Avvirkning i Nome

Næringskode 02.200 kommune 4018 oppdatert 22.09.2026

Bransjen i hele landet: 15 397Kommunen i alt: 1 293
Enheter91av 15 397 i næringen
Av bransjen0,6 %av 15 397 i hele landet
Av kommunen7 %av 1 293 enheter i Nome
Nest størst: Oslo416mot 91 her
Rangering i Nome2av 223 næringer i kommunen

Kort fortalt

Avvirkning har næringskode 02.200 i Enhetsregisteret, og i Nome står 91 enheter oppført på den. Det er 0,6 % av de 15 397 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 7 % av alt næringsliv i Nome. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 2 av 223.

5 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 80,3 mill. kr. Størst er SILVI MONTANA V/CARL DIDERIK CAPPELEN med 55,8 mill. kr, foran S.D. Cappelen Skoger med 13,4 mill. kr.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 88 av enhetene (96,7 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter910,6 %
Med ansatte00 %
Ansatte til sammen--
Har levert regnskap55,5 %
Med omsetning i kroner55,5 %
Omsetning i alt80,3 mill. kr-
Median omsetning11,3 mill. kr-
Største omsetning55,8 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2005-

De 5 største i Nome

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1SILVI MONTANA V/CARL DIDERIK CAPPELEN55,8 mill. kr
2S.D. Cappelen Skoger13,4 mill. kr
3SILVI MONTANA CAPPELEN SKOGER9,1 mill. kr
4HEGGTVEIT OG HEGNA AS1,9 mill. kr
5TVEITAN GÅRD AS0 kr

Nøkkeltall

Næringskode
02.200
Kommune
4018 Nome
Enheter
91
Andel av næringen
0,6 %
Andel av kommunen
7 %
Enkeltpersonforetak
88
Med ansatte
-
Ansatte til sammen
-

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 11,3 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 7,3 mill. kr og 24 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,9 mill. kr mot 55,8 mill. kr. Den største omsetter 5 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av avvirkning i Nome.

86 av de 91 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 94,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 5 enheter har levert årsregnskap, 5,5 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Skien med 205, Notodden med 158, Midt-telemark med 146, Drangedal med 131, Bamble med 112, Tinn med 101. Størst i landet er Oslo med 416 enheter, mot 91 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 115 enheter, avvirkning med 91 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 69 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 58 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2005: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1974, den ferskeste i 2024. 1 av dem er fra før år 2000, 33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

1 enheter er stiftet de siste fem årene, 33,3 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 88 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «avvirkning»

Selskaper i næringsgruppe 02.2 med annen næringskode som oppgir «avvirkning» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange avvirkning finnes det i Nome?

91 enheter står oppført med næringskode 02.200, avvirkning, i Nome i Enhetsregisteret. Det er 0,6 % av de 15 397 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av avvirkning i Nome?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. SILVI MONTANA V/CARL DIDERIK CAPPELEN med 55,8 mill. kr, 2. S.D. Cappelen Skoger med 13,4 mill. kr, 3. SILVI MONTANA CAPPELEN SKOGER med 9,1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 5 enhetene med tall er 11,3 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 7,3 mill. kr og 24 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 5 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Nome er enkeltpersonforetak, med 88 av 91 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.

Hvor ellers i nærheten finnes avvirkning?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Skien med 205. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 15 397 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Nome?

Median stiftelsesår er 2005, og 1 av enhetene er stiftet de siste fem årene (33,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1974.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 02.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 91 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 02.2 utenfor denne koden skriver «avvirkning» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 86 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (02.2) som skriver ordet «avvirkning» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (115), Avvirkning (91), Utleie av egen eller leid fast eiendom (69), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (58), Oppføring av bygninger (42), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (27).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562