Kort fortalt
Tjenester tilknyttet planteproduksjon har næringskode 01.610 i Enhetsregisteret, og i Steinkjer står 38 enheter oppført på den. Det er 1,6 % av de 2 385 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,9 % av alt næringsliv i Steinkjer. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 25 av 306.
6 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 10,4 mill. kr. Størst er TORSTEIN MOEN AS med 5,5 mill. kr, foran MATS ERIK STORSTAD AS med 4,1 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 19 av enhetene (50 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 38 | 1,6 % | av 2 385 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 38 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 6 | 15,8 % | av 38 enheter |
| Med omsetning i kroner | 6 | 15,8 % | av 38 enheter |
| Omsetning i alt | 10,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 2,3 mill. kr | - | blant 6 med tall |
| Største omsetning | 5,5 mill. kr | - | TORSTEIN MOEN AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2007 | - | av 19 med stiftelsesdato |
De 6 største i Steinkjer
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TORSTEIN MOEN AS | 998 766 540 | Steinkjer | 5,5 mill. kr | - |
| 2 | MATS ERIK STORSTAD AS | 892 846 642 | Steinkjer | 4,1 mill. kr | - |
| 3 | ELLI REITAN MASKIN AS | 924 861 657 | Steinkjer | 578k kr | - |
| 4 | Gusthaugen Trøsklag SA | 992 885 319 | Steinkjer | 222,3k kr | - |
| 5 | GUFFI AS | 922 394 210 | Steinkjer | 0 kr | - |
| 6 | Klaupstad Maskinlag BA | 991 230 572 | Steinkjer | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 01.610
- Kommune
- 5006 Steinkjer
- Enheter
- 38
- Andel av næringen
- 1,6 %
- Andel av kommunen
- 0,9 %
- Enkeltpersonforetak
- 19
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Steinkjer
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 489k kr og 4,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 222,3k kr mot 5,5 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av tjenester tilknyttet planteproduksjon i Steinkjer.
32 av de 38 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 84,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 6 enheter har levert årsregnskap, 15,8 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Levanger med 31, Verdal med 27, Orkland med 24, Melhus med 23, Trondheim med 22, Oppdal med 20. Størst i landet er Ringsaker med 58 enheter, mot 38 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 458 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 318 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 188 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 153 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2007: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1991, den ferskeste i 2020. 2 av dem er fra før år 2000, 10,5 % av dem vi har stiftelsesdato for.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. 19 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange tjenester tilknyttet planteproduksjon finnes det i Steinkjer?
38 enheter står oppført med næringskode 01.610, tjenester tilknyttet planteproduksjon, i Steinkjer i Enhetsregisteret. Det er 1,6 % av de 2 385 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av tjenester tilknyttet planteproduksjon i Steinkjer?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. TORSTEIN MOEN AS med 5,5 mill. kr, 2. MATS ERIK STORSTAD AS med 4,1 mill. kr, 3. ELLI REITAN MASKIN AS med 578k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 6 enhetene med tall er 2,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 489k kr og 4,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Steinkjer er enkeltpersonforetak, med 19 av 38 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes tjenester tilknyttet planteproduksjon?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Levanger med 31. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 2 385 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Steinkjer?
Median stiftelsesår er 2007, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1991.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 01.610 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 38 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 04.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 32 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (458), Utleie av egen eller leid fast eiendom (318), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (188), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (153), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (120), Avvirkning (117).