fordringer | 478 000 | 418 000 | 298 000 | - | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 478 000 | 418 000 | 298 000 | - | 107 419 000 |
| Sum anleggsmidler | 91 922 000 | 114 747 000 | 110 987 000 | 226 127 000 | 296 564 000 |
| Varelager | - | - | 112 479 000 | - | - |
| Lager av varer og annen beholdning | 95 924 000 | 117 025 000 | - | - | - |
| Sum varer | 95 924 000 | 117 025 000 | 112 479 000 | - | 73 070 000 |
| Kundefordringer | 35 012 000 | 16 270 000 | 24 975 000 | - | 21 167 000 |
| Andre kortsiktige fordringer | 7 121 000 | 13 865 000 | 11 019 000 | - | 108 900 000 |
| Konsernfordringer | - | 7 197 000 | 3 005 000 | - | 1 515 000 |
| Sum fordringer | 42 133 000 | 37 332 000 | 38 999 000 | - | 131 581 000 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 1 000 | 407 000 | 389 000 | - | 2 121 000 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 1 000 | 407 000 | 389 000 | - | 2 121 000 |
| Sum omløpsmidler | 138 057 000 | 154 765 000 | 151 867 000 | 114 724 000 | 206 772 000 |
| Sum eiendeler | 229 979 000 | 269 513 000 | 262 854 000 | 340 852 000 | 503 336 000 |
| Konsesjoner, patenter o.1. | - | - | 14 728 000 | - | - |
| Aksjekapital | 8 984 000 | 8 984 000 | 8 984 000 | - | 8 984 000 |
| Overkurs | 50 024 000 | - | - | - | - |
| Ikke registrert kapitalforhøyelse | 30 000 000 | - | - | - | - |
| Annen innskutt egenkapital | 11 557 000 | 4 702 000 | 20 352 000 | - | 139 736 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 100 565 000 | 13 686 000 | 29 336 000 | 148 719 000 | 148 719 000 |
| Annen egenkapital | 1 267 000 | - | - | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | 1 267 000 | - | - | 2 921 000 | - |
| Sum egenkapital | 101 832 000 | 13 686 000 | 29 336 000 | 151 640 000 | 148 719 000 |
| Andre avsetninger for forpliktelser | 23 982 000 | 27 085 000 | 26 546 000 | - | 17 697 000 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 23 982 000 | 27 085 000 | 26 546 000 | - | 17 697 000 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 3 741 000 | 10 095 000 | 14 424 000 | - | 21 438 000 |
| Langsiktig konserngjeld | 56 315 000 | 106 000 000 | 106 000 000 | - | 258 000 000 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 60 056 000 | 116 095 000 | 120 424 000 | - | 279 438 000 |
| Sum langsiktig gjeld | 84 038 000 | 143 181 000 | 146 970 000 | 142 394 000 | 297 135 000 |
| Leverandørgjeld | 18 921 000 | 11 261 000 | 26 520 000 | - | 23 076 000 |
| Skyldig offentlige avgifter | 7 524 000 | 972 000 | 2 412 000 | - | 1 034 000 |
| Kortsiktig konserngjeld | - | 72 800 000 | 28 561 000 | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 8 801 000 | 17 013 000 | 17 541 000 | - | 32 600 000 |
| Sum kortsiktig gjeld | 44 108 000 | 112 647 000 | 86 548 000 | 46 818 000 | 57 483 000 |
| Sum gjeld | 128 147 000 | 255 827 000 | 233 518 000 | 189 211 000 | 354 617 000 |
| Sum egenkapital og gjeld | 229 979 000 | 269 513 000 | 262 854 000 | - | 503 336 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 3,13▲ | 1,37 | 1,75 | 2,45 | 3,60 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 1,26▼ | 18,69 | 7,96 | 1,25 | 2,38 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 7,9 %▲ | −1,3 % | −1,0 % | 2,5 % | −7,8 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 5,5 %▲ | −1,2 % | −1,1 % | −1,0 % | −12,0 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 2,5 %▲ | −4,9 % | −14,1 % | 0,9 % | −11,8 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 44,3 %▲ | 5,1 % | 11,2 % | 44,5 % | 29,5 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 9 151 886
- Resultat per ansatt, kroner
- 500 686
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Swerock AS5,5 %
320,3 mill. 35 ansatte 2025
−2,5 %0,02,55,07,5
FRANZEFOSS PUKK AS−1,4 % 471,8 mill.113 ansatte 2025
Swerock AS5,5 % 320,3 mill.35 ansatte 2025
MIBAU STEMA NORGE AS6,1 % 1 520,8 mill.506 ansatte 2025
GUNNAR HOLTH GRUSFORRETNING AS7,1 % 456,1 mill.125 ansatte 2025
−2,5 %0,02,55,07,5
De tre andre er de største selskapene i næringskode 08.120.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Carl-Johan Mohlin | 1972 |
| Styrets leder | Carl-Johan Mohlin | 1972 |
| Styremedlem | Eli Krogstad | 1970 |
| Styremedlem | Johan Lennart Kristian Hansson | 1972 |
| Styremedlem | Carl Magnus Ludwig Zetterström | 1972 |
| Styremedlem | Angelika Karin Irene Bohlin | 1976 |
| Styremedlem | Charlotta Marie Sandving Brändström | 1966 |
| Styremedlem | Markus Allan Ahlberg | 1983 |
| Revisor | ERNST & YOUNG AS976 389 387 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Swerock AB100,0 %1 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.