- Org.nr.
- 968 218 743
- Telefon
- 474 00 150
- Adresse
- Innspurten 16A, 0663 Oslo
Driftsresultat−5 553 097−7,0 % margin
Årsresultat−5 546 955−7,0 % margin
Egenkapital67 486 52379,5 % av eiendelene
Ansatte81i Aa‑registeret
Vålerenga Fotball er en forening/lag/innretning innen aktiviteter i idrettslag og -klubber, stiftet 1913.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 968 218 743
- Organisasjonsform
- Forening/lag/innretning
- Status
- Aktiv per 05.10.2026
- Stiftet
- 29.07.1913
- Registrert
- 20.02.1995
- Adresse
- Innspurten 16A, 0663 Oslo
- Telefon
- 474 00 150
- Kommune
- Oslo
- Næring
- 93.120 Aktiviteter i idrettslag og -klubberAktiviteter i idrettslag og -klubber i Oslo (1 336)
- Aksjekapital
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- www.valerenga-fotball.no
Underenheter
1
- Vålerenga Fotball972 202 223 · OSLO83 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Tidligere navn
- VIF FOTBALL V/ROY SCHELANDER20.02.1995 til 09.12.1998
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Reklame-/sponsorinntekter | 12 717 292 | 11 899 325 | - | - | - |
| Kampbillettinntekter | 814 891 | 1 154 150 | - | - | - |
| Medie- og ligasponsorinntekter | 12 742 834 | 9 842 414 | - | - | - |
| Gevinst ved salg av spillerrettigheter | 9 868 131 | 2 918 763 | - | - | - |
| Medlems- og aktivitetsavgifter | 14 066 859 | 14 373 930 | - | - | - |
| Andre salgsinntekter | 3 332 766 | 4 725 449 | - | - | - |
| Leieinntekter | 308 479 | 320 431 | - | - | - |
| fonttbliVfolfnillfeharset | 24 650 967 | 22 271 985 | - | - | - |
| fonttblIVfolfnilVfoharset | 463 645 | 628 817 | - | - | - |
| Sum driftsinntekter | 78 965 864 | 68 135 263 | 59 947 824 | 47 081 699 | 46 498 100 |
| Endring i beholdning av varer under tilvirkning og ferdig tilvirkede varer | 17 239 618 | 16 558 898 | - | - | - |
| Varekostnad | 92 818 | 86 754 | - | - | - |
| Lønnskostnad | 45 361 525 | 36 986 793 | - | - | 22 313 790 |
| Avskrivning på varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | - | - | 341 960 |
| Annen driftskostnad | - | - | - | - | 18 402 447 |
| Avskriving forøvrig | 392 543 | 475 959 | - | - | - |
| Leie av faste trenings- og kampfasiliteter | 2 300 445 | 1 370 355 | - | - | - |
| Bane og anleggskostnader egne anlegg | 6 064 242 | 4 885 870 | - | - | - |
| Kosntader reklame og sponsor | 3 255 601 | 3 040 883 | - | - | - |
| Andre driftskostnader | 988 327 | 1 000 779 | - | - | - |
| Salgskostnader | 167 | 11 280 | - | - | - |
| Direkte kostnader ved kjøp av spillerrettigheter | 1 897 643 | 754 755 | - | - | - |
| Sum driftskostnader | 84 518 961 | 69 486 841 | 64 101 630 | 51 743 619 | 41 058 197 |
| Driftsresultat | −5 553 097 | −1 351 577 | −4 153 806 | −4 661 920 | 5 439 903 |
| Annen finansinntekt | 11 518 | 3 852 | - | - | 76 485 |
| Sum finansinntekter | 11 518 | 3 852 | 188 452 | 236 533 | 76 485 |
| Annen finanskostnad | 5 376 | 10 900 | - | - | 9 584 |
| Sum finanskostnader | 5 376 | 10 900 | 30 927 | 8 102 | 9 584 |
| Netto finans | 6 142 | −7 048 | 157 525 | 228 431 | 66 901 |
| Resultat før skatt | - | - | −3 996 281 | −4 433 489 | 5 506 804 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | - | 5 506 804 |
| Resultat før skattekostnad | −5 546 955 | −1 358 626 | - | - | - |
| Årsresultat | −5 546 955 | −1 358 626 | −3 996 281 | −4 433 489 | 5 506 804 |
| Overføring til/fra fond | - | - | - | - | 500 000 |
| Overføringer til/fra annen egenkapital | - | - | - | - | 5 006 804 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | −5 546 955 | −1 358 626 | - | - | - |
| Totalresultat | −5 546 955 | −1 358 626 | - | - | - |
| Avsatt til annen egenkapital | −5 546 954 | −1 358 626 | - | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | −5 546 954 | −1 358 626 | - | - | 5 506 804 |
| Annen driftsinntekt | - | - | - | - | 46 498 100 |
| Bane og anlegg | 2 156 145 | 2 497 985 | - | - | - |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 219 170 | 118 306 | - | - | - |
| Sum varige driftsmidler | 2 375 315 | 2 616 291 | - | - | 3 961 508 |
| Investering i datterselskap | 66 023 178 | 66 023 178 | - | - | 66 023 178 |
| Lån til foretak i samme konsern | - | - | - | - | 3 345 344 |
| Lån til tilknyttet selskap og felles kontrollert virksomhet | 25 000 | 25 000 | - | - | - |
| Investeringer i aksjer og andeler | 16 000 | 16 000 | - | - | 16 000 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 66 064 178 | 66 064 178 | - | - | 69 384 522 |
| Sum anleggsmidler | 68 439 493 | 68 680 469 | 72 035 944 | 73 181 461 | 73 996 030 |
| Varer | - | - | - | - | 144 776 |
| Lager av varer og annen beholdning | 365 584 | 677 900 | - | - | - |
| Sum varer | 365 584 | 677 900 | - | - | 144 776 |
| Kundefordringer | 4 642 910 | 919 053 | - | - | 2 812 465 |
| Andre fordringer | - | - | - | - | 4 944 623 |
| Andre kortsiktige fordringer | 11 088 605 | 4 668 712 | - | - | - |
| Sum fordringer | 15 731 515 | 5 587 765 | - | - | 7 757 088 |
| Bankinnskudd, kontanter og lignende | - | - | - | - | 6 709 588 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 342 520 | 7 089 665 | - | - | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 342 520 | 7 089 665 | - | - | 6 709 588 |
| Sum omløpsmidler | 16 439 619 | 13 355 330 | 12 841 112 | 12 064 173 | 14 611 452 |
| Sum eiendeler | 84 879 112 | 82 035 799 | 84 877 056 | 85 245 634 | 88 607 482 |
| Spillerrettigheter | - | - | - | - | 650 000 |
| Sum immaterielle eiendeler | - | - | - | - | 650 000 |
| Tomter, bygninger og annen fast eiendom | - | - | - | - | 3 961 508 |
| Egenkapital og bane/ anleggsfond | 67 486 524 | 73 033 478 | - | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | 67 486 523 | 73 033 478 | 74 392 104 | 78 388 165 | 1 000 000 |
| Sum egenkapital | 67 486 523 | 73 033 478 | 74 392 104 | 78 388 165 | 82 821 680 |
| Sum langsiktig gjeld | - | - | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 2 882 288 | - | - | - | 393 335 000 |
| Sum annen langsiktig gjeld | - | - | - | - | 393 335 000 |
| Betalbar skatt | - | - | - | - | 786 |
| Leverandørgjeld | 3 571 929 | 2 544 604 | - | - | 1 146 564 |
| Skyldige offentlige avgifter | - | - | - | - | 1 303 581 |
| Skyldig offentlige avgifter | 2 881 405 | 2 380 170 | - | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 8 056 966 | 4 077 546 | - | - | 3 335 656 |
| Sum kortsiktig gjeld | 17 392 589 | 9 002 320 | 10 484 951 | 6 857 469 | 5 785 801 |
| Sum gjeld | 17 392 589 | 9 002 320 | 10 484 951 | 6 857 469 | 5 785 801 |
| Sum egenkapital og gjeld | 84 879 112 | 82 035 799 | - | - | 88 607 481 |
| Selskapskapital | - | - | - | - | 81 821 680 |
| Sum innskutt egenkapital | - | - | - | - | 81 821 680 |
| Fond | - | - | - | - | 1 000 000 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,95▼ | 1,48 | 1,22 | 1,76 | 2,53 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,26▲ | 0,12 | 0,14 | 0,09 | 0,07 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | −6,6 %▼ | −1,6 % | −4,7 % | −5,1 % | 6,2 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −7,0 %▼ | −2,0 % | −6,9 % | −9,9 % | 11,7 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −7,0 %▼ | −2,0 % | −6,7 % | −9,4 % | 11,8 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 79,5 %▼ | 89,0 % | 87,6 % | 92,0 % | 93,5 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 974 887
- Resultat per ansatt, kroner
- −68 557
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Vålerenga Fotball−7,0 %
79,0 mill. 81 ansatte 2025
−20 %0204060
Vålerenga Fotball−7,0 % 79,0 mill.81 ansatte 2025
NORGES IDRETTSFORBUND OG OLYMPISKE OG PARALYMPISKE KOMITÉ−0,6 % 3 093,4 mill.438 ansatte 2025
FK Bodø-Glimt25,5 % 808,9 mill.155 ansatte 2025
VOSS SKISKYTTERLAG45,8 % 471,7 mill.ansatte ikke oppgitt 2021
−20 %0204060
De tre andre er de største selskapene i næringskode 93.120.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Stephan Gundersen | 1972 |
| Styrets leder | Mia Charlott Wedegren | 1974 |
| Styremedlem | Runar Kvernen | 1958 |
| Styremedlem | Jimmy Agnar Munkvold | 1968 |
| Styremedlem | Morten Eikeland | 1977 |
| Styremedlem | Maria Schumacher Walberg | 1982 |
| Varamedlem | Line Helen Bøyland Myromslien | 1972 |
| Varamedlem | Tom Tveråen | 1969 |
| Revisor | BDO AS993 606 650 | - |
Eier aksjer i
per 31.12.2025- Vålerenga Stadion AS100,0 %816 069 122 · 1 117 900 ordinære aksjer
- 995 464 128 · 1 000 ordinære aksjer
- Vålerengahuset AS5,00 %980 102 750 · 15 ordinære aksjer
- VÅLERENGA SPORT AS4,23 %979 554 206 · 8 375 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.