Kort fortalt
Hold av verpehøner for konsumeggproduksjon har næringskode 01.471 i Enhetsregisteret, og i Norge står 477 enheter oppført på den. De er fordelt på 181 kommuner.
42 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 656,1 mill. kr. Størst er HÅ RUGERI AS med 280,4 mill. kr, foran FLEMMING EGG AS med 84,8 mill. kr. De ti største står for 83,4 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 423 av enhetene (88,7 %). 35 har meldt inn ansatte, til sammen 308. 341 står i Merverdiavgiftsregisteret, 71,5 % av utsnittet.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 477 | - | hele landet |
| Med ansatte | 35 | 7,3 % | av 477 enheter |
| Ansatte til sammen | 308 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 49 | 10,3 % | av 477 enheter |
| Med omsetning i kroner | 42 | 8,8 % | av 477 enheter |
| Omsetning i alt | 656,1 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 3,8 mill. kr | - | blant 42 med tall |
| Største omsetning | 280,4 mill. kr | - | HÅ RUGERI AS |
| MVA-registrert | 341 | 71,5 % | av 477 enheter |
| Median stiftelsesår | 2019 | - | av 54 med stiftelsesdato |
De 10 største i næringen
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HÅ RUGERI AS | 986 659 897 | Hå | 280,4 mill. kr | 40 |
| 2 | FLEMMING EGG AS | 995 262 789 | Færder | 84,8 mill. kr | 17 |
| 3 | Sirevåg Rugeri AS | 932 545 012 | Hå | 53 mill. kr | 10 |
| 4 | EK GÅRDSPAKKERI AS | 880 593 692 | Fredrikstad | 29,4 mill. kr | 5 |
| 5 | TOLLEHAUGEN GÅRD AS | 926 305 948 | Midt-telemark | 26,3 mill. kr | 9 |
| 6 | Lyngstad Hønseri AS | 915 364 683 | Inderøy | 19 mill. kr | 7 |
| 7 | HAUKALI GARD AS | 917 445 699 | Sandnes | 16,2 mill. kr | - |
| 8 | ÅRNE SALTE | 991 127 704 | Hå | 15,3 mill. kr | - |
| 9 | Stjørdal Hønseri AS | 933 813 177 | Stjørdal | 14,6 mill. kr | - |
| 10 | Miljøgro AS | 970 996 419 | Sandefjord | 7,8 mill. kr | - |
Næringskoden
- Kode
- 01.471
- Beskrivelse
- Hold av verpehøner for konsumeggproduksjon
- Enheter
- 477
- Med ansatte
- 35
- Ansatte til sammen
- 308
- Har levert regnskap
- 49
- MVA-registrert
- 341
- Uten kommune
- -
Hvor de holder til
Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.
Samme bransje i andre byer
Nabobransjer
Andre næringskoder i område 01.
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 3,8 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 3,2 mill. kr og 7,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 59,1k kr mot 280,4 mill. kr. Den største omsetter 74 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av hold av verpehøner for konsumeggproduksjon i Norge.
435 av de 477 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 91,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 49 enheter har levert årsregnskap, 10,3 % av utsnittet.
Geografi
Næringen finnes i 181 av landets kommuner. De tre største, Steinkjer, Stavanger, Hå, har til sammen 55 enheter, 11,5 % av næringen. Deretter følger Klepp med 15, Levanger med 12, Orkland med 12, Time med 11.
Nærmeste næringskoder i samme område er sauehold med 11 504 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 10 458 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 10 116 enheter, dyrking av ettårige vekster ellers med 5 259 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2019: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1994, den ferskeste i 2026. 4 av dem er fra før år 2000, 7,4 % av dem vi har stiftelsesdato for.
18 enheter er stiftet de siste fem årene, 33,3 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 423 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange hold av verpehøner for konsumeggproduksjon finnes det i Norge?
477 enheter står oppført med næringskode 01.471, hold av verpehøner for konsumeggproduksjon, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 181 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av hold av verpehøner for konsumeggproduksjon i Norge?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. HÅ RUGERI AS med 280,4 mill. kr, 2. FLEMMING EGG AS med 84,8 mill. kr, 3. Sirevåg Rugeri AS med 53 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 42 enhetene med tall er 3,8 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 3,2 mill. kr og 7,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 74 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Norge er enkeltpersonforetak, med 423 av 477 enheter. 35 enheter, 7,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 308 ansatte meldt inn.
Hvor i landet holder de til?
Flest står i Steinkjer, med 20 enheter, 4,2 % av næringen. Næringen finnes i 181 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?
Median stiftelsesår er 2019, og 18 av enhetene er stiftet de siste fem årene (33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1994.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 01.471 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 477 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 10.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 435 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Sauehold (11 504), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (10 458), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (10 116), Dyrking av ettårige vekster ellers (5 259), Oppdrett av annet storfe til kjøttproduksjon og sædproduksjon (5 131), Tjenester tilknyttet husdyrhold (3 158).