- Org.nr.
- 840 030 032
- Telefon
- 47 71 19 00
- Adresse
- Fjellvegen 32, 2324 Vang På Hedmarken
- Bransje
- Avvirkning
Driftsresultat9 932 40031,0 % margin
EBITDA11 395 600før av- og nedskrivninger
Årsresultat12 505 53339,0 % margin
Egenkapital88 416 34692,0 % av eiendelene
VANG ALMENNING er en forening/lag/innretning innen avvirkning, stiftet 1939.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 840 030 032
- Organisasjonsform
- Forening/lag/innretning
- Status
- Aktiv per 04.10.2026
- Stiftet
- 13.06.1939
- Registrert
- 19.02.1995
- Adresse
- Fjellvegen 32, 2324 Vang På Hedmarken
- Telefon
- 47 71 19 00
- Kommune
- Hamar
- Næring
- 02.200 AvvirkningAvvirkning i Hamar (68)
- Aksjekapital
- Ikke oppgitt
- Ansatte
- 9
- Hjemmeside
- www.vangalmenning.no
Underenheter
1
- VANG ALMENING972 201 677 · HAMAR8 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Skogbruk og annen utnytting av utmarka innenfor almenningens eiendomsgrenser til beste for almen- ningens bruksberettigede/eiere. Vang Almenning er registrert med gardsnr. 202, bruksnr. 01.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 15 276 126 | 16 552 306 | 13 594 283 | - | - |
| Annen inntekt | 16 779 163 | 14 564 186 | 17 358 890 | - | - |
| Sum driftsinntekter | 32 055 289 | 31 116 492 | 30 953 173 | 31 463 839 | 65 906 077 |
| Varekostnad | 1 342 691 | 879 456 | 1 206 050 | - | - |
| Lønnskostnad | 2 670 601 | 3 008 815 | 2 657 071 | - | - |
| Avskrivninger | 1 463 200 | 1 617 130 | 1 527 800 | - | - |
| Annen driftskostnad | 16 646 397 | 20 104 294 | 21 221 237 | - | - |
| Sum driftskostnader | 22 122 888 | 25 609 695 | 26 612 158 | 23 047 846 | 36 051 890 |
| Driftsresultat | 9 932 400 | 5 506 797 | 4 341 015 | 8 415 993 | 29 854 188 |
| Annen renteinntekt | 771 109 | 424 664 | 53 529 | - | - |
| Annen finansinntekt | 24 262 | 104 537 | 1 358 862 | - | - |
| Verdiøkning markedsbaserte omløpsmidler | 2 446 722 | 3 538 258 | 3 259 426 | - | - |
| Sum finansinntekter | 3 242 093 | 4 067 460 | 4 671 816 | 1 072 607 | 4 431 800 |
| Annen rentekostnad | 15 123 | 526 | 3 687 | - | - |
| Sum finanskostnader | 15 123 | 526 | 3 687 | 1 282 081 | 205 076 |
| Netto finans | 3 226 970 | 4 066 933 | 4 668 130 | −209 474 | 4 226 724 |
| Resultat før skatt | - | - | 9 009 145 | 8 206 520 | 34 080 911 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 9 009 145 | - | - |
| Resultat før skattekostnad | 13 159 371 | 9 573 730 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 653 838 | 1 172 | - | - | - |
| Årsresultat | 12 505 533 | 9 572 558 | 9 009 145 | 8 206 520 | 34 080 911 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 12 505 533 | 9 572 558 | 9 009 145 | - | - |
| Totalresultat | 12 505 533 | 9 572 558 | 9 009 145 | - | - |
| Ordinært utbytte | 4 639 590 | 3 278 558 | 2 776 517 | - | - |
| Overført eiendomsfond | - | - | 88 809 | - | - |
| Fra/til kapitalkonto | 7 865 943 | 6 293 999 | 6 143 819 | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 12 505 533 | 9 572 558 | 9 009 145 | - | - |
| Fast eiendom | 30 371 421 | 32 843 350 | 30 703 364 | - | - |
| Veganlegg | - | 172 518 | 220 118 | - | - |
| Driftsløsøre og skogbruksplan | 252 897 | 204 429 | 343 148 | - | - |
| Sum varige driftsmidler | 30 624 318 | 33 220 297 | 31 266 630 | - | - |
| Investeringer i aksjer og andeler | 326 250 | 325 916 | 802 990 | - | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | 326 250 | 325 916 | 802 990 | - | - |
| Sum anleggsmidler | 30 950 568 | 33 546 213 | 32 069 620 | 35 748 544 | 30 985 364 |
| Varelager | 15 416 129 | 14 276 603 | 12 673 660 | - | - |
| Sum varer | 15 416 129 | 14 276 603 | 12 673 660 | - | - |
| Kundefordringer | 826 133 | 1 048 594 | 450 499 | - | - |
| Andre fordringer | 1 332 460 | 3 257 339 | - | - | - |
| Sum fordringer | 2 158 594 | 4 305 933 | 1 578 986 | - | - |
| Andre markedsbaserte finansielle instrumenter | 31 846 421 | 26 028 788 | 22 480 867 | - | - |
| Sum investeringer | 31 846 421 | 26 028 788 | 22 480 867 | - | - |
| Bankinnskudd og kontanter | 15 754 749 | 10 788 710 | 12 845 585 | - | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 15 754 749 | 10 788 710 | 12 845 585 | - | - |
| Sum omløpsmidler | 65 175 893 | 55 400 034 | 49 579 098 | 40 175 813 | 42 575 607 |
| Sum eiendeler | 96 126 462 | 88 946 247 | 81 648 718 | 75 924 358 | 73 560 971 |
| Egenkapital | 88 416 346 | 83 220 948 | 77 496 949 | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | 88 416 346 | 83 220 948 | 77 496 949 | 71 264 321 | 65 449 900 |
| Sum egenkapital | 88 416 346 | 83 220 948 | 77 496 949 | 71 264 321 | 65 449 900 |
| Utsatt skatt | 649 518 | 1 172 | - | - | - |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 649 518 | 1 172 | - | - | - |
| Sum langsiktig gjeld | 649 518 | 1 172 | 0 | 0 | 0 |
| Leverandørgjeld | 664 369 | 1 750 847 | 722 824 | - | - |
| Betalbar skatt | 5 492 | - | - | - | - |
| Skyldige offentlige avgifter | 292 755 | 414 427 | 453 066 | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 6 097 983 | 3 558 853 | 2 975 880 | - | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 7 060 599 | 5 724 127 | 4 151 770 | 4 660 037 | 8 111 071 |
| Sum gjeld | 7 710 117 | 5 725 299 | 4 151 770 | 4 660 037 | 8 111 071 |
| Sum egenkapital og gjeld | 96 126 462 | 88 946 247 | 81 648 718 | - | - |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 9,23▼ | 9,68 | 11,94 | 8,62 | 5,25 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,09▲ | 0,07 | 0,05 | 0,07 | 0,12 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 14,2 %▲ | 11,2 % | 11,4 % | 12,7 % | 46,6 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 31,0 %▲ | 17,7 % | 14,0 % | 26,7 % | 45,3 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 39,0 %▲ | 30,8 % | 29,1 % | 26,1 % | 51,7 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 92,0 %▼ | 93,6 % | 94,9 % | 93,9 % | 89,0 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 3 561 699
- Resultat per ansatt, kroner
- 1 103 600
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
VANG ALMENNING31,0 %
32,1 mill. 9 ansatte 2025
0 %204060
NORSK SKOGRYDDING AS4,5 % 160,9 mill.83 ansatte 2025
Statskog SF16,7 % 352,1 mill.135 ansatte 2025
VANG ALMENNING31,0 % 32,1 mill.9 ansatte 2025
Statskog Glomma AS48,5 % 177,8 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
0 %204060
De tre andre er de største selskapene i næringskode 02.200.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Ola Bergstuen Aamodt | 1993 |
| Styrets leder | Olve Sæhlie | 1978 |
| Styremedlem | Georg Magnus Heiberg | 1992 |
| Styremedlem | Frode Løberg | 1967 |
| Styremedlem | Johannes Ingvoldstad | 1975 |
| Styremedlem | Anne Rustad | 1971 |
| Varamedlem | Sivert Lindstad | 1999 |
| Varamedlem | Jens Erik Stabo-Eeg | 2000 |
| Varamedlem | Marit Glærum | 1984 |
| Varamedlem | Kristoffer Rabstad | 1986 |
| Varamedlem | Herman Bøhmer | 1999 |
| Revisor | BDO AS993 606 650 | - |
| Regnskapsfører | HEDEMARKEN REGNSKAP AS997 009 193 | - |
Eier aksjer i
per 31.12.2025- 991 403 264 · 2 A-aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.