Kort fortalt
Produksjon av sider og andre gjærede fruktdrikker har næringskode 11.030 i Enhetsregisteret, og i Norge står 51 enheter oppført på den. De er fordelt på 28 kommuner.
29 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 79,9 mill. kr. Størst er AGA SIDERI AS med 29,7 mill. kr, foran ÅKRE AS med 17,5 mill. kr. De ti største står for 96,3 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 38 av enhetene (74,5 %). 5 har meldt inn ansatte, til sammen 41. 32 står i Merverdiavgiftsregisteret, 62,7 % av utsnittet.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 51 | - | hele landet |
| Med ansatte | 5 | 9,8 % | av 51 enheter |
| Ansatte til sammen | 41 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 34 | 66,7 % | av 51 enheter |
| Med omsetning i kroner | 29 | 56,9 % | av 51 enheter |
| Omsetning i alt | 79,9 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 301,7k kr | - | blant 29 med tall |
| Største omsetning | 29,7 mill. kr | - | AGA SIDERI AS |
| MVA-registrert | 32 | 62,7 % | av 51 enheter |
| Median stiftelsesår | 2022 | - | av 39 med stiftelsesdato |
De 10 største i næringen
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AGA SIDERI AS | 933 780 929 | Ullensvang | 29,7 mill. kr | 12 |
| 2 | ÅKRE AS | 918 976 515 | Ullensvang | 17,5 mill. kr | 10 |
| 3 | Kvestad Sideri AS | 921 700 881 | Ullensvang | 8,9 mill. kr | 8 |
| 4 | Hardangerbonden AS | 934 771 907 | Ullensvang | 4,9 mill. kr | - |
| 5 | SIDER AS | 921 651 686 | Aure | 4,3 mill. kr | - |
| 6 | Omcider AS | 923 459 472 | Hjelmeland | 4,2 mill. kr | - |
| 7 | APAL SIDERI AS | 935 138 094 | Hjelmeland | 3,6 mill. kr | - |
| 8 | STORE NAA SIDERKOMPANI AS | 921 718 756 | Ullensvang | 2,6 mill. kr | 5 |
| 9 | Jaastad Sideri AS | 932 849 429 | Ullensvang | 720,6k kr | - |
| 10 | SANDAR SIDER FABRIKK AS | 930 053 600 | Sandefjord | 469,4k kr | - |
Næringskoden
- Kode
- 11.030
- Beskrivelse
- Produksjon av sider og andre gjærede fruktdrikker
- Enheter
- 51
- Med ansatte
- 5
- Ansatte til sammen
- 41
- Har levert regnskap
- 34
- MVA-registrert
- 32
- Uten kommune
- -
Hvor de holder til
Enheter per kommune, etter forretningsadressen i registeret.
Samme bransje i andre byer
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 301,7k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 126,6k kr og 3,1 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 4,2k kr mot 29,7 mill. kr. Den største omsetter 98 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av sider og andre gjærede fruktdrikker i Norge.
22 av de 51 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 43,1 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 34 enheter har levert årsregnskap, 66,7 % av utsnittet.
Geografi
Næringen finnes i 28 av landets kommuner. De tre største, Ullensvang, Asker, Færder, har til sammen 21 enheter, 41,2 % av næringen. Deretter følger Oslo med 2, Stavanger med 2, Hjelmeland med 2, Hole med 2.
Nærmeste næringskoder i samme område er produksjon av øl med 226 enheter, produksjon av leskedrikker og flaskevann med 128 enheter, destillering, rektifisering og blanding av sprit med 60 enheter, produksjon av vin med 20 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2022: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1990, den ferskeste i 2026. 2 av dem er fra før år 2000, 5,1 % av dem vi har stiftelsesdato for.
24 enheter er stiftet de siste fem årene, 61,5 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. 12 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «produksjon»
Selskaper i næringsgruppe 11.0 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | COCA-COLA EUROPACIFIC PARTNERS NORGE AS | 976 388 097 | 11.070 | Lørenskog | 4,3 mrd. kr | 534 |
| 2 | Ringnes Supply Company AS | 990 666 466 | 11.050 | Nittedal | 2,1 mrd. kr | 575 |
| 3 | HANSA BORG AS | 876 862 522 | 11.050 | Bergen | 1,9 mrd. kr | 294 |
| 4 | LERUM AS | 837 105 382 | 11.070 | Sogndal | 937,9 mill. kr | 151 |
| 5 | MACKS ØLBRYGGERI AS | 975 967 093 | 11.050 | Tromsø | 555,3 mill. kr | 121 |
| 6 | ARCUS NORWAY AS | 975 381 722 | 11.010 | Nittedal | 522,9 mill. kr | 73 |
| 7 | VOSS PRODUCTION AS | 981 147 332 | 11.070 | Iveland | 380 mill. kr | 60 |
| 8 | GRANS BRYGGERI AS | 983 575 048 | 11.050 | Sandefjord | 350,7 mill. kr | 66 |
| 9 | Arcus-Gruppen AS | 974 476 053 | 11.010 | Nittedal | 226,5 mill. kr | 31 |
| 10 | Petpack Drikker AS | 918 278 338 | 11.070 | Aurskog-høland | 184,2 mill. kr | 35 |
Vanlige spørsmål
Hvor mange produksjon av sider og andre gjærede fruktdrikker finnes det i Norge?
51 enheter står oppført med næringskode 11.030, produksjon av sider og andre gjærede fruktdrikker, i Norge i Enhetsregisteret. De er fordelt på 28 kommuner. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av produksjon av sider og andre gjærede fruktdrikker i Norge?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. AGA SIDERI AS med 29,7 mill. kr, 2. ÅKRE AS med 17,5 mill. kr, 3. Kvestad Sideri AS med 8,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 29 enhetene med tall er 301,7k kr. Midtre halvpart ligger mellom 126,6k kr og 3,1 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 98 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Norge er aksjeselskap, med 38 av 51 enheter. 5 enheter, 9,8 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 41 ansatte meldt inn.
Hvor i landet holder de til?
Flest står i Ullensvang, med 15 enheter, 29,4 % av næringen. Næringen finnes i 28 kommuner til sammen. Hver kommune har sin egen side med tallene for akkurat det utsnittet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Norge?
Median stiftelsesår er 2022, og 24 av enhetene er stiftet de siste fem årene (61,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1990.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 11.030 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 51 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 11.0 står 260 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 22 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (11.0) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Produksjon av øl (226), Produksjon av leskedrikker og flaskevann (128), Destillering, rektifisering og blanding av sprit (60), Produksjon av vin (20), Produksjon av andre ikke-destillerte gjærede drikkevarer (8), Produksjon av malt (3).