- Org.nr.
- 999 612 733
- Telefon
- 23 10 65 80
- Adresse
- Henrik Ibsens gate 60C, 0255 Oslo
- Hovedeier
- Fondberg AS, 100 %
- Bransje
- Engroshandel med drikkevarer
Driftsresultat1 109 91233,6 % margin
Årsresultat877 89726,6 % margin
Egenkapital4 351 75787,6 % av eiendelene
VIN GROSSISTEN AS er et aksjeselskap innen engroshandel med drikkevarer, stiftet 2013.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 999 612 733
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 07.09.2026
- Stiftet
- 02.01.2013
- Registrert
- 13.02.2013
- Adresse
- Henrik Ibsens gate 60C, 0255 Oslo
- Telefon
- 23 10 65 80
- Kommune
- Oslo
- Aksjekapital
- 40 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- VIN GROSSISTEN AS922 791 899 · OSLO
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Import av alkoholholdige drikker og andre matvarer og alt som naturlig faller sammen med dette, herunder deltagelse i andre selskaper. I tillegg skal selskapet også være turarrangør til produsenter/leverandører vi har kontakt med.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 3 301 920 | - | 5 135 831 | 5 121 802 | - |
| Sum driftsinntekter | 3 301 920 | 3 921 735 | 5 135 831 | 5 121 802 | 4 867 906 |
| Varekostnad | 1 965 238 | - | 3 965 208 | 3 969 234 | 4 290 033 |
| Annen driftskostnad | 226 770 | - | 208 409 | 176 553 | 261 696 |
| Sum driftskostnader | 2 192 008 | 3 224 303 | 4 173 617 | 4 145 787 | 4 551 729 |
| Driftsresultat | 1 109 912 | 697 433 | 962 213 | 976 014 | 316 177 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 1 678 | - | - | - | - |
| Annen renteinntekt | 15 356 | - | 2 675 | 808 | - |
| Annen finansinntekt | - | - | - | 995 | - |
| Sum finansinntekter | 17 034 | 1 437 | 2 675 | 1 803 | 5 015 |
| Annen rentekostnad | - | - | 2 587 | - | - |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 36 693 | - | - | - | - |
| Sum finanskostnader | 36 693 | 41 969 | 2 587 | - | 35 483 |
| Netto finans | −19 659 | −40 532 | 88 | 1 803 | −30 468 |
| Resultat før skatt | - | 656 900 | 962 302 | 977 817 | 285 710 |
| Resultat før skattekostnad | 1 090 253 | - | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 212 356 | - | 311 915 | 215 326 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 650 387 | 762 491 | - |
| Årsresultat | 877 897 | 556 973 | 650 387 | 762 491 | 285 710 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 877 897 | - | 650 387 | 762 491 | - |
| Totalresultat | 877 897 | - | 650 387 | 762 491 | - |
| Overført til annen egenkapital | - | - | 650 387 | 762 491 | - |
| Avsatt til annen egenkapital | 877 897 | - | - | - | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 877 897 | - | 650 387 | 762 491 | - |
| Lager av varer og annen beholdning | 277 194 | - | 683 860 | 641 940 | - |
| Sum varer | 277 194 | - | 683 860 | 641 940 | - |
| Kundefordringer | 331 368 | - | 648 859 | 758 446 | - |
| Andre kortsiktige fordringer | 211 987 | - | - | - | - |
| Konsernfordringer | 4 095 314 | - | 2 297 260 | 442 661 | - |
| Sum fordringer | 4 638 669 | - | 2 946 118 | 1 201 107 | - |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 49 948 | - | 477 381 | 1 135 456 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 49 948 | - | 477 381 | 1 135 456 | - |
| Sum omløpsmidler | 4 965 811 | 4 124 378 | 4 107 359 | 2 978 503 | 2 085 170 |
| Sum eiendeler | 4 965 811 | 4 124 378 | 4 107 359 | 2 978 503 | 2 085 170 |
| Sum anleggsmidler | - | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aksjekapital | 40 000 | - | 40 000 | 40 000 | - |
| Annen innskutt egenkapital | 207 178 | - | 207 178 | 207 178 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 247 178 | 247 178 | 247 178 | 247 178 | 247 178 |
| Annen egenkapital | 4 104 579 | - | 2 630 033 | 1 979 647 | - |
| Sum opptjent egenkapital | 4 104 579 | 3 226 683 | 2 630 033 | 1 979 647 | 1 217 156 |
| Sum egenkapital | 4 351 757 | 3 473 861 | 2 877 211 | 2 226 825 | 1 464 334 |
| Sum langsiktig gjeld | - | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Leverandørgjeld | 50 182 | - | 106 230 | 71 754 | - |
| Betalbar skatt | 212 356 | - | 311 915 | 215 326 | - |
| Skyldig offentlige avgifter | 101 161 | - | 487 003 | 259 598 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | 250 354 | - | 325 000 | 205 000 | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 614 054 | 650 517 | 1 230 148 | 751 678 | 620 837 |
| Sum gjeld | 614 054 | 650 517 | 1 230 148 | 751 678 | 620 837 |
| Sum egenkapital og gjeld | 4 965 811 | - | 4 107 359 | 2 978 503 | - |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 8,09▲ | 6,34 | 3,34 | 3,96 | 3,36 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,14▼ | 0,19 | 0,43 | 0,34 | 0,42 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 24,8 %▲ | 17,0 % | 27,2 % | 38,6 % | 15,4 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 33,6 %▲ | 17,8 % | 18,7 % | 19,1 % | 6,5 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 26,6 %▲ | 14,2 % | 12,7 % | 14,9 % | 5,9 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 87,6 %▲ | 84,2 % | 70,1 % | 74,8 % | 70,2 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
VIN GROSSISTEN AS33,6 %
3,3 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−10 %010203040
Vinhuset AS−4,1 % 1 189,0 mill.66 ansatte 2025
MOESTUE GRAPE SELECTIONS AS8,7 % 456,7 mill.20 ansatte 2025
RED BULL NORWAY AS9,9 % 976,3 mill.154 ansatte 2025
VIN GROSSISTEN AS33,6 % 3,3 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
−10 %010203040
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.340.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Henrik Thuseth-Berg | 1971 |
| Styrets leder | Henrik Thuseth-Berg | 1971 |
| Styremedlem | Magnus Tvenge | 1979 |
| Revisor | BDO AS993 606 650 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Fondberg AS100,0 %Oslo · 400 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- TVECO AS
- Fondberg AS100,0 %
- Lacave AS100,0 %
- FIRST WINES AS100,0 %
- LARS SØREIDE AS100,0 %
- FONDBERG BEER AS100,0 %
- Fondberg Spirits AS100,0 %
- Nuvola AS100,0 %
- TERRA WINES AS100,0 %
- PURE WINE AS100,0 %
- MODERN WINES AS100,0 %
- GOOD BEVERAGE AS100,0 %
- Drøbacchus AS100,0 %
- Legacy Brands AS91,0 %
- Winetailor AS91,0 %
- HERITAGE WINES AS70,0 %
- VIN GROSSISTEN AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.