- Org.nr.
- 977 288 878
- Adresse
- Landøystranda 4, 1394 Nesbru
- Hovedeier
- HJO INVEST AS, 95,4 %
Driftsresultat−110 678ikke oppgitt
Årsresultat124 528ikke oppgitt
Egenkapital89 523 56193,9 % av eiendelene
XANIA AS er et aksjeselskap innen engroshandel med klær og skotøy, stiftet 1997.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 977 288 878
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 22.09.2026
- Stiftet
- 01.02.1997
- Registrert
- 03.03.1997
- Adresse
- Landøystranda 4, 1394 Nesbru
- Postadresse
- c/o Otterhaug, Landøystranda 4
- Kommune
- Asker
- Aksjekapital
- 129 617 631
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Vedtektsfestet formål
Investere i noterte og unoterte finansielle instrumenter, andeler i verdipapirfond, fond i fondsstrukturer, kunst, eiendom og edelt metall samt virksomhet som naturlig hører sammen med dette.
Tidligere navn
- Grenline Shipping AS20.03.1997 til 07.04.2001
- Ekjord Invest AS07.04.2001 til 26.11.2018
- HJO HOLDING AS26.11.2018 til 24.08.2023
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Annen driftskostnad | 110 678 | - | 163 219 | 294 042 |
| Sum driftskostnader | 110 678 | 83 460 | 163 219 | 294 042 |
| Driftsresultat | −110 678 | −83 460 | −163 219 | −294 042 |
| Annen renteinntekt | - | - | - | 1 |
| Annen finansinntekt | - | - | 32 306 992 | - |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 290 736 | - | - | - |
| Sum finansinntekter | 290 736 | - | 32 306 992 | 1 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 445 890 | - | 176 743 | - |
| Annen rentekostnad | 216 611 | - | 784 695 | 1 064 550 |
| Sum finanskostnader | 662 501 | 1 259 329 | 961 438 | 1 064 550 |
| Netto finans | −371 765 | −1 259 329 | 31 345 554 | −1 064 549 |
| Resultat før skatt | - | −1 342 789 | 31 182 335 | −1 358 591 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 31 182 335 | −1 358 591 |
| Resultat før skattekostnad | −482 444 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | −606 972 | - | - | - |
| Årsresultat | 124 528 | −1 296 172 | 31 182 335 | −1 358 591 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 124 528 | - | 31 182 335 | −1 358 591 |
| Totalresultat | 124 528 | - | 31 182 335 | −1 358 591 |
| Udekket tap | 124 528 | - | 31 182 335 | −1 358 591 |
| Sum overføringer og disponeringer | 124 528 | - | 31 182 335 | −1 358 591 |
| Sum driftsinntekter | - | 0 | - | - |
| Investering i datterselskap | 59 164 788 | - | 124 772 202 | 6 535 237 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 59 164 788 | - | 124 772 202 | 6 535 237 |
| Sum anleggsmidler | 59 164 788 | 59 164 788 | 124 772 202 | 6 535 237 |
| Andre kortsiktige fordringer | 33 437 492 | - | 32 306 992 | - |
| Konsernfordringer | 2 758 964 | - | - | - |
| Sum fordringer | 36 196 456 | - | 32 306 992 | - |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 5 624 | - | 100 714 | 158 524 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 5 624 | - | 100 714 | 158 524 |
| Sum omløpsmidler | 36 202 080 | 55 661 042 | 32 407 706 | 158 524 |
| Sum eiendeler | 95 366 868 | 114 825 830 | 157 179 908 | 6 693 761 |
| Aksjekapital | 129 617 631 | - | 129 617 631 | 6 000 000 |
| Annen innskutt egenkapital | 2 317 272 | - | - | - |
| Sum innskutt egenkapital | 131 934 903 | 129 782 911 | 129 617 631 | 6 000 000 |
| Udekket tap | 42 411 342 | - | 12 639 699 | 43 822 034 |
| Sum opptjent egenkapital | −42 411 342 | −42 535 871 | −12 639 699 | −43 822 034 |
| Sum egenkapital | 89 523 561 | 87 247 040 | 116 977 932 | −37 822 034 |
| Øvrig langsiktig gjeld | 1 095 401 | - | 40 019 461 | 39 234 765 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 1 095 401 | - | 40 019 461 | 39 234 765 |
| Sum langsiktig gjeld | 1 095 401 | 27 578 790 | 40 019 461 | 39 234 765 |
| Leverandørgjeld | 34 390 | - | 64 126 | 51 991 |
| Annen kortsiktig gjeld | 4 713 516 | - | 118 389 | 5 229 039 |
| Sum kortsiktig gjeld | 4 747 906 | - | 182 515 | 5 281 030 |
| Sum gjeld | 5 843 307 | 27 578 790 | 40 201 976 | 44 515 795 |
| Sum egenkapital og gjeld | 95 366 868 | - | 157 179 908 | 6 693 761 |
Nøkkeltall 2022 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 7,62 | - | 177,56 | 0,03 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 0,07▼ | 0,32 | 0,34 | −1,18 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 0,2 %▲ | −0,1 % | 39,2 % | −4,4 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | - | - | - | - |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 93,9 %▲ | 76,0 % | 74,4 % | −565,0 % |
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Harald James Otterhaug | 1973 |
| Styremedlem | Pål Sørvang Winter | 1971 |
| Revisor | CEDRA NORGE AS935 416 779 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- HJO INVEST AS95,4 %Nesbru · 247 235 262 ordinære aksjer
- HARALD JAMES OTTERHAUG4,63 %f. 1973 · Nesbru · 12 000 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- HJO INVEST AS
- OSLO ASSET MANAGEMENT HOLDING AS100,0 %
- XANIA HOLDING AS100,0 %
- XANIA AS95,4 %
- XANIA GROUP AS94,2 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- XANIA GROUP AS94,2 %927 523 000 · 113 450 110 B-aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.