Avvirkning i Trysil

Næringskode 02.200 kommune 3421 oppdatert 09.10.2026

Bransjen i hele landet: 15 397Kommunen i alt: 1 757
Enheter209av 15 397 i næringen
Av bransjen1,4 %av 15 397 i hele landet
Av kommunen11,9 %av 1 757 enheter i Trysil
Nest størst: Oslo416mot 209 her
Rangering i Trysil1av 213 næringer i kommunen

Kort fortalt

Avvirkning har næringskode 02.200 i Enhetsregisteret, og i Trysil står 209 enheter oppført på den. Det er 1,4 % av de 15 397 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 11,9 % av alt næringsliv i Trysil. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 1 av 213.

10 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 84,1 mill. kr. Størst er VARLI AS med 37,2 mill. kr, foran Trysil Kommuneskoger KF med 31,6 mill. kr.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 174 av enhetene (83,3 %). 3 har meldt inn ansatte, til sammen 38.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter2091,4 %
Med ansatte31,4 %
Ansatte til sammen38-
Har levert regnskap104,8 %
Med omsetning i kroner104,8 %
Omsetning i alt84,1 mill. kr-
Median omsetning1,6 mill. kr-
Største omsetning37,2 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår1995-

De 9 største i Trysil

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1VARLI AS37,2 mill. kr
2Trysil Kommuneskoger KF31,6 mill. kr
3Flendalen Sameieskog ANS5,9 mill. kr
4Myrtillus AS3,9 mill. kr
5AANEBY SKOG & MASKIN AS1,9 mill. kr
6CH SKOG AS1,3 mill. kr
7ØSTBY SAMEIESKOG ANS1,3 mill. kr
8Harviken Sameieskog ANS688,1k kr
9GJERTRUD SÆTRES BO ANS156,7k kr

Nøkkeltall

Næringskode
02.200
Kommune
3421 Trysil
Enheter
209
Andel av næringen
1,4 %
Andel av kommunen
11,9 %
Enkeltpersonforetak
174
Med ansatte
3
Ansatte til sammen
38

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 841k kr og 5,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 70,4k kr mot 37,2 mill. kr. Den største omsetter 24 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av avvirkning i Trysil.

198 av de 209 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 94,7 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 10 enheter har levert årsregnskap, 4,8 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Elverum med 258, Kongsvinger med 198, Gjøvik med 173, Eidskog med 158, Ringsaker med 146, Åsnes med 143. Størst i landet er Oslo med 416 enheter, mot 209 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er avvirkning med 209 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 160 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 119 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 81 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 1995: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1923, den ferskeste i 2025. 19 av dem er fra før år 2000, 61,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

2 enheter er stiftet de siste fem årene, 6,5 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 178 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «avvirkning»

Selskaper i næringsgruppe 02.2 med annen næringskode som oppgir «avvirkning» i formålet. Ikke med i tallene over.

Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.

Vanlige spørsmål

Hvor mange avvirkning finnes det i Trysil?

209 enheter står oppført med næringskode 02.200, avvirkning, i Trysil i Enhetsregisteret. Det er 1,4 % av de 15 397 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av avvirkning i Trysil?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. VARLI AS med 37,2 mill. kr, 2. Trysil Kommuneskoger KF med 31,6 mill. kr, 3. Flendalen Sameieskog ANS med 5,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 10 enhetene med tall er 1,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 841k kr og 5,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 24 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Trysil er enkeltpersonforetak, med 174 av 209 enheter. 3 enheter, 1,4 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 38 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes avvirkning?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Elverum med 258. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 15 397 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Trysil?

Median stiftelsesår er 1995, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (6,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1923.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 02.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 209 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 02.2 utenfor denne koden skriver «avvirkning» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 198 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (02.2) som skriver ordet «avvirkning» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Avvirkning (209), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (160), Utleie av egen eller leid fast eiendom (119), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (81), Oppføring av bygninger (45), Drift av restauranter (35).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562