- Org.nr.
- 977 491 606
- Telefon
- 66 77 60 10
- Adresse
- Vollsveien 13H, 1366 Lysaker
- Hovedeier
- SOLERA NORGE AS, 100 %
- Bransje
- Engroshandel med drikkevarer
Driftsresultat6 253 2798,5 % margin
Årsresultat5 528 5087,5 % margin
Egenkapital16 962 49235,0 % av eiendelene
Ansatte1 til 4i Aa‑registeret
Vinarius AS er et aksjeselskap innen engroshandel med drikkevarer, stiftet 1997.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 977 491 606
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 13.10.2026
- Stiftet
- 28.04.1997
- Registrert
- 29.04.1997
- Adresse
- Vollsveien 13H, 1366 Lysaker
- Telefon
- 66 77 60 10
- Postadresse
- Postboks 34 Lilleaker
- Kommune
- Bærum
- Aksjekapital
- 920 000
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Vinarius AS977 494 427 · BÆRUM
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Import, salg og markedsføring av alkoholholdige drikker og andre relaterte produkter.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | - | - | 224 342 904 | 223 728 471 | 291 032 706 |
| Særavgifter til staten | - | - | −75 271 093 | −74 527 776 | −111 519 723 |
| Annen driftsinntekt | - | - | 1 142 569 | - | - |
| Sum driftsinntekter | 73 257 684 | 108 726 902 | 150 214 381 | 149 200 695 | 179 512 983 |
| Varekostnad l, | - | - | - | - | 138 311 431 |
| Varekostnad | - | 86 233 839 | 119 476 495 | 114 599 539 | - |
| Lønnskostnad | - | 2 898 137 | 9 019 013 | 5 423 108 | 5 355 526 |
| Annen driftskostnad | - | 1 949 244 | 5 725 590 | 11 928 980 | 12 648 500 |
| Sum driftskostnader | 67 004 405 | 91 090 662 | 134 221 098 | 131 951 627 | 156 315 456 |
| Driftsresultat | 6 253 279 | 17 636 240 | 15 993 282 | 17 249 068 | 23 197 527 |
| Annen renteinntekt | - | - | 1 138 530 | 77 332 | 31 268 |
| Annen finansinntekt | - | - | 1 713 486 | - | - |
| Sum finansinntekter | 2 145 177 | 2 283 528 | 2 852 016 | 77 332 | 31 268 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | - | - | - | 141 987 | 100 990 |
| Annen rentekostnad | - | - | 73 | 18 071 | 6 356 |
| Annen finanskostnad | - | - | 2 848 064 | 122 979 | 246 986 |
| Sum finanskostnader | 1 303 850 | 1 146 438 | 2 848 137 | 283 037 | 354 332 |
| Netto finans | 841 327 | 1 137 090 | 3 879 | −205 705 | −323 064 |
| Resultat før skatt | 7 094 606 | 18 773 330 | 15 997 161 | 17 043 363 | 22 874 463 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | 4 147 239 | - | - | 5 057 412 |
| Skattekostnad på resultat | - | - | 3 588 644 | 3 805 136 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 12 408 517 | 13 238 227 | 17 817 051 |
| Årsresultat | 5 528 508 | 14 626 091 | 12 408 517 | 13 238 227 | 17 817 051 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | 12 408 517 | 13 238 227 | 17 817 051 |
| Totalresultat | - | - | 12 408 517 | 13 238 227 | 17 817 051 |
| Ordinært utbytte | - | - | - | - | 5 000 000 |
| Konsernbidrag | - | - | - | - | 3 429 897 |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | - | - | 9 387 154 |
| Avgitt konsernbidrag | - | - | 13 456 511 | 13 427 627 | - |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | −1 047 993 | −189 401 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | 12 408 517 | 13 238 227 | 17 817 051 |
| Avskrivninger | - | 9 443 | - | - | - |
| Utsatt skattefordel | - | - | 243 993 | 37 211 | 1 545 |
| Sum immaterielle eiendeler | - | - | 243 993 | 37 211 | 1 545 |
| Sum anleggsmidler | 195 491 | 235 446 | 243 993 | 37 211 | 1 545 |
| Sum varer | - | - | 41 155 415 | 30 295 313 | 25 383 586 |
| Kundefordringer | - | - | 23 076 162 | 24 628 779 | 45 349 002 |
| Andre kortsiktige fordringer | - | - | 869 480 | 5 013 411 | 6 131 699 |
| Konsernfordringer | - | - | 31 618 217 | 26 746 647 | 568 948 |
| Sum fordringer | - | - | 55 563 859 | 56 388 836 | 52 049 649 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | 233 288 | 202 707 | 242 258 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | - | - | 233 288 | 202 707 | 242 258 |
| Sum omløpsmidler | 48 200 990 | 58 830 260 | 96 952 562 | 86 886 856 | 77 675 493 |
| Sum eiendeler | 48 396 480 | 59 065 705 | 97 196 555 | 86 924 067 | 77 677 038 |
| Aksjekapital | - | - | 920 000 | 920 000 | 920 000 |
| Overkurs | - | - | 35 000 | 35 000 | 35 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 955 000 | 955 000 | 955 000 | 955 000 | 955 000 |
| Annen egenkapital | - | - | 15 856 041 | 16 904 034 | 17 073 634 |
| Sum opptjent egenkapital | 16 007 492 | 15 947 251 | 15 856 041 | 16 904 034 | 17 073 634 |
| Sum egenkapital | 16 962 492 | 16 902 251 | 16 811 041 | 17 859 034 | 18 028 634 |
| Sum langsiktig gjeld | - | 0 | 0 | - | 0 |
| Leverandørgjeld | - | - | 22 448 826 | 10 670 062 | 30 701 047 |
| Betalbar skatt | - | - | - | 33 723 | 4 063 791 |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | 17 046 365 | 9 817 006 | 14 042 948 |
| Kortsiktig konserngjeld | - | - | 39 368 475 | 39 260 039 | 8 167 914 |
| Annen kortsiktig gjeld | - | - | 1 521 848 | 9 284 203 | 2 672 704 |
| Sum kortsiktig gjeld | 31 433 989 | 42 163 454 | 80 385 514 | 69 065 033 | 59 648 404 |
| Sum gjeld | 31 433 989 | 42 163 454 | 80 385 514 | 69 065 033 | 59 648 404 |
| Sum egenkapital og gjeld | - | - | 97 196 555 | 86 924 067 | 77 677 038 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,53▲ | 1,40 | 1,21 | 1,26 | 1,30 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 1,85▼ | 2,49 | 4,78 | 3,87 | 3,31 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 15,6 %▼ | 25,5 % | 20,5 % | 21,1 % | 29,9 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 8,5 %▼ | 16,2 % | 10,6 % | 11,6 % | 12,9 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 7,5 %▼ | 13,5 % | 8,3 % | 8,9 % | 9,9 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 35,0 %▲ | 28,6 % | 17,3 % | 20,5 % | 23,2 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Vinarius AS8,5 %
73,3 mill. 1 til 4 ansatte 2025
−5 %0510
Vinhuset AS−4,1 % 1 189,0 mill.66 ansatte 2025
Vinarius AS8,5 % 73,3 mill.1 til 4 ansatte 2025
MOESTUE GRAPE SELECTIONS AS8,7 % 456,7 mill.20 ansatte 2025
RED BULL NORWAY AS9,9 % 976,3 mill.154 ansatte 2025
−5 %0510
De tre andre er de største selskapene i næringskode 46.340.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Daglig leder | Ole Martin Brodwall | 1984 |
| Styrets leder | Jeanette Hauan Fladby | 1968 |
| Styremedlem | Åse Moldskred Netteland | 1967 |
| Styremedlem | Steinar Karlsen | 1973 |
| Revisor | DELOITTE AS980 211 282 | - |
| Regnskapsfører | CUVECO AS983 795 455 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- SOLERA NORGE AS100,0 %Lysaker · 92 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- HANSA BORG AS
- SOLERA NORGE AS100,0 %
- VINUM AS100,0 %
- EINAR A ENGELSTAD AS100,0 %
- STENBERG & BLOM AS100,0 %
- PLUS VINI AS100,0 %
- BEST CELLARS AS100,0 %
- B & R WINE AS100,0 %
- Divini AS100,0 %
- URBAN BEVERAGES AS100,0 %
- Servco AS100,0 %
- Solera Spirits AS100,0 %
- ORBIS WINES AS100,0 %
- BACCHUS WINES AS100,0 %
- TOP CELLARS WINE IMPORT AS100,0 %
- CRAFT DRINKS AS100,0 %
- Winehouse Norway AS100,0 %
- Eurowine AS100,0 %
- TRULLI WINES AS100,0 %
- Sommelier AS100,0 %
- Vinkilden AS100,0 %
- Bottleneck Holding AS64,3 %
- Vinarius AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.